Vajadzīgs tikai četru sekunžu garš balss materiāls, lai Baltijas valstīs modernākā aparatūra, kas rodama Liepājas Reģionālajā slimnīcā (LiepU), izanalizētu visus balss parametrus.

Šodien Liepājas Reģionālās slimnīcas Rehabilitācijas nodaļā, klātesot LiepU, slimnīcas un pilsētas vadošajām amatpersonām svinīgi atklāja Baltijā modernāko runas un balss laboratoriju.

„Tagad, lai veiktu balss novērtēšanu pēc Eiropas Laringologu asociācijas protokola, nav jādodas uz Somiju vai kādu citu valsti, to iespējams veikt arī Liepājā,” uzsvēra laboratorijas vadītāja, logopēde Baiba Trinīte, kas ir arī šīs asociācijas pārstāve Latvijā.

Laboratorija izveidota, sadarbojoties Liepājas Universitātei un Liepājas reģionālajai slimnīcai. Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļus piesaistījusi Universitāte, savukārt laboratorijai vieta atrasta slimnīcā. Laboratorijas vadītāja Baiba Trinīte, ir gan Liepājas Reģionālās slimnīcas ārste, gan Liepājas universitātes lektore.

Tieši pateicoties Trinītes interesei par cilvēka balsi un tās pētīšanu, kā arī Eiropas fonda finansējumam, Liepāja kļuvusi par nozīmīgu balss izpētes centru, bet slimnīca ieguvusi labu sadarbības partneri – Liepājas Universitāti, uzsvēra runātāji laboratorijas atklāšanā.

Laboratorija izveidota gan, lai uzlabotu studiju kvalitāti studiju programmā „Logopēdija” un apmācītu studentus praksē izmantot jaunākās runas un balss traucējumu diagnostikas metodes, gan lai attīstītu zinātniskos pētījumus logopēdijas jomā.

Laboratorija piedāvā Latvijā unikālu iespēju ikvienam interesentam profesionāli novērtēt savu balsi un izveidot balss „karti” – kā uzsver Baiba Trinīte, ļoti objektīvu atskaites punktu gan balss attīstībai, gan, nepieciešamības gadījumā, terapijai.

Runas un balss izpētes laboratorija aprīkota ar visjaunāko ASV kompānijas „KayPentax” balss funkcijas novērtēšanas un attīstīšanas iekārtu, ko izmanto vadošās klīnikas un pētniecības centri visā pasaulē, norādīja Trinīte. „Voice Range Profile” jeb fonotogramma ļauj izveidot balss diapazona karti, kurā ar matemātisku precizitāti aprēķinātas balss toņa augstuma un intensitātes galējās robežas, redzama pāreja no viena balss reģistra uz otru.

Izveidojot balss karti, ko var salīdzināt ar pirkstu nospiedumiem, iespējams sekot līdzi balss izmaiņām un ietekmēt tās, piemēram, lai „atgūtu” balsi. Savukārt multidimensionāla balss programma (MDVP) analizē balss skanējuma kvalitāti 22 dažādos parametros. „Pietiek ar četru sekunžu balss materiāla paraugu, lai konstatētu pat minimālas balss izmaiņas un novirzes no normas,” skaidro Trinīte. Aparatūra dod iespēju izmantot arī elektroglotogrāfijas (EGG) metodi, kas ļauj objektīvi novērtēt balss saites un dot slēdzienu par balss rezonējošo īpašību uzlabošanu. Taču arī tās vēl nav visas iespējas, ko sniedz šī unikālā aparatūra, atzina Trinīte.

Runas un balss laboratorija jau darbojas, un tās pakalpojumi pieejami ikvienam, kam ir problēmas ar balsi vai vēlme izpētīt savas balss iespējas, uzsvēra Trinīte.