Zaļo un Zemnieku savienības deputāts Askolds Kļaviņš ne tikai tērē Saeimas budžeta naudu, lai braukātu uz Liepāju. Viņš Liepājā atvēris un uztur arī labu veikalu.

Saeima pirms mēneša lēma par atļauju veikt kratīšanu Zaļo un Zemnieku savienības deputāta Askolda Kļaviņa dzīvesvietā, vainojot viņu dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošanā.

Kā zināms, šis pārmetums deputātam, kurš šajā vēlēšanās vairs nebalotējas, tika izteikts tāpēc, ka 2.maijā sāktajā kriminālprocesā KNAB bija guvis pietiekami daudz pierādījumu tam, ka deputāts ļaunprātīgi izmantojis dienesta stāvokli, radot būtisku kaitējumu Saeimas budžetam.

Kaitējums radīts, izmantojot deputātiem pienākošos transporta kompensāciju, ko Kļaviņš saņēmis, jo īsi pēc kļūšanas par parlamentārieti mainījis savu deklarēto dzīvesvietu no galvaspilsētas uz Liepāju, kas ļāvis piecas līdz sešas reizes palielināt saņemto transporta izdevumu kompensāciju.

21.jūnijā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskatīja Ģenerālprokuratūras iesniegumu par piekrišanu personas kratīšanai tās deklarētajā dzīvesvietā, personas lietošanā esošajā automašīnā un kratīšanas rezultātā izņemto mantu apskatei, kā arī automašīnas izņemšanai un apskates izdarīšanai saskaņā ar Krimināllikuma 318.panta – "Dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana" – otro daļu. Un šī persona bija 12.Saeimas deputāts Askolds Kļaviņš.

Kļaviņš Saeimas plenārsēdē, kā lasāms sēdes protokolā, atzinis, ka "man, tāpat kā jums, tas bija pārsteigums". Viņš arī sacīja: "Man nav nekas iebilstams. Tātad, ja vajag, es laipni atļaušu apskatīt visu, kas ir manā dzīvesvietā, visu, kas ir manā automašīnā.

Jau kādu laiku klīda baumas, ka būs tāda lieta par to, ka savu deklarēto dzīvesvietu es esmu nomainījis uz Liepāju. Tie, kas mani pazīst, zina, ka es katru nedēļu esmu Liepājā. Man tur ir māja, es tur tiešām arī "uzpildos". Un, ja tas ir saistīts ar degvielu un automašīnu, kā tas ir lēmuma projektā... bet... Visādā ziņā es jūs lūdzu: mierīgi atbalstiet! Es tiesībsargājošām iestādēm visu parādīšu un izstāstīšu un ceru, ka tas viss tiks atrisināts".

Irliepaja.lv centās sazināties ar Askoldu Kļaviņu, lai iztaujātu viņu, jo vispirms vēlējāmies pastāstīt par deputātam Liepājā piederošo veikalu "Gandrs" un tam līdzās esošo remontdarbnīcu, ko liepājnieki, kas iecienījuši velobraukšanu un citas sportiskas nodarbes, slavē kā lielisku vietu. Pagaidām gan neesam saņēmuši atbildi uz portāla e-pasta vēstuli, taču par "Gandru" zināms diezgan daudz. Tāpat kā tas, ka deputātu visbiežāk Liepājā varot satikt nedēļas nogalēs.

SIA "Gandrs" veikalu Liepājā, Bāriņu ielā 14,* atklāja 2016.gada decembrī.

"Tas ir bijis deviņu gadu darbs, kas ir paveikts, lai atjaunotu ēku, kurā ir veikals. [..] visas izmaksas segtas no mūsu pašu apgrozāmajiem līdzekļiem," toreiz skaidroja "Gandra" īpašnieks Askolds Kļaviņš.

SIA "Gandrs" dibināta 1991.gadā. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 429 000 eiro, un uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Kļaviņš.

Vēl senāka "Gandra" vēsture saistās ar 1989.gada 21.maiju, kad septiņi jauni dabas pētnieki nodibināja kooperartīvu "Gandrs" ar nolūku izdot grāmatas par dabu.

"Uzņēmums tapa laikā, kad retais saprata, kas tie kooperatīvi ir, un bija daudz neskaidrību, ko ar to visu darīt," 2014.gadā aģentūrai LETA stāstīja SIA "Gandrs" pārstāvis Edgars Ražinskis.

Toreiz poligrāfija joprojām bija viens no "Gandra" darbības veidiem, un 2014.gadā bija plānots izdot unikālu grāmatu "Latvijas augi", kuras tapšanai veltīti 20 gadi.

"Uzņēmuma vaibsti pa šiem gadiem ir mainījušies līdz nepazīšanai, tai pašā laikā saglabājot sākotnējās vērtības – mīlestību pret dabu, produktu kvalitāti un klientu apmierinātību," atklāja Ražinskis.

Pie ievērojamākajiem sasniegumiem "Gandra" pastāvēšanas laikā jāpiemin arī interneta enciklopēdijas "latvijasdaba.lv" izveide un nepārtraukta pilnveidošana, tajā var atrast informāciju par 5460 Latvijā sastopamām sugām un 7861 oriģinālu attēlu.

*Īpašums Bāriņu 14 savulaik piederēja Liepājas mēra Ulda Seska 1994.gadā dibinātajam uzņēmumam  "SD Autocentrs", kas to par 3000 latiem iegādājās tajā pašā 1994.gadā. 2004.gadā par 35 650 latiem Uldis Sesks īpašumu Bāriņu ielā 14 no paša dibinātās firmas atpirka. Kā liecina "Lursoft" dati, "SD Autocentrs" daļēji Seskam piederēja vēl līdz 2004.gada oktobrim (viņa biznesa partneris un otrs līdzīpašnieks bija Dainars Dambergs), bet līdz 1997.gada vasarai Sesks bija tās direktors.

2008.gada novembrī īpašumu Bāriņu ielā 14 (1,5 stāvu ēka, vienstāva mūra garāža un noliktava) no Seska par Ls 325 000 iegādājās Askolds Kļaviņš.