Nedēļas nogalē Viļņas Svētā Jāņa gatves galerijā tika atklāta gleznotāja Ulda Rubeža un tēlnieka Egona Peršēvica kopizstāde "Nekurienes vidū", kas tur būs skatāma līdz pat 31.maijam.

Abu mākslinieku kopizstāde, kas savu pirmizrādi piedzīvoja vēl aizvadītā gada nogalē galerijā "Romas dārzs" Liepājā, reflektē uz mūsdienu mediju pārsātinātās vides ietekmē dzīvojošu cilvēku realitātes uztveri un tās ilūziju.

"Šī izstāde šodien ir pat ļoti aktuāla, jo šobrīd ļoti aktīva karadarbība norit tieši virtuālajā vidē," savā izstādes atklāšanas runā teica Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis.

"Nekurienes vidū" ir divu atzītu mākslinieku kopprojekts, kur skatāmas vairākas gleznu un instalāciju sērijas, kā arī lielformāta skulptūra – mākslas darbi, kas radīti speciāli šai izstādei, abiem autoriem dialogā runājot par realitāšu un ideju konfrontācijām.

Gleznotājs Uldis Rubezis savos darbos jauc reālos, dokumentālos kadrus ar nereāliem foniem, radot postsireālistiskas ainavas. Savukārt readymade objektus viņš pārveido, radot miniatūras scenogrāfiskas ainiņas. Jaucot reālo jeb dokumentālo ar nereālo, mākslinieks cenšas likvidēt robežas starp realitātēm un to uztverēm. Arī tēlnieka Egona Peršēvica skulptūra "Dižkareivis G***s G*******s" vēsta par realitāšu konfrontāciju. Reāls cilvēks – tāds, kādu to redzam visās mums pieejamajās fizikāli izmērāmajās dimensijās, spēj vienlaicīgi pilnvērtīgi darboties pavisam citā – virtuālā vidē, izspēlējot reālus un nereālus scenārijus. Skulptūras reālistiski veidoto figūru papildina gaisma un krāsa. Mākslas darba nosaukumu daļēji nācās aizšifrēt, jo darba prototips ir Latvijas armijas karavīrs aktīvajā dienestā, kura vārds medijos nedrīkst parādīties.

""Nekurienes vidū" jeb In the Middle of Nowhere ir stāsts par notikumiem, kas risinās mums līdzās, vai arī ļoti tālu prom – tam īsti nav nozīmes, jo mēs par tiem neaizdomājamies, tikpat labi tie nenotiek nekur. Izstādes gaisotne ir diezgan netverama; ir skaidri nojaušamas darbojošās personas, bet pavisam neesoša ir darbība un vieta," saka Uldis Rubezis. Tā ir spēle ar laika un telpas nojaukšanu.

Uldis Rubezis ir spēcīgs mākslinieks ar lielu pieredzi un svaigu skatu, ko pierādīja viņa drosmīgā personālizstāde “Pārcelšanās" Liepājas muzejā 2015. gadā, tai sekojošās performances un mākslas projekti, 2016. gadā Liepājas Mākslas forumam tapušais brandmūra gleznojums "Vārna", 2017. gadā darinātā instalācija kopizstādei “Apgaismības nokrišņi" kopā ar citiem izciliem Latvijas autoriem, kā arī daudzie apbalvojumi glezniecībā. Ulda Rubeža darbi atrodas muzeju un privātajās kolekcijās Latvijā un aiz tās robežām.

Tēlnieks Egons Peršēvics pēdējā gada laikā aktīvi izstādās ne vien Latvijā, bet jo īpaši Lietuvā; vasaras sākumā uzaicināto mākslinieku kārtā viņš piedalījās iespaidīgajā mākslas mesē "Art Vilnius", savukārt viņa skulptūras vēl aizvien tiek izrādītas ceļojošajā izstādē, kur tēlnieku piedalīties aicināja Lietuvas Mākslinieku savienība. Latvijā pēdējais tēlnieka ievērojamākais mākslas projekts ir Daugavpils Marka Rotko mākslas centra spoku zirga skulptūra.