Latvijas Mobilais Telefons (LMT) sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu turpina kampaņu "Visu cieņu vecajam telefonam!", kuras ietvaros tapusī izstāde piestājusi arī Liepājā.

Lielākos klientu apkalpošanas centrus visā Latvijā apceļo īpaša izstāde, kurā apskatāmi vecie telefoni, ko pārstrādei nodevuši sabiedrībā zināmi cilvēki. Izstāde ir piestājusi arī LMT klientu centrā Liepāja, kur papildināta ar slavenu liepājnieku telefoniem.

Izstāde līdz janvāra sākumam apskatāma LMT klientu centrā Tirdzniecības centrā "Ostmala", Kārļa Zāles laukumā 8.

Atsaucoties LMT aicinājumam, kopš akcijas sākuma Latvijas iedzīvotāji atkārtotai pārstrādei nodevuši jau 9972 nolietotos mobilos tālruņus. Vairāk nekā pusi jeb 56% tālruņu otrreizējai pārstrādei novēlējuši Latvijas reģionu iedzīvotāji – no tiem 506 tālruņus nodevuši liepājnieki.

Mobilais tālrunis ikdienā ir uzticams līdzgaitnieks 98% Latvijas iedzīvotāju. Kā jebkura elektroierīce, tas ar laiku nolietojas. Saskaņā ar LMT veiktās iedzīvotāju aptaujas datiem gandrīz piektā daļa iedzīvotāju nemaz nezina, ko iesākt ar veco tālruni, taču daudzi tik un tā noglabā nederīgo ierīci skapī vai atvilktnē. Liela daļa – 43% – LMT aptaujāto iedzīvotāju atzinuši, ka kopš iegādes brīža mobilā telefona aparātu lieto mazāk nekā gadu, un tikai 8% iedzīvotāju izmanto vienu ierīci vairāk nekā piecus gadus. Tikai 4% aptaujāto atzinuši, ka nodod veco telefonu pārstrādei, bet 3% godīgi atzīst, ka izmet telefonu sadzīves atkritumos.

Ceļojošā izstāde aicina aizdomāties, kāpēc tā rīkojamies, cik lielā mērā to nosaka emocionāla pieķeršanās vecajai ierīcei un cik – nepietiekama izpratne par kaitējumu, kādu neatbilstoša telefonu izmešana var nodarīt apkārtējai videi. Daļa izstādē apskatāmo telefonu mūsdienās ieguvuši teju vai vēsturisku statusu, turklāt tie papildināti ar personīgiem un asprātīgiem īpašnieku – Andreja Ēķa, Jura Žagara, Oskara Melbārža, Samantas Tīnas un daudzu citu slavenību – stāstiem. Liepājā izstādei pievienojušās ierīces, kas piederējušas arī slaveniem liepājniekiem – dziedātājam Ivo Fominam, koncertzāles "Lielais dzintars" valdes priekšsēdētājam Timuram Tomsonam un Liepājas teātra aktierim Edgaram Ozoliņam.

"Mobilā ierīce ir uzticams līdzgaitnieks daudziem no mums, taču straujā informācijas tehnoloģiju attīstība piedāvā aizvien jaunas iespējas, kuras daudzi labprāt izmanto, biežāk un biežāk mainot savus mobilos tālruņus. Tas, kas ir aktuāls šodien, rīt jau būs pagātne. Mēs piedāvājam iet līdzi laikam un tehnoloģiju inovācijām, tikpat mūsdienīgi – ar atbildību pret apkārtējo vidi – attiecoties arī pret novecojušām ierīcēm," pauž LMT prezidents Juris Binde.

"Nepievēršot pietiekamu uzmanību pareizai nolietoto ierīču otrreizējai pārstrādei, tās var kļūt par kaitējumu videi. Tāpēc esam priecīgi, ka kopā ar LMT varam iedvesmot iedzīvotājus arī Kurzemē saudzēt dabu un cienīt savus nolietotos tālruņus, kas mums labi kalpojuši un tagad pelnījuši nonākt pienācīgā pārstrādē, lai atkal kļūtu noderīgi," skaidro vides apsaimniekošanas uzņēmuma "EKO Kurzeme" direktors Andris Karlsons.

Kampaņas "Visu cieņu vecajam telefonam" laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs aicināts nodot pārstrādei savā īpašumā esošos nolietotos mobilos tālruņus kādā no 60 LMT klientu apkalpošanas centriem visā Latvijā. Jāpiebilst, ka nolietotā tālruņa īpašniekam, iepriekš lūdzot LMT darbiniekam novērtēt tālruni, ir iespēja atpirkuma summu ziedot Latvijas Bērnu dzirdes centram vai saņemt kā atlaidi vai dāvanu karti LMT pakalpojumu apmaksai, jaunu iekārtu un aksesuāru iegādei. Nododot pārstrādei vecos telefonus, Latvijas Bērnu Dzirdes centram saziedoti jau 13 566,05 eiro. Vairāk informācijas: domazali.lmt.lv/