Pagājušajā nedēļā Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes un Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) darbinieki devās uz Zviedriju, lai apmeklētu Ziemeļvalstu Zinātnes centru asociācijas rīkoto ikgadējo konferenci un iepazītu Noršēpingas Vizualizācijas centra C darbību, informē Liepājas Izglītības pārvaldes vadītājas palīdze komunikācijas jautājumos Renāte Meļķe.

Ziemeļvalstu zinātnes centru asociācija tika izveidota 1987.gadā. Tā apvieno zinātnes centrus Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, veicinot sadarbību un ideju apmaiņu. Asociācijas mērķis ir popularizēt zinātni, izmantojot tehnoloģiju sniegtās iespējas, tādējādi izglītojot un veidojot auditorijas interesi un pieredzi par dažādām tēmām un virzieniem. Šobrīd Asociāciju pārstāv 40 zinātnes centri un kopš 2020.gada Asociācijas saimē ir arī ZIIC.

Šogad konferences tēma tika veltīta vairākiem nozīmīgiem virzieniem, tai skaitā runāts par to, kāda ir zinātnes centru kā zinātnes vēstnešu loma un izaicinājumi, kā uzlabot iedzīvotāju piesaisti, kā veicināt un paplašināt pētniecības nozīmi, mazinot stereotipus, ka zinātne nav visiem pieejama un saprotama. Tāpat tika gūts plašāks ieskats par Asociācijas biedriem – zinātnes centriem, to specifiku un piedāvātajām ekspozīcijām, kā arī aktualitātēm šajā gadā. Gūtā pieredze palīdzēs izstrādāt un realizēt projektā "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" plānotās aktivitātes un ekspozīcijas.

Pasākums norisinājās Noršēpingas Vizualizācijas centrā C, kas var lepoties ar to, ka šobrīd ir tehnoloģiski visattīstītākais zinātnes centrs Ziemeļeiropā. Viena no Centra idejām ir izmantojot tehnoloģijas ļaut iepazīt zinātni un vizualizēt to plašākai auditorijai saistošā un aizraujošā veidā – radīt kvalitatīvu un autentisku saturu, pārsteigt, likt aizdomāties un rosināt interesi.

Vizītes laikā bija iespēja pārliecināties, kā Centra piedāvātais vizuālais saturs padara vieglāk tveramas pat vissarežģītākās tēmas, tādas kā anatomija vai, piemēram – astronomija. Apmeklētājiem ir iespēja gūt priekšstatu par planētām, izpētīt kosmosu, atklāt vēsturi un fiziku, iepazīt cilvēka ķermeni, uzzināt par kino nozari un tajā izmantotajiem specefektiem, u.c., tādējādi kopā ar saturu gūt arī digitālo pieredzi apvienojumā ar mūsdienīgām tehnoloģijām un 3D kupolteātra sniegtajām priekšrocībām.

Vizualizācijas centram C ir cieša sadarbība ar Noršēpingas pašvaldību un Zinātnes parku, Linšēpingas Universitātes pētniecības komandām. Centra speciālisti sadarbojas ar Nacionālo aeronautikas un kosmosa administrāciju (NASA) un Holivudas filmu industriju.

Plānots, ka 2023.gadā Ziemeļvalstu Zinātnes centru asociācijas ikgadējā konference tiks rīkota Dānijā, savukārt vēl pēc gada – Latvijā, kas būs viena no izglītības jomas aktivitātēm ceļā uz Liepājas kā Eiropas Kultūras galvaspilsētas statusu 2027.gadā.

Pieredzes apmaiņas brauciens tika realizēts projekta "Inovāciju centra attīstība Liepājas pilsētā" īstenošanas ietvaros, kuru finansē Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu programma "Pētniecība un izglītība". Tā kopējās izmaksas ir 986 049 eiro, no kurām 754 327,4 eiro ir Norvēģijas grantu līdzfinansējums, 133 116,6 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējumus, bet 98 605 eiro Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējums.