Šī gada Brīvo datu virtuālajā hakatonā skolēniem pirmo vietu ieguva komanda no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas, kas ar Uzņēmumu reģistra datu palīdzību izveidoja lietotni bērniem un jauniešiem, kuri cieš no vardarbības un meklē palīdzību, aģentūru LETA informēja Valsts izglītības satura centrā (VISC).

Ceturtdien tiešsaistes režīmā norisinājās "Brīvo datu virtuālā hakatona skolēniem 2020" noslēguma ceremonija, kurā tika apbalvotas labākās dalībnieku komandas. Izmantojot brīvos un atvērtos datus, 10.–12.klašu skolēnu un viņu komandas vadītāju uzdevums bija viena mēneša laikā radīt produkta vai pakalpojuma prototipu, kas risinātu kādu sociāli nozīmīgu problēmu.

Hakatonā otro vietu ieguva skolēnu komanda no Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, un šie jaunieši izstrādāja lietotni, kas pēc Covid–19 pandēmijas palīdzētu atgūties tūrismam Latvijā. Savukārt trešo vietu ieguva Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas komanda, kurā darbojās viena dalībniece, kas izveidoja un attīstīja mobilo lietotni lauksaimniekiem, kuri plāno lauku apstrādi ar augu aizsardzības līdzekļiem.

VISC speciālbalvu ieguva dalībnieki no Rīgas Valsts tehnikuma, kurā skolēni izveidoja mājaslapas projektu, kurā pārskatāmi apkopoti statistikas dati, savstarpēji salīdzinot iedzīvotāju blīvumu, ienākumu līmeni, vecumu un citu nozīmīgus faktorus.

Centra vadītāja Līga Lejiņa norādīja, ka hakatonā radītās idejas ir solis tuvāk arvien vairāk Latvijā radītu produktu un pakalpojumu attīstībai. Viņa ir pārliecināta, ka hakatona dalībnieki, jaunie inovatori un ideju līderi, būs starp pirmajiem, kas ieraudzīs iespējas būtiski ietekmēt pasaules norises un meklēt risinājumus mūsdienu izaicinājumiem.

Savukārt Latvija Atvērto Tehnoloģiju Asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Tupulis uzsvēra, ka pasākums šogad bija būtiski lielāks nekā iepriekšējie hakatoni pirms ārkārtējās situācijas. "Droši varu teikt, ka attālinātā izglītība un sadarbība ir stabila tagadne un paredzama nākotne. Savukārt brīvie dati ir vārti uz atvērtāku un labklājīgāku sabiedrību. Esam atvēruši šos vārtus un dodamies uz priekšu," paudis Tupulis.

VISC informēja, ka, piedaloties Brīvo datu virtuālajā hakatonā, dalībniekiem tika piedāvāts izmantot atvērtos datus no Uzņēmumu reģistra datu bāzes, Latvijas Atvērto datu portāla, Eiropas Savienības atvērtajiem datiem, dažādām kartēm un ģeotelpiskajiem datiem, kā arī jebkuriem citiem sev interesējošajiem atvērtajiem datiem.

Hakatona noslēgumā no dalībniekiem tika saņemti 15 interesanti pakalpojuma vai produktu prototipi.

Hakatonā dalībnieki piedalījās arī tiešsaistes darbnīcas – uzņēmuma "HERE Technologies" eksperts Mārtiņš Valainis izglītoja skolēnus par karšu ģeotelpisko datu izmantošanu, savukārt Jelgavas Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs informēja par biznesa modelēšanas iespējām.

Hakatona galvenais organizators ir Latvijas Atvērto Tehnoloģiju Asociācija.