Liepājas Izglītības pārvaldes (LIP) apkopotie jaunākie dati liecina, ka no Liepājas uz ārzemēm kopumā izbraukuši 780 pirmskolas un skolas vecuma bērni.

Tā "Rietumu Radio" informēja LIP speciāliste bērnu tiesību jautājumos Dace Liņķe. Viņa aizbraucēju skaitu raksturoja kā biedējošu un norādīja, ka tuvākajā nākotnē tas būtiski ietekmēs Liepājas mācību iestādes, raksta LETA.

"Skaitļi ir biedējoši un par šo problēmu valstī būtu jādomā visaugstākajā līmenī," uzskata Liņķe. Viņa spriež, ka Liepāju no skolu skaita samazinājuma vēl glābj tas, ka mācības pilsētas skolās izvēlas samērā daudz skolēnu no Liepājas apkārtnes pašvaldībām. "Taču šis resurss nav neizsmeļams un drīz beigsies," bažas par pilsētas skolu nākotni pauda Liņķe, piebilstot, ka "no aizbraucējiem varētu izveidot veselu skolu".

Latvijas Izglītības informatizācijas sistēmas apkopotā informācija liecina, ka Liepājā ir 580 bērni, kas piesaistīti Liepājas mācību iestādēm, bet tajās nemācās. "No savas pieredzes varu apgalvot, ka šie bērni nedzīvo zem tiltiem vai kādos pagrabos - viņi ir aizbraukuši ārpus Latvijas robežām," sacīja Liņķe. Viņa norāda, ka uz ārzemēm mācīties vai strādāt dodas arī daudzi 12.klašu beidzēji - krietni vairāk, nekā paliekot Latvijā.

LIP apkopojot informāciju arī par bērniem, kuri no ārzemēm atgriežas Liepājā, taču, kā sacīja Liņķe, "šie skaitļi ir tik niecīgi, ka par tiem nav vērts runāt". Speciālistes novērojumi arī liecina, ka sākotnēji vecāki uzskata, ka bērns uz ārzemēm dodas ne ilgāk kā uz gadu, taču vairumā gadījumu bērns pēc gada Latvijā neatgriežas.

Jau ziņots, ka Latvijas demogrāfiskās situācijas un ekonomiskās migrācijas dēļ Liepājā skolēnu skaits pēdējo 10 gadu laikā samazinājies par aptuveni 4000. "Skolēnu skaita samazināšanās ir nopietns signāls par neizbēgamām izmaiņām Liepājas vidusskolu tīklā tuvākajā nākotnē," iepriekš atzinusi Liepājas domes priekšsēdētāja vietniece Silva Golde.

Kā liecina šogad LIP apkopotās statistika, uz ārzemēm kopumā devušies strādāt 792 Liepājas bērnu viens vai abi vecāki, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā 2005.gadā, kad ārpus Latvijas strādāja 448 vecāki.