Latvijas mežos jau atrodamas gailenes un bekas, mikoloģe Inita Dāniele atzīst, ka sēņotāju un sēņu pazinēju skaits samazinās, jo jaunieši attālinās no dabas.

Tāpēc viņa aicina sēņotājiem griezt tikai pazīstamās sēnes.

"Ja cilvēks pazīst tikai, piemēram, gailenes, tad vajadzētu lasīt tikai gailenes," uzsver Dāniele. Viņa stāsta, ka pašreiz liela daļa sēņotāju veido fotogalerijas, lai iemācītos kā atšķirt vienu sēni no otras, it īpaši lai izvairītos no indīgajām, raksta BNS.

Viņa uzsvēra, ka cilvēkiem nevajadzētu paļauties uz dažādiem māņticīgiem veidiem, kā noteikt, vai sēne ir indīga. Nevajadzētu ticēt apgalvojumam, ka visas sēnes ir ēdamas, kamēr tās ir mazas. Mikoloģe arī norādīja, ka Latvijā sastopamajām indīgajām sēnēm nav kopēju pazīmju, kā tās varētu atšķirt no ēdamajām sēnēm.

Tāpat Dāniele sēņotājiem iesaka sēnes lasīt grozos, nevis polieteliēna maisiņos, kur tās var sabirzt un tikt saspiestas. Salasītās sēnes arī vajadzētu pārstrādāt pēc iespējas ātrāk un neglabāt siltā vietā, jo to tās bojājas ātri.

Sēnes ieteicams lasīt arī dziļāk mežā, nevis, piemēram, izgāztuvju vei ceļu malās. Vislabāk sēnes griezt ar nazi, nevis raut ārā ar saknēm. Tādā veidā arī iespējams pārbaudīt, vai tajās ir tārpi. Šādas sēņošanas veids arī nodara pēc iespējas mazāku kaitējumu sēņu turpmākajai augšanai.

"Sēņotāju un sēņu pazinēju skaits samazinās, jo jaunā paaudze nav labi informēta par to, ko drīkst un nedrīkst lasīt vai arī baidās iet mežā, jo tur ir ērces. Cilvēki arvien vairāk attālinās no dabas," domā Dāniele.

Mediķi atgādina, ka pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt tie var parādīties arī vēlāk. Simptomi var būt dažādi atkarībā no saindēšanās smaguma. Ļoti bieži pirmās pazīmes ir vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā. Rodoties aizdomām par saindēšanos, jāsauc ātrā palīdzība.

Aizvadītā gada sēņošanas sezonā ar sēnēm saindējušies un slimnīcā nogādāti 24 cilvēki.