Ceturdien, 10.septembrī, pulksten 17 Liepājas muzejā publiski tiks parakstīts līgums ar Saulkrastu Velosipēdu muzeja vadītāju, velosipēdu vēstures pētnieku un kolekcionāru Jāni Sereginu par treka velosipēda "Līva. Modelis 21" dāvinājumu. Klātesošajiem būs iespēja gan klātienē aplūkot unikālo spēkratu, gan klausīties Jāņa Seregina aizraujošajā stāstījumā par velosipēda vēsturi, informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Skangale.

Jau vairāk nekā 35 gadus Jānis Seregins kolekcionē un pēta visu, kas saistīts ar velosipēdu rūpniecību, riteņbraukšanu un velosportu Latvijā, Saulkrastos viņš ir izveidojis vienīgo velosipēdu muzeju Latvijā. Viņa kolekcijā ietilpst interesantākie un savam laika posmam raksturīgākie velosipēdu modeļi – to skaitā arī 1886. gadā Emīla Matīsa darbnīcā Liepājā izgatavotais augstrats.

Kopā ar vēstures pētnieku Edvīnu Liepiņu Jānis Seregins uzrakstījis apjomīgāko un visaptverošāko velosipēdu vēsturei veltītu grāmatu "No Leitnera līdz Ērenpreisam. Velosipēdu rūpniecība Latvijā 100 gados" (2009).

Jau iepriekš vēstīts, ka vērtīgo dāvinājumu Liepājas muzejs ieguva, norisinoties izstādei "Velosipēds un riteņbraukšanas mode no 19. gs. beigām līdz 20. gs. vidum". Dāvinājums ir unikāla Liepājas rūpniecības un sporta vēstures liecība. Šādi "Līvas" treka velosipēdi Latvijā saglabājušies tikai divos eksemplāros.

Minēto velosipēdu rūpnīcā "Līva" savām vajadzībām 1929. gadā pasūtīja viens no ievērojamākajiem Liepājas sporta darbiniekiem un velotreka treneris Vilis Zandmanis.

Kopā ar velosipēdu Liepājas muzejs saņēmis arī divas medaļas, kas piešķirtas sporta biedrībai "Olimpija", Viļa Zandmaņa sporta biedrības  "Olimpija" cepuri, kā arī Viļa Zandmaņa foto ar velosipēdu "Līva" uz treka 1929. gadā un sporta biedrības "Olimpija" velotreka komandas foto. Šis ieguvums ir nozīmīgs Liepājas sporta vēstures saglabāšanā.

Vilis Zandmanis dzimis 1905. gada 14. jūlijā, bijis viens no ievērojamākajiem Liepājas sporta darbiniekiem, aizrautīgi piedalījies dažādos gan ziemas, gan vasaras sporta veidos. No ziemas sporta viņam veidiem visvairāk patika hokejs, bet no bumbu spēlēm – basketbols, un tieši šajā sporta veidā viņš vēlāk pat trenēja "Olimpijas" sieviešu komandu. Taču visvairāk jaunajam sportistam patika velobraukšana.

Ieejas biļetes cena ir 2,50 – 3 eiro

Pasākuma laikā tiks veikta fotogrāfēšana un filmēšana, kas var tikt izmantota publicitātes nolūkos.