Liepājas domes Finanšu komitejā, lemjot par grozījumiem pašvaldības 2020. gada budžetā, deputāti nobalsoja arī par finansiālu atbalstu Liepājas teātrim "Covid-19" pandēmijas radīto zaudējumu kompensācijai.


Ņemot vērā, ka valsts nesniegs finansiālu atbalstu Liepājas teātrim pandēmijas izraisīto zaudējumu kompensācijai, jo teātris ir pašvaldības kapitālsabiedrība, dome šā gada budžetā rezervējusi 206 800 eiro teātra darbības nodrošināšanai (ēku uzturēšana, remonti). Savukārt 43 499 eiro pašvaldība nolēma piešķirt teātrim, lai teātris varētu kompensēt parādu skatītājiem par nenotikušajām izrādēm.


Kā portālam irliepaja.lv sacīja vicemērs Atis Deksnis, šobrīd pašvaldība "nav iedevusi visu, ko teātris prasīja", ir piešķirts finansējums teātra "aktuālākajām, degošākajām vajadzībām", taču plānots, ka pašvaldība pie šī jautājuma "atgriezīsies decembrī".


Jau vēstīts, ka Liepājas teātrim jau oktobrī var nākties apturēt darbību, ja tas nesaņems finansiālu atbalstu "Covid-19" krīzes seku novēršanai. Liepājas teātris ir pašvaldības kapitālsabiedrība, tādēļ tas neguva valdības atbalstu krīzes seku novēršanai. Kā portālam irliepaja.lv sacīja teātra vadītājs Herberts Laukšteins, šobrīd teātrim pietrūkst dotācijas diviem mēnešiem – proti, jau oktobrī ir iztērēti novembrim un decembrim paredzētie līdzekļi.


Laukšteins atzina, ka jūtas "dīvaini" un "īsti nesaprot, kas notiek", jo no rīta ielūkojoties preses monitoringā, redzējis "dažnedažādus ciparus" par iespējamo atbalstu teātrim šogad un nākamgad.


"Neviens nav skaidri un gaiši pateicis, kādu summu teātris saņems gada sākumā," atzina Laukšteins.

Pēc jūlijā veiktajiem aprēķiniem teātrim "Covid-19" seku pārvarēšanai vien būtu nepieciešams 261 000 eiro. Pēc Laukšteina teiktā, teātris ir palicis parādā darbiniekiem algu izlīdzinājumu, kas janvārī ticis atlikts uz martu, kad savukārt sākās "Covid-19" krīze.


"Ir ļoti daudz nezināmā, gribētos, lai komunikācija ar pašvaldība uzlabotos," neslēpa Laukšteins.

Sarunās ar Kultūras ministriju (KM) Liepājas domei un teātrim atkārtoti norādīts, ka valsts tiešā veidā pašvaldībai piederošam teātrim palīdzēt nevar, taču finansējumu tas varētu gūt ar VKKF projektu konkursu starpniecību. Iepriekš Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis aģentūrai LETA bija teicis, ka Liepājas teātris varētu virzīt astoņus projektus, kur katram no šiem projektiem maksimālais iespējamais finansējums būtu līdz 30 000 eiro. Savukārt Laukšteins portālam irliepaja.lv atzina, ka


teātris VKKF iesniedzis septiņus projektus, no kuriem atbalstu saņēmuši četri par kopējo summu 22 000 eiro.

KM un pašvaldības sarunās par Liepājas teātra turpmāko nākotni ir sāktas arī diskusijas par to, ka pašvaldība teātri atdotu KM pārziņā, kā tas bija līdz 2009. gada ekonomiskajai krīzei Latvijā.


Grozījumus Liepājas pilsētas šā gada budžetā plānots apstiprināt domes sēdē, kas notiks nākamnedēļ.