Sestdien, 26. augustā pulksten 11 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 Kurzemes tautastērpu informācijas centrs aicina uz Kurzemes pastalu darināšanas meistarklasi, kuru vadīs meistare Guna Zommere. Meistardarbnīca notiek projekta "Dienvidkurzemes tautastērpa valkāšanas tradīcijas mūsdienās" ietvaros.
Apavi ir cilvēka apģērba sastāvdaļa. Latvijā pirmie atradumi pastalām, apaviem, kas izgatavoti no viena ādas gabala bez šuvēm ar izvērtu siksnu vai auklu augšmalā, saglabājušies no 12. gadsimta.
Gadsimtiem ilgi laukos ar kurpju valkāšanu neaizrāvās. Tās vilka kājās vien tad, kad devās uz baznīcu vai pilsētu. Pastalas un vīzes, arī koka tupeles bija latviešu laucinieku ikdienas apavi gan 20. gadsimta divdesmitajos un pat vēl trīsdesmitajos gados, un šos vienkāršos ādas apavus pastalu meistari parasti dažādos veidos gatavoja mājas apstākļos.
Pastalu darināšanas meistardarbnīcā Liepājas muzejā meistares Gunas Zommeres vadībā, izmantojot materiālus un tehnoloģijas atbilstoši konkrētajam laikmetam, tiks darinātas Dienvidkurzemei raksturīgās pastalas ar rozīšveida purngalu.
Guna Zommere. Foto no personīgā arhīva.
Guna Zommere ar vēsturisko apavu atdarinājumu izgatavošanu nodarbojas kopš 2012. gada, par pamatinformāciju izmantojot atbilstoši laika periodam pieejamo gleznu, gravīru un zīmējumu reprodukcijas, Latvijas un ārvalstu muzeju krājumos glabāto arheoloģisko materiālu, specializētu literatūras izdevumus. Mākslinieces vēsturisko apavu atdarinājumi ir aplūkojami Cēsu pils muzejā, Bauskas pils muzejā, Ludzas novadpētniecības muzejā, Alūksnes muzejā, Traķu pils muzejā Lietuvā, kā arī privātās kolekcijās gan Latvijā gan ārzemēs.
Tāpat lekcijas laikā Liepājas muzejā būs skatāma ekspresizstāde "Kurpes vai pastalas", kurā varēs aplūkot Liepājas muzeja krājumā esošos apavus.
Meistardarbnīca norisināsies Liepājas muzejā. Dalības maksa – 15 eiro. Vietu skaits ierobežots, tāpēc lūgums pieteikties meistardarbnīcai, sazinoties ar Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāju Vinetu Solovjovu, zvanot pa tālruni +371 294 49771 vai rakstot elektroniski: vineta.solovjova@liepaja.lv.
Meistardarbnīca tiek īstenota Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma" projektu konkursa "Kurzemes kultūras programma 2023" ietvaros.
Informējam, ka meistardarbnīcas laikā var tikt veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli var tikt izmantoti projekta publicitātes nolūkos, Kurzemes tautastērpu informācijas centra un Liepājas muzeja mājas lapas un sociālo tīklu kontos.