Kultūras ministrija (KM) mudina Latvijas pilsētas un novadus pretendēt uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027. gadā statusu. Otrdien, 4. augustā, preses konferencē kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka Latvijā ir daudz pilsētu ar atbilstošām ambīcijām, lai kandidētu uz šo statusu.  Pērnā gada janvārī izskanēja versija, ka arī Liepāja pretendēs uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu, un nesen to pēc sarunas ar bijušo kultūras ministri, eirodeputāti Daci Melbārdi sabiedriskajos medijos aktualizēja arī žurnāliste Liba Mellere. Ja tā notiktu, šī būtu jau otrā reize, kad Liepāja pretendēs


uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, iepriekš pilsēta savu dalību pieteica 2008. gadā, kad tika izsludināta pieteikšanās būt par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2014. gadā.

Tomēr, kā noskaidroja portāls irliepaja.lv, šādas runas ir nedaudz pārspīlētas – pašvaldība ir kļuvusi daudz atturīgāka pret iespēju kandidēt uz Eiropas kultūras galvaspilsētas godu. Domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Deksnis portālam sacīja:


"Situācija ar "Covid-19" pandēmiju ir būtiski ietekmējusi arī Liepājas pašvaldības ikdienu, kā rezultātā ir mainījušās atsevišķas prioritātes un darbības virzieni. Pirms neesam atrisinājuši esošo situāciju, piemēram, par valsts atbalstu Liepājas teātrim "Covid-19" seku likvidēšanai, ir pāragri runāt par Liepājas pieteikumu Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumam, jo absolūti nav skaidri finansējuma avoti un valsts atbalsts pilsētai, kas šo titulu varētu nest. Arī Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde apstiprināja, ka kopējam valsts atbalstam šajā jautājumā nav definēta stratēģija.

Skaidrs ir tas, ka Liepājas kultūras piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs, kvalitatīvs un profesionāls, mums ir spēcīgi radošie prāti un iespējas noteikti iegūt šo titulu, domājam par nākotni, bet šobrīd ir jātiek galā ar pandēmijas radītajām sekām."


Kā zināms, Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu katru gadu piešķir ne vairāk kā vienai pilsētai katrā no divām iniciatīvas dalībvalstīm, ņemot vērā īpašā kalendārā noteikto. Šis kalendārs paredz, ka 2027. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas nosaukumu piešķir divām Eiropas Savienības dalībvalstīm – Latvijai un Portugālei.