No 22. septembra Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā Kūrmājas prospektā 16/18 būs skatāma ekspresizstāde "Kurpes, vīzes, pastalas", kas veidota no Liepājas muzeja krājuma  un atspoguļo kāju āvuma tradīcijas Dienvidkurzemē 19. gadsimtā.

Izstādē apskatāmas vīzes – sieviešu un vīriešu apavi, kas pīti no koka mizas apakšējās daļas, jeb lūkiem, pastalas, no koka grebtas un rotājumiem greznotas koka tupeles, kā arī ādas apavi ar koka zoli. Izstādi papildina etnogrāfiskās zeķes, kas atklāj kurzemnieču adītprasmi un Dienvidkurzemei raksturīgo krāsu gammu, prievītes un sietavas, ko  vēsturiski pielietoja kā kāju āvumu, tinot ap kāju no potītēm līdz celim.

Sietavām bija prakstiska nozīme, jo tās grūtos saimniecības darbos laukos pasargāja sievietes kājas no pārslodzes, nesot dažādus smagumus, piemēram, lopiem barību uz kūti, ūdeni no akas u.c. Laika gaitā sietavām piedēvēja arī estētisku vērtība – kāja vizuāli izskatījās resnāka un norādīja uz sievietes skaistumu, veselību un spēju iznēsāt bērnu.

Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāja Vineta Solovjova norādīja, ka ierastās kurpes un zābaki, bez kurām nevaram iedomāties savu ikdienu šodien, Latvijas teritorijā nav nemaz tik sen. Tikai 19.gs. otrajā pusē parādās garie stulmu zābaki vīriešiem, kurpes un dažāda garuma šņorzābaki sievietēm, un tos toreiz varēja atļauties tikai ļoti turīgi saimnieki. Līdz tam, lielākā daļa cilvēku kājās āva vīzes un pastalas kā darbos ejot, tā arī goda reizēs un pie ziemas apģērba. Īpaši lielos daudzumos tika izgatavotas vīzes, jo tām bija visīsākais mūžs.

Izstāde Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā būs aplūkojama sākot no 22.septembra līdz 24.oktobrim muzeja darba laikā. Ieeja izstādē – bez maksas.

Atgādinām, ka muzejs, sniedzot pakalpojumus apmeklētājiem, vadās no Ministru kabineta 2020.gada 9.jūnija noteikumu Nr.360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" aktuālās redakcijas prasībām, kas paredz: Muzeju var apmeklēt tikai individuāli apmeklētāji vai vienas mājsaimniecības locekļi.

Atrodoties muzejā, jālieto sejas un deguna maska. Apmeklējuma laikā ir jāievēro 2 metru distance no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem, jāseko informācijai vizuālajās norādēs, kā arī jāievēro personāla norādījumi.

Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.