Sestdienas, 29. augusta, rītā, spītējot apnicīgajam lietum, Ābeļu ielā Liepājā risinājās nebijis notikums – šajā ielā dzīvojošo kopīga kafijošana, dažādu gardumu (protams, ar ābolu piedevu) baudīšana, muzicēšana, par ko rūpējās Edgars Silacērps, kaimiņu pastkastīšu apbrīnošana, cītīgāko pastkastīšu mākslinieciskotāju apbalvošana un Ābeļu ielas pastnieces Sandras Bajāres godināšana.


Lielāko ielas iedzīvotāju balsu skaitu ieguva Zigrīdas Atāles pastkastīte. Pastkastītes tika izvirzītas arī tādās nominācijās kā romantiskākā, grafiskākā, jautrākā, lakoniskākā, dīvainākā, rūpīgākā, apslēptākā, laikmetīgākā, trauslākā, drosmīgākā, dzirkstošākā, vislielākās pārvērtības piedzīvojusī, gleznainākā u.c.


Šīs burzmas vaininiece ir mūzikas un mākslas festivāla "Bildes" biroja direktore Tija Auziņa.  Pirms mēneša, pēc sarunas ar mūziķi, liepājnieku Guntaru Breču, kurš dzīvo Ābeļu ielā, viņa izsūtīja vēstuli visiem 48 Ābeļu ielas namu iemītniekiem ar aicinājumu iesaistīties festivāla "Bildes" 35 gadu jubilejas akcijā "ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!".


Vēstulē bija teikts: "Tepat, Jums kaimiņos, Ābeļu ielā 4a, dzīvo mūsu festivāla draudzene, māksliniece Zigrīda Atāle. Kopā ar viņu vēlamies aicināt arī Jūs piedalīties mūsu akcijā un visiem kopā radīt krāsainu Ābeļu ielas pastkastīšu galeriju".


26. jūlijā Tija kopā ar Zigrīdu devušās pastaigā pa Ābeļu ielu, lai aprunātos ar iedzīvotājiem par dalību akcijā.


"Diemžēl ne visi šajā laikā bija mājās un ne ar visiem izdevās aprunāties un iepazīties," atzīst Tija. Tāpēc tapusi jau pieminētā vēstule.


"Mūsdienās cilvēki aizvien vairāk par saziņas avotu izmanto internetu un sociālos tīklus, bet nekas nevar būt personiskāks par pastkastītē saņemtu, ar roku rakstītu vēstuli vai atklātni, ko uz mājām atgādājis pastnieks. Pastkastīti ik dienu uzlūkojam, arī gaidot savus iecienītos preses izdevumus. Varētu teikt, ka pastkastīte ir mājvieta ziņām, pārsteigumiem, labām domām, vēlējumiem un sapņiem," tā Tija Auziņa.


Vēstulē Ābeļu ielas iemītnieki tika aicināti palūkoties, kādas ir viņu pastkastītes – vai to eņģes, krampīšus nav saēdis laika zobs, vai tajās nav iemājojusi rūsa, vai pastkastīte klusi neskumst pēc svaigas krāsas kārtas un nelielas pielabošanas?


"Sarīkosim talku un mākslas dienas savā pagalmā! Atjaunosim novecojušās vai darināsim jaunas, funkcionālas pastkastītes no mājās pieejamiem materiāliem!" – aicināja "Bilžu" rīkotāja, vedinot uz domu, ka ielas nosaukums pats prasās tikt akcentēts, izmantojot ābeļu motīvu pastkastīšu mākslinieciskošanā.


Uz pastkastīšu akcijas noslēgumu Ābeļu ielā sestdien sanākuši daudzi jo daudzi – vairāk, nekā šobrīd te dzīvo, portālam irliepaja.lv atzina Zigrīda Atāle, jo atbraukuši arī "bērni un bērnu bērni". Viens no jautājumiem, kas izskanējis: "Bet ko mēs tālāk darīsim?" Vienojušies, ka Ābeļu ielai vajadzīgs savs karogs un sava Ābeļu ielas diena, ko svinēt.


Akcijas aicinājumam ir atsaukušies 30 māju iemītnieki. Tapusi unikāla Ābeļu ielas pastkastīšu galerija, par kuras veidotājiem kļuvuši skolotāji, policisti, grāmatveži, IT speciālisti, audējas, mediķi, metinātāji, uzņēmēji, pat hokejists un dažādu citu profesiju pārstāvji kopā ar ģimenēm, kā arī daudzi sirsnīgi savu sētu un ielu mīloši pensionāri.


"Pateicos visiem, kas tik nežēlīgi sliktā laikā, kad lietus lija kā ar spaiņiem, sapulcējās un vairāk kā divas stundas priecājās par kopīgo veikumu, iepazinās, tērzēja un atcerējās senos notikumus Ābeļu ielā. Prieks vairoja prieku… Ja spīdētu saule, tad esmu pārliecināta, ka svētki risinātos līdz pat vakaram.


Īpašs "paldies" par palīdzību svētku rīkošanā Aivaram Albužim, Zigrīdai Atālei, Sandrai Brūnai, Adelei Jonauskaitei, kā arī SIA "Krāsu serviss" par sadarbību.


Ceru, ka ideja par Ābeļu ielas karogu īstenosies. Tad pulcēties varētu vismaz divreiz gadā. Karogus mastos varētu uzvilkt tad, kad Ābeļu ielā uzzied ābeles un tad, kad ienākusies ābolu raža – ābolu pankūku ballē. Tā ar laiku, kopā darbojoties un svinot svētkus, tiktu iepazīti arī attālākie kaimiņi, un varētu pat tikt nodibināta sava Ābeļu ielas republika," smaidot teic Tija Auziņa.


Akcija "ApGLEZNO un noBILDĒ arī Tu savu pastkastīti!" nav noslēgusies. Ja arī jums ir tapusi mākslinieciskota vai atjaunota pastkastīte, tad nofotografējiet to un sūtiet to uz e-pastu pastkastites@bildes.lv!


Vairāk par akciju – www.bildes.lv un festivāla "Bildes" Facebook lapā.