No stilīga apģērba līdz tekstila atkritumiem ir tikai viens solis, atgādina SIA "Eco Baltia vide" un "Latvijas Zaļais punkts", kas sadarbībā ar lielveikalu tīklu "Rimi" no 27. septembra aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties kampaņas "Stils-Tekstils" otrajā posmā un nodot liekos tekstilizstrādājumus savākšanas mašīnu izbraukumos. Līdz oktobra beigām tekstila savākšanas busiņi piestās pie "Rimi" veikaliem 10 Latvijas pilsētās – Liepājā, Siguldā, Madonā, Daugavpilī, Aizkrauklē, Ādažos, Saldū, Salaspilī, Rīgā un Mārupē.

Kampaņas "Stils-Tekstils" pirmajā posmā šī gada aprīlī šķirošanai nodoto tekstila atkritumu apjoms salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi pieauga par 15%, un kopumā kampaņas norises laikā savāktas 174 tonnas tekstila. Kampaņas rīkotāju mērķis ir arī otrajā posmā savākt vismaz tikpat lielu apjomu, mazinot vidē nonākušo tekstilatkritumu daudzumu.

"Statistika rāda, ka eiropiešu skapjos vidēji trešā daļa apģērbu stāv bez pielietojuma. Taču jaunas drēbes tāpat turpinām pirkt, un apģērbu patēriņš visā pasaulē aug. Tā vietā, lai apnikušajam un vairs nevajadzīgajam apģērbam rastu atkārtotu pielietojumu, tie vēl arvien lielā apjomā nonāk atkritumu poligonos, veidojot 3-5% no kopējā sadzīves atkritumu apjoma. Rudens, kad mainās ne tikai gadalaiks, bet arī modes sezona, iespējams, ir pats labākais brīdis, lai veiktu sava skapja revīziju un atbrīvotos no liekajām vai apnikušajām drēbēm un apaviem, dodot tiem otru iespēju nonākt atkārtotā apritē vai pārstrādē," saka Kaspars Zakulis, "Latvijas Zaļā punkta" direktors.

"Latvijas sabiedrībā iespēja šķirot tekstilu ir ļoti aktuāla un pieprasīta – to rāda gan iepriekš sadarbībā ar "Latvijas Zaļo punktu" īstenoto tekstilatkritumu savākšanas akciju rezultāti, gan iedzīvotāju aktivitāte ikdienā, piepildot tekstila šķirošanas konteinerus pie "Rimi" veikaliem. Arī šoruden aicinām šķirot nevajadzīgo apģērbu, apavus un mājas tekstilu un nodot tos "Latvijas Zaļā punkta" tekstila konteineros, kopā veidojot tīrāku Latviju un atbildīgāku attieksmi pret vidi un ilgtspēju!" aicina Inga Bite, "Rimi Latvia" sabiedrisko attiecību vadītāja, portālu informēja SIA "Eco Baltia vide" sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Alise Zvaigzne.

Tekstila savākšanas busiņi piestās pie "Rimi" veikaliem:
27. septembrī no pulksten 16 līdz 18.00 TC "Šokolāde" Strēlnieku ielā 2, Siguldā;
27. septembrī no pulksten 16 līdz 18.00 Saules ielā 6, Madonā;
28. septembrī no pulksten 16 līdz 18.00 18. novembra krastmalā 136, Daugavpilī;
4. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 Spīdolas ielā 17, Aizkrauklē;
5. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 "Rimi Ostmala" Kārļa Zāles laukumā 8, Liepājā;
11. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 TC "Apelsīns" Rīgas gatvē 5, Ādažos;
12. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 Jelgavas ielā 1, Saldū;
18. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 Skolas ielā 4e, Salaspilī;
25. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 iepirkšanās centrs "AKROPOLE Alfa" Brīvības gatvē 372, Rīgā;
25. oktobrī no pulksten 16 līdz 18.00 Daugavas ielā 31, Mārupē.

Par katriem atnestajiem pieciem kilogramiem tekstila – dāvanā gards našķis no "Rimi", un katrā pilsētā starp visiem dalībniekiem, kuri būs aizpildījuši izlozes kartīti, tiks izlozēts viens "Rimi" dāvanu grozs. Tāpat visi akcijas dalībnieki, kuri būs aizpildījuši kartītes, piedalīsies izlozē, kurā varēs laimēt stilista un multimākslinieka Kašera jeb Kaspara Blūma-Blūmaņa privātu konsultāciju un iespēju izveidot jaunu vizuālo tēlu, kā arī dāvanu karti no apģērbu zīmola "Reserved".

Vienlaikus kampaņas organizatori aicina Latvijas iedzīvotājus jau šobrīd izmantot pašreizējo atkritumu apsaimniekotāju nodrošināto tekstila dalītās vākšanas sistēmu un sašķiroto apģērbu, apavus un mājas tekstilu nodot speciālajos tekstila šķirošanas konteineros, kas pieejami daudzviet Latvijā. Visa informācija par tekstila šķirošanu, atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, kā arī SIA "Eco Baltia vide" un "Latvijas Zaļā punkta" sarkano tekstila šķirošanas konteineru adreses apkopotas kampaņas mājaslapā.

LIFE integrētais projekts "Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. 

Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras  (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.