Sestdien, 25.martā Liepājas muzejā, kā arī citviet Latvijā un pasaulē pieminēs 74.gadadienu kopš 1949.gada 25.marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju, informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.

Piemiņas pasākumi sāksies pulksten 10 Liepājas Centrālkapos, kad Liepājas muzeja un Liepājas Politiski represēto kluba pārstāvji noliks ziedus un aizdegs svecītes pie represēto piemiņas akmens, bet  pulksten 10.30 Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18, pulcēsies Liepājas Politiski represēto kluba biedri un visi interesenti, kur plkst. 11 notiks piemiņas pasākums "Aizvestie. Neaizmirstie. 74 gadi kopš 25. marta deportācijām".

Pulksten 10.50 Liepājas muzejā tiešsaistē plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna, bet pulksten 11 vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1949.gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi.

No Liepājas 1949.gada 25.martā 198 deportēto liepājnieku vārdus lasīs Liepājas Neatkarīgā teātra aktieri Ildze Matute un Jānis Mūrnieks. Tiešraidi no Liepājas muzeja varēs redzēt Liepājas muzeja Facebook kontā. Tiešraides sākums – pulksten 10.45.

Savukārt pulksten 14 piemiņas brīdī Torē runās Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, bet Liepājas Politiski represēto klubu pārstāvēs valdes locekle Mudra Grīnberga, kuras ģimeni 1949.gada 25.martā izsūtīja no viņu lauku saimniecības Sakas ciema "Labmaizēs".

Lasījumi no citām vietām Latvijā un pasaulē tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. 25. marta norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

Līdzīgi kā 1941.gada 14.jūnija, tā arī 1949.gada 25.marta deportācijas ir iecirtušas dziļu brūci Latvijas un latviešu tautas 20.gadsimta vēsturē. Vairāk kā 10 000 ģimeņu (42 300 cilvēki) agrā marta rītā pēkšņi tika izrautas no mājām, aizvestas tūkstošiem kilometru tālu, lai pēc izsūtīšanas organizētāju ieceres nekad vairs neredzētu dzimteni. Tāds liktenis bija lemts arī 3054 Liepājas un tās apkārtnes iedzīvotājam.

Piemiņas pasākumu "Aizvestie. Neaizmirstie" rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA "Jāņa sēta" un  Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām.

Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete. Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Sabiedriskie mediji: portāls LSM.lv, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Pielikumā: Lasījumi piemiņas pasākumā "Aizvestie. Neaizmirstie. 74 gadi kopš 25. marta deportācijām" Liepājas muzeja Facebook kontā: fb.me/e/V3Jih9do