Papildināts. Latvijas Pasta nodaļās Liepājā pie durvīm piestiprināti paziņojumi, ka šeit eiro sākumkomplektus nopirkt nevar, novēroja portāls. Tomēr cilvēki pēc tiem jautā.

Lai gan iepriekš tika ziņots, ka Latvijā eiro sākumkomplekti tiks tirgoti 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti, cilvēki tomēr otrdien steidzās arī uz Latvijas Pasta nodaļām Liepājā.

Iepriekš jau ziņots, ka bez komisijas maksas eiro sākumkomplekti, sākot no šodienas, 10.decembra, tiks tirgoti komercbanku filiālēs, Latvijas Bankas kasēs un filiālēs Daugavpilī un Liepājā, kā arī 302 Latvijas Pasta nodaļās reģionos, kur nav pieejami banku pakalpojumi un bankomāti.

Šīs filiāles ir pazīstamas pēc speciālām informatīvām uzlīmēm. Pasta nodaļu saraksts ir pieejams Latvijas Pasta tīmekļa vietnē "www.eiropasts.lv". No 2014.gada 2.janvāra tajās būs arī iespējams samainīt latus pret eiro.

Papildināts. Kā novēroja portāls, Swedbank filiāles "Spīķeris" klientu apkalpošanas zālē no rīta nekādas drūzmas nebija, izņemot numuriņu desmit minūšu laikā varēja iegūt nepieciešamo komplektu skaitu. Latvijas Bankas Liepājas filiālē rinda bija lielāka, tur pastāvīgi uzturējās vismaz divdesmit cilvēku. Šeit procesu modri uzraudzīja vairākas policijas ekipāžas, kas pulksten 12, bākugunīm mirgojot un sirēniem kaucot, aizbrauca pusdienās.

Latvijas eiro monētu komplekti ir fasēti Vācijā, Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuvē, kur kaltas Latvijas eiro monētas.

Lai arī sākumkomplektos iekļautas tikai Latvijas eiro monētas, jāņem vērā, ka pēc 1.janvāra likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā būs visu eirozonas valstu eiro monētas. Līdzīgi arī Latvijas eiro monētas varēs izmantot visā eirozonā. Savukārt eiro banknotes visā eirozonā ir vienādas.

Eiro monētu sākumkomplektu tirdzniecība ir Eiropas Komisijas rekomendēta prakse, radot papildu drošības sajūtu, lietojot jauno naudu. Latvijas Banka gan norāda: cilvēki, kam nebūs iespējas vai vēlēšanās iegādāties sākumkomplektu, var mierīgi sagaidīt gada sākumu, lai tiktu pie Latvijas eiro monētām apmaiņas procesā bankās, pastā vai arī iepērkoties veikalā. Sākumkomplekti kā "mazā" maiņas nauda atvieglos vienlaicīgās latu un eiro apgrozības periodu, kas ir nākamā gada pirmās divas nedēļas. Tomēr šis nav veids, kā sevi nodrošināt ar jauno naudu, un nav domāts skaidrās naudas iekrājumu maiņai uz eiro.

Latu maiņa pret eiro sāksies 2014.gada janvārī un notiks trīs mēnešus 302 Latvijas Pasta nodaļās, sešus mēnešus komercbankās un bez laika ierobežojuma Latvijas Bankā. Ļoti ērts un vienkāršs naudas maiņas veids ir izmantot automātisko konvertāciju no latiem uz eiro norēķinu kontos un norēķināties ar karti, atzīmē centrālā banka.

Sagatavoti 800 000 eiro monētu komplektu iedzīvotājiem. Nepārdotos sākumkomplektus bankas nākamgad drīkstēs atvērt un lietot monētas vai neizplatītos komplektus atdot (iemaksāt) Latvijas Bankai.

Latvijas eiro monētu kalšana, piegāde, tāpat arī eiro banknošu piegāde Latvijas Bankai un tālāka banku nodrošināšana ar skaidro naudu kopā izmaksā ap 12 miljoniem latu.

Latvijas vajadzībām nepieciešamos 110 miljonus eiro banknošu mūsu valsts saņem no citas eirosistēmas centrālās bankas – Vācijas centrālās bankas "Deutsche Bundesbank". Pēc tam banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas koordinētiem plāniem.

Visām eirozonas valstīm ir vienādas eiro banknotes, kuras var raksturot ar formulu "7+1" - septiņas pirmās sērijas eiro banknotes un pirmā otrās (Eiropas) sērijas banknote, kura tika laista klajā šā gada pavasarī. Eiropas sērijas 10 eiro banknote tiks prezentēta 2014.gada 13.janvārī, bet apgrozībā nonāks 2014.gada vidū.

Apgrozībā ir septiņu nominālvērtību eiro banknotes – 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 eiro, un uz tām attēloti dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili.

etalizēta informācija par eiro naudaszīmēm atrodama Eiropas Centrālās bankas tīmekļa vietnē "www.jaunas-euro-banknotes.eu" un Latvijas Bankas mājaslapā "www.bank.lv".

Latvija nākamgad kļūs par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.