Liepājas Tautas teātris un režisore Ināra Kalnarāja, tuvojoties Olafa Gūtmaņa 90 gadu atcerei, sagatavojuši dzejas uzvedumu "Dzimtās zemes kārs un gaismas izslāpis".

Tā pirmizrāde paredzēta šo sestdien, 10. decembrī, pulksten 16 Liepājas Leļļu teātrī. Ieejas maksa: 2 eiro, informē Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra projektu vadītāja Inese Sērdiene.

Olafa Gūtmaņa dzejas uzvedums, kuru skatītājiem sniegs viss aktuālais Liepājas Tautas teātra kolektīvs 19 aktieru sastāvā, būs dzejnieka dzimtās puses, dabas un cilvēkmīlestības apliecinājums dzejā, un to bagātinās Imanta Kalniņa mūzika, fotogrāfijas no dzejnieka privātā arhīva un Velgas Gūtmanes pasteļu reprodukcijas.

Režisore Ināra Kalnarāja jau piekto reizi pievērsusies O.Gūtmaņa dzejas interpretācijai uz skatuves. Iepriekš sagatavotie iestudējumi – "Rožu laukums" (1999.), "Ejam kuršos, ejam līvos" (2003.), "Jedritvai kociņ’!" (2005.), "Es dzīvoju starp ezeru un jūru" (2009.) – bija atšķirīgi gan tematikas, gan noskaņas, gan formas ziņā, tos ļoti labi uzņēma ne tikai skatītāji, bet augsti novērtēja arī pats dzejnieks. Par jauniestudējumu "Dzimtās zemes kārs un gaismas izslāpis" režisore stāsta: "Šoreiz O.Gūtmaņa tematiski daudzveidīgajā dzejā izceļam dzejnieka mīlestību pret savu dzimto pusi, pret cilvēkiem, pret dabu un katru tās vissīkāko parādību – vai tas būtu putniņš, vai zāles stiebrs, vai dzintara grauds."

"Olafs Gūtmanis skatās pasaulē poētiski un spītīgā iejūsmā kā tikko iemīlējies, kā zemnieks pirms pavasara aršanas. Viņš iet dabā basām kājām un ļaudīs – atklātu dvēseli. Un tulko pasauli poēzijas valodā. [..] O.Gūtmanis aizvien ir dzimtās zemes kārs, gaismas izslāpis un "jūras dulls"", atklāj profesors Edgars Lāms.

Biļetes pieejamas SIA "Biļešu Paradīze" kasēs visā Latvijā un www.bilesuparadize.lv.

Olafs Gūtmanis (1927–2012), rakstnieks un dzejnieks, atmiņu grāmatas "Dzīves grāmata" (1992) par bērnu dienām līdz pat izsūtījumam, trimdai Sibīrijā autors. Gūtmanis sarakstījis vairākas dzejoļu un prozas grāmatas, Gūtmaņa darbi apkopoti piecos sējumos viņa "Rakstos". Pēdējais sējums klajā nāca 2012. gadā, pirmais 2006. gadā – dzejas grāmata 500 lappušu apjomā. Gūtmanis latviski tulkojis cittautu literātu darbus – gan dzeju, gan lugas, kas uzvestas Liepājas teātrī. Rakstījis publicistiku un piedalījies atmiņu grāmatas izveidošanā par Tautas fronti Liepājā.