Aizvadītajā nedēļas nogalē Liepājas Universitātē norisinājās piektais CASSINI hakatons, kurā pulcējās jaunieši no Latvijas un citām valstīm, lai rastu risinājumus nozīmīgākajiem Eiropas aizsardzības izaicinājumiem, izmantojot ES Zemes novērošanas un satelītu datus, informē "Impact Hub Liepāja" sabiedrisko attiecību speciāliste Dana Liniņa.

3.vietu un 500 EUR balvu savā īpašumā ieguva komanda "TVER Mill-Tech Sollutions", kuri izstrādāja krastu un robežu uzraudzības platformu "KRUP", 2 vietu un 1000 EUR idejas attīstīšanai ieguva komanda "The Placeholders" ar ideju par uzlabotu maršrutu plānošanu, pamatojoties uz satelītdatiem ar ceļa reljefa stāvokļa un laikapstākļu analīzi, taču 1. vietu, 2500 EUR un mārketinga materiālu izstrādes pakalpojumu 200 EUR vērtībā no Digitālās mārketinga fabrikas ieguva komanda "Mission Critical", kuri radīja karavīru veselības un izsekošanas sistēmu ātrai palīdzības reaģēšanai.

Dalībnieku radītās idejas vērtēja Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga, Tālizpētes, kosmosa datu un programmēšanas eksperts Roberts Ķēniņš, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas Drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis, Nodrošinājuma pavēlniecības, 1. Reģionālā nodrošinājuma centra komandieris komandkapteinis Ēvalds Serijs un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis.

"Diskusijas bija spraigas un izlemt nebija tik vienkārši. Vairākas komandas pārstāvēja līdzīgu ideju, tādēļ lēmām par labu tai, kas visveiksmīgāk spēja definēt klienta ieguvumus," stāsta Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis. Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Salvis Roga priecājas par dalībnieku sasniegumiem: "Esmu tiešām lepns redzot, ka jūs darat vairāk, nekā iekšējā balss saka, ka vajag darīt: ziniet droši – tas ir uz labu! Runājot par uzvarētāju – jūs turpināsiet cīņu Eiropas līmenī un novēlu jums Latvijas un Liepājas vārdu aizstāvēt godam!"

"Mums ļoti paveicās ar pirmo mentoru, kurš palīdzēja mums saprast, ka mūsu pirmais virziens īsti neder, tomēr bijām sagatavojuši arī otro, uz kuru vienbalsīgi saņēmām – jā! Pateicoties komandas veiksmīgajam darbam, ir rezultāts," stāsta uzvarētājkomandas "Mission Critical" dalībnieks Andis Neilands. Komandas sastāvā startēja SIA "TET" darbinieki: Andis Neilands, Inese Zariņa, Guna Dātava, Rihards Mukstiņš, Juris Elksnis un Mikus Narvils.

Hakatona dalībniekus konsultēja vairāki uzņēmējdarbības, aizsardzības jomas, IT un mārketinga eksperti, tai skaitā: Nacionālo bruņoto spēku Mācību vadības pavēlniecības pulkvežleitnants Raimonds Kursītis, Latvijas vēstnieka ASV vietnieks Jānis Beķeris, NBS Jūrasspēku, 2. Nodaļas sprādziena bīstamu priekšmetu iznīcināšanas galvenais operators Toms Šupstiks, RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedras asociētais profesors un tālizpētes, Copernicus un Galileo datu eksperts Māris Kaļinka, LSEZ Drošības, aizsardzības un vides daļas vadītājs Kaspars Poņemeckis, Liepājas Ostas kapteinis Gints Ažēns, "Norplast Piemare" LSEZ AS valdes loceklis Gatis Ginters, LSEZ Mārketinga nodaļas vadītājs Pēteris Krieviņš un daudz citi nozaru profesionāļi.

Hakatonā viesojās un savās zināšanās dalījās arī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja Elīna Egle, kā arī ar aizsardzības nozīmi, esošo situāciju Ukrainā un filmu "Karš Ukrainā. 365 dienas" iepazīstināja Ukrainas kara reportiere Ieva Vārna.
10 Eiropas valstu uzvarētāji, tai skaitā arī Latvijas uzvarētājkomanda, turpinās cīņu 30. martā tiešsaistes pasākumā "Demo Day", lai prezentētu savas idejas Eiropas komisijai. Piektais CASSINI hakatons (The 5th CASSINI hackathon Security&Defence) vienlaikus norisinājās Bulgārijā, Horvātijā, Kiprā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Polijā, Rumānijā, Zviedrijā un arī Latvijā, Liepājā, lai vienotu Eiropas uzņēmējdarbības, kosmosa tehnoloģiju un aizsardzības entuziastus Eiropas kritiskās infrastruktūras, pārrobežu mobilitātes un jūras ceļu aizsardzības un drošības izaicinājumu risināšanā.

Latvijā hakatona norisi koordinē biedrība "Impact Hub", tostarp hakatonu atbalsta Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Liepājas pilsētas izglītības pārvalde, RTU Zinātnes un inovāciju centrs, Kurzemes Biznesa inkubators, biedrība "Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris", Liepājas Universitāte, "Rasa Botanicals" un AS "Cēsu Alus."