Kultūras ministrijas (KM) lēmums neatbalstīt Liepājas teātri pandēmijas apstākļos, pamatojoties uz tā juridisko statusu, kamēr citi teātri atbalstu saņēma, ir augstprātība, intervijā "Rietumu radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Uldis Sesks (Liepājas partija), ziņo LETA.

"Tā ir augstprātība no šī brīža valdības," sacīja Sesks. "Kaut kādos periodos esam sajutuši, ka valdība un valsts ir vislielākais partneris pašvaldībām, taču šobrīd diemžēl tā nav."

Viņš uzsvēra, ka Liepājas teātris faktiski ir tāds pats kā Daugavpils un Valmieras teātris, taču tie kā valsts kapitālsabiedrības atbalstu saņēma, kamēr Liepājai tas ir atteikts.

"Valdībai bija iespējas gan kreditēties, gan saņemt naudu no Eiropas Savienības, kamēr pašvaldība šobrīd vispār nedrīkst kreditēties bez valdības atļaujas. Tādā situācijā tās ir tādas augstprātības izpausmes – vieni ir labi, bet otri ir sliktie," sacīja Sesks.

Līdzīga situācija bijusi arī ar lidostu, proti, kamēr Rīgas lidosta atbalstu saņēma, Liepājas lidostu valsts neatbalstīja.

"Latvijā veidojas divu līmeņu attīstība, un tas nenovedīs pie laba rezultāta," norādīja Sesks. "Tā domāšana būtu jāmaina. Īpaši, ņemot vērā šī brīža iespējas, piesaistot ES fondus, varētu izvest Latviju jaunā attīstības vilnī, taču no valdības puses nav novērtēta reģionu kapacitāte, un es runāju arī par citu reģionu pilsētām."

Sesks arī norādīja, ka Liepājas pašvaldības rīcībā šobrīd nav resursu, lai sniegtu papildus finansējumu Liepājas teātrim, jo Covid–19 krīzes rezultātā bijušas daudzas vajadzības, kur "likt plāksterus" un palīdzēt dažādām nozarēm.

"Gribu uzsvērt, ka Liepājas pašvaldība ir vienīgā visā valstī, kura uztur profesionālu teātri," sacīja Sesks. "Es ceru, ka KM un valdība sadzird šo signālu, ka tik bezatbildīgi rīkoties ar nozīmīgām reģionālām institūcijām nedrīkst."

Viņš pauda viedokli, ka pašvaldībai un Kultūras ministrijai būtu jāveido savstarpēja sadarbība uz līdzvērtīgiem nosacījumiem, un šis būtu īstais brīdis kopīgi sēsties pie galda un meklēt risinājumus.

Kā iepriekš aģentūrai LETA sacīja SIA "Liepājas teātris" valdes priekšsēdētājs Herberts Laukšteins, ja Liepājas teātris nesaņems finansiālu atbalstu Covid–19 krīzes seku novēršanai, jau oktobrī var nākties apturēt tā darbību.

Laukšteins atgādināja, ka 2008.gadā, kad bijušais kultūras ministrs Ints Dālderis (JV) krīzes ietekmē rosināja likvidēt teātri, tad pašvaldība uzņēmās atbildību un rūpes, lai valstī vecākais teātris savu darbību varētu turpināt. "Esmu noraizējies par man uzticētā teātra nākotni, ja valsts mērogā netiks rasts risinājums finansējuma piešķiršanai," atzina Laukšteins.

Papildināts. Rīt, 24.jūlijā, Kultūras ministrija (KM) un Finanšu ministrija (FM) ir uzaicinājusi Liepājas pilsētas domes un Liepājas teātra vadību uz tikšanos, lai pārrunātu klātienē esošo situāciju Liepājas teātrī un iespējamos atbalsta mehānismus, aģentūru LETA informēja Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Daiga Kļaviņa.

LETA jau ziņoja, ka gadījumā, ja Liepājas teātris nesaņems finansiālu atbalstu Covid-19 krīzes seku novēršanai, jau oktobrī var nākties apturēt tā darbību. Liepājas teātris ir pašvaldības kapitālsabiedrība, tādēļ tas neguva valdības finansiālu atbalstu Covid-19 radītās krīzes seku novēršanai.

Kļaviņa norādīja, ka sagaidāms, ka tuvākajā laikā varētu notikt arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde, kurā tiks lemts par konkrētiem iespējamiem atbalsta mehānismiem Liepājas teātrim.

Pēc tikšanās ar FM, KM pārstāvjiem un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātiem un viņu lēmumiem sekos tālākie rīcības soļi, proti, Liepājas teātra un pašvaldības saruna par iespējamiem atbalsta un tālākas darbības scenārijiem.

Kļaviņa akcentēja, ka augustā tiks veikts visu Liepājas pilsētas pašvaldības kapitālsabiedrību finanšu plūsmu un kopējo situāciju izvērtējums, tajā skaitā arī Liepājas teātra, kurš papildu iesniegs prognozi darbībai līdz gada beigām.

Pēc iesniegtās finanšu plūsmas un prognozes, pašvaldība kopā ar Liepājas teātri iezīmēs konkrētus "izdzīvošanas" plāna scenārijus,  saliekot teātra iespējas ar iespējamo pašvaldības atbalstu un citiem iespējamiem risinājumiem.

Liepājas pilsētas pašvaldība papildu jau esošajam budžetam atbalstīs Liepājas teātra koncertuzvedumu "Meklējam aktierus", kas notiks jau 1.augustā. Tādējādi cenšoties stimulēt teātra radošos garus, un darbības nepārtrauktību, piebilda Kļaviņa.