Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskolā skolēniem jau 25 gadus ir iespēja apgūt uzņēmējdarbības pamatus un veidot skolēnu mācību uzņēmumus (SMU).

Ceturtdien, 7.jūnijā, skola saņēma "Junior Achivement Latvia" (JAL) Goda rakstus un īpašo balvu par ilggadējo sadarbību, sniedzot iespēju skolēniem apgūt praktiskās uzņēmējdarbības izglītības programmas, informē Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Kā uzsvēra JAL valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns, DALP 5. vidusskola ir viena no divām skolām Latvijā, kura visilgāk sadarbojas ar JAL un var lepoties ar vislielāko pieredzi skolēnu mācību uzņēmumu veidošanā un komerczinību mācīšanā skolēniem.

25 gadu laikā DALP 5. vidusskolā darbību uzsākuši vairāk nekā 230 SMU, kuros savas pirmās uzņēmējdarbības prasmes apguvuši vairāk nekā 900 skolēnu. Piedaloties skolēnu mācību uzņēmumu programmā, jaunieši iziet cauri pilnam sava uzņēmuma izveides ciklam, piedzīvo pirmo pašu nopelnīto naudu, mācās no savām kļūdām un gūst neaizvietojamu pieredzi karjeras veidošanā.

JAL Goda rakstus saņēma DALP 5. vidusskolas direktore Inta Korņējeva, arī skolotājas Juta Birzniece un Anda Gineite, kuras ir galvenās šī projekta koordinatores un iedvesmotājas.

Kā pastāstīja skolas pārstāves, DALP 5. vidusskolā šajā mācību gadā darbojušies 33 mācību uzņēmumi, īpaši pēdējo gadu laikā aktivizējušies mazāko klašu skolēni. Šī gada "veiksmes stāsts" bijis 4.klašu skolēnu SMU "Belko", kas nodarbojies ar karameļu ražošanu, jau pirmajā gadā sasniedzot apgrozījumu 120 eiro.

Skolā veiksmīgi darbojas arī vidusskolas klašu mentori, kuri dalās pieredzē un apmāca jaunāko klašu skolēnus, kā veidot savus uzņēmumus. Lielu popularitāti SMU gadatirgos Latvijā savulaik ieguva jau šīs skolas absolventu darinātie koka tauriņi. Savukārt 8. klašu skolēnu SMU "SW Light", kuri ražo starojošās galda lampas, veiksmīgi sadarbojas arī ar pieaugušajiem uzņēmējiem. Skolai izveidojusies veiksmīga sadarbība ar LIAA biznesa inkubatoru.
10.klašu skolēni izmēģinājuši arī prasmes mārketingā, pašiem organizējot SMU gadatirgus, kuri notiek gan skolas, gan pilsētas mērogā. DALP 5. vidusskolas SMU vienmēr aktīvi piedalās arī Latvijas gadatirgos, lai gan vislabāk varot nopelnīt pašu skolā.

Šogad 27 DALP 5. vidusskolas 12. klašu absolventi, komercklases beidzēji, saņems JAL sertifikātus, kas dod iespēju saņemt studiju maksas atlaides vairākās augstskolās Latvijā un ārzemēs.

"Junior Achievement Latvija" (JAL) ir mūsdienīgas ekonomiskās un biznesa izglītības programmas topošajiem Latvijas līderiem, attīstot un ieviešot skolās ekonomiskās izglītības programmas. Junior Achievement kustības aizsākumi ir meklējami 1919. gadā ASV. Pašlaik tā darbojas vairāk nekā 100 pasaules valstīs. Latvijā Junior Achievement programmas tika ieviestas 1991. gadā. Populārākie pasākumi, kurus rīko JAL Latvia   - biznesa strateģiskā spēle "Titan", Ēnu diena u.c.

Liepājas pašvaldība jau četrus gadus finansē visu Liepājas skolu dalību JAL projektā.