15.aprīlī un 16.aprīlī līdz pulksten 12 muzeja ekspozīcijas "Liepāja okupāciju režīmos" telpās būs apskatāma unikāla fotogrāfiju izstāde – "Bēgļu laivas. Latviešu bēgļu gaitas 1944/45.g. Gotlandē".

15.aprīlī pulksten 14 Andreja Eglīša Latviešu nacionālā fonda pārstāvji Māra Strautmane un Pēteris Iniņbergs stāstīs arī par citiem ar šo izstādi saistītajiem vēstures notikumiem, informē muzejpedagoģe Astra Dzērve.

Lielformāta attēlos būs skatāmi mirkļi no skaudra, nežēlīga latviešu dzīves posma, kad, redzēdami kara šausmas savā zemē, izmisuma dzīti, cilvēki kāpa vienkāršās, primitīvās zvejnieku laivās un devās tumšajos Baltijas jūras ūdeņos, lai nonāktu Gotlandē (Zviedrija). Lai gan tā  atrodas tikai 167 km attālumā no Kurzemes, ceļš bija skarbs.

Diemžēl ne visi nonāca šajā salā, jo ceļā viņus iznīcināja gan vācu, gan krievu izliktās mīnas, šāvienus raidīja abu armiju karakuģi, dzīvības paņēma arī  jūra.

Kad ļaudis nonāca salā, nebija zināms, kā viņu dzīves veidosies tālāk. Bet Gotlandē atradās daudz atsaucīgu cilvēku, kuri bēgļus pieņēma savās ģimenēs, deva viņiem ne tikai patvērumu, bet arī drošības sajūtu.
 
No Zviedrijas atvestajā izstādē skatāmā Gotlandes iedzīvotāja, fotogrāfa  Dāvida Holmerta foto hronika par šiem notikumiem ir vienreizēja dokumentācija ne tikai par latviešu izmisīgajiem centieniem tikt brīvībā no vācu un draudošās padomju okupācijas, bet arī par zviedru iedzīvotāju  iesaistīšanos bēgļu sagaidīšanā un aprūpē.

Pēc Liepājas muzeja rīcībā esošajā ziņām no Liepājas, Pāvilostas un Jūrmalciema 1944./45.gadā Gotlandi sasniedza 19 laivas ar 353 bēgļiem. Pēdējā laiva "Li" ar 9 bēgļiem ceļā no Liepājas devās 1945.gada 8.maijā. Nav ziņu par laivām un cilvēkiem, kuri nesasniedza Zviedrijas krastus.