30.novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā tiks pasniegta kultūras zīme "Latviskais mantojums". To saņems arī divi Liepājas kolektīvi – "Saiva" un "Atštaukas".

30.novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks informatīvais seminārs "No kultūras zīmes "Latviskais mantojums" līdz UNESCO", kura ietvaros arī tiks pasniegtas zīmes "Latviskais mantojums"
Liepājas tautas mākslas biedrība "Saiva" kultūras zīmi "Latviskais mantojums" saņems par latvisko amata prasmju daudzināšanu, bet folkloras kopa "Atštaukas" – par Kurzemes vitālā gara uzturēšanu.

Kopumā tiks pasniegtas 16 kultūras zīmes "Latviskais mantojums".

Asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele norādīja, ka kultūras mantojuma saglabāšanas pamatā ir vietējie iedzīvotāji un kopienas, un kultūras zīme "Latviskais mantojums" ļauj atpazīt tos vietējos iedzīvotājus – tūrisma uzņēmējus, kuri saglabā un daudzina latvisko kultūras mantojumu, demonstrējot to tūrismā, tādējādi ļaujot mantojumam būt dzīvam un iekļautam mūsdienu ikdienas dzīvē.

Informatīvais seminārs "No kultūras zīmes "Latviskais mantojums" līdz UNESCO" tiek organizēts Igaunijas-Latvijas programmas no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta "Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis" ietvaros, un šajā projektā ir iekļauti divi etnisko kultūru reģioni no Latvijas – Suitu zeme un Lībiešu krasts.

Asociācijā atzīmēja, ka Suitu zeme un Lībiešu krasts ir pazīstami katrs ar savu unikālo etnisko kultūru un vērtībām, un abos reģionos ir iespēja iepazīt vairākus tūrisma uzņēmējus, kuri ir saņēmuši kultūras zīmi "Latviskais mantojums". Kopš 2009.gada Suitu kultūrtelpa ir iekļauta UNESCO pasaules nozīmes kultūras mantojuma sarakstā, savukārt projekta "Mazo etnisko kultūrtelpu attīstība un popularizēšana kā tūrisma galamērķis" ietvaros tiks sagatavots un iesniegts Lībiešu krasta pieteikums Nacionālajam nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam, kā arī Lībiešu krasts varētu iesniegt pieteikumu UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam.

Informatīvajā seminārā "No kultūras zīmes "Latviskais mantojums" līdz UNESCO" dalībniekus uzrunās kultūras ministre un UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asamblejas prezidente Dace Melbārde (VL-TB/LNNK), Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte un Ziemele. Pieredzē ar kultūras mantojuma saglabāšanu dalīsies arī Lībiešu krasta un Suitu zemes pārstāvji - Līvu savienības vadītāja Ieva Ernštreite un biedrības "Etniskās kultūras centrs "Suiti"" valdes priekšsēdētāja Dace Martinova. Dzīvo etnisko mantojumu apliecinās ansamblis "Līvlist".

Kultūras zīme "Latviskais mantojums" izveidota pēc Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" iniciatīvas, un sadarbībā ar Kultūras ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību zīme kopš 2013.gada tiek piešķirta lauku tūrisma uzņēmējiem, kuri saglabā, iekļauj mūsdienu dzīvē un rāda apmeklētājiem latviskās kultūras un sadzīves tradicionālās vērtības. Pēc šīs zīmes var pazīt vietas, kur saimnieki apmeklētājiem ir gatavi rādīt un stāstīt, cienāt ar latviskiem ēdieniem, mācīt amatus un prasmes, svinēt latviskos svētkus. Kopumā zīmi saņēmušas nu jau 88 saimniecības visā Latvijā. Katrai saimniecībai zīme tiek piešķirta par kādu konkrētu prasmi vai latviskā dzīvesveida izpausmi, kas tiek iesaistīta arī tūrismā.