Aizvadītās nedēļas nogalē Liepājas Neatkarīgais teātris kultūras namā "Wiktorija" bija aicinājis savus skatītājus uz pirmizrādi Egīla Šņores kamerlugai "Trijatā".

Apmēram stundu garās izrādes varoņi ir Anna (Ildze Matute), viņas draugs Roberts (Sentis Vierpe) un bijušais partneris Georgs (Aigars Ambrēns). Lai gan Georga jau vairs nav starp dzīvajiem, viņš tik un tā visu laiku ir klātesošs Annas un Roberta attiecībās.  Lugai un izrādei dots nosaukums "Trijatā", bet tās žanrs paskaidrots kā "Stāsts par trīsvientulību".


Skats no iestudējuma. Lomās Ildze Matute (Anna), Sentis Vierpe (Roberts) un Aigars Ambrēns (Georgs). Foto: Modris Helds.


Pirmizrādē klāt bija arī lugas autors.


Kā portālam irliepaja.lv pastāstīja Egīls Šņore, luga, kas izdota viencēlienu krājumā "Cilvēktīkls", ir svaigi uzrakstīta, un šis ir pirmais tās iestudējums teātrī, tāpēc salīdzināt liepājnieku veikumu nav ar ko. Taču pats autors ar redzēto bija apmierināts. Vaicāts, vai uz skatuves bija redzams tas, par ko domājis, lugu rakstīdams, Egīls Šņore atbildēja: "Bija".


Autora sadarbība ar Liepājas Neatkarīgo teātri sākusies ar teātra vadītājas Dainas Kandēvicas zvanu.


"Man piezvanīja Daina, un vaicāja, vai piekrītu lugas iestudēšanai. Teicu "jā", un pēc tam jau tālākās sarunas par īsinājumiem, par to, vai kaut kas tiks mainīts vai ne, notika ar režisoru Vari Siliņu".


Tā kā luga ir svaiga, labojumi un īsinājumi vienmēr ir sāpīgs jautājums, atzina dramaturgs.


"Amatieri parasti iestudē tā sauktās "tautas lugas", kur, pasakot vienu vārdu savādāk, tam nav īpašas nozīmes, bet kamerlugā, kurā ir tikai trīs personas, precizitāte ir ļoti svarīga. Tāpēc mani interesēja, kā tad amatieri varēs ar to tikt galā, bet šajā gadījumā viss ir kārtībā."


Skats no iestudējuma. Lomās Ildze Matute (Anna) un Sentis Vierpe (Roberts). Foto: Modris Helds.


Egīls Šņore, pats būdams jūrmalnieks, atzina, ka Liepājas Neatkarīgais, tāpat kā Jūrmalas amatierteātris ir "pusprofesionāls" teātris, kurā ir daudz aktieru, kas var strādāt profesionālā līmenī.


Kā pastāstīja dramaturgs, viņam ar Vari Siliņu ļoti sen jau bijis viens kopdarbs.


"Izrādījās, ka ar Vari jau esam sadarbojušies, viens otru nepazīdami – viņš bija scenogrāfs manai lugai, ko ar nosaukumu "Livonijas naktis" Jaunajā Rīgas teātrī iestudēja režisors Juris Rijnieks. Tas gan bija ļoti sen – 1997.gadā, un mēs ar Vari Siliņu toreiz netikāmies".


Egīla Šņores lugu no vairākām, ko viņam bija iedevusi izlasīt Neatkarīgā teātra vadītāja Daina Kandēvica, izvēlējies režisors Varis Siliņš, kurš līdz tam ar Neatkarīgo teātri bija sadarbojies kā scenogrāfs.


Varis Siliņš: "Viņi mani ir sagūstījuši un nelaiž vaļā! Daina ir kā velns – tu atdod viņai mazo pirkstiņu, un viņa tev paņems roku. Viss sākās ar "Ošiem" ("Tie paši oši" – irliepaja.lv), kuriem uztaisīju scenogrāfiju. Es jau faktiski esmu scenogrāfs, neesmu nekāds režisors. Bet pēc "Ošiem" Daina piedāvāja taisīt "Viss par sievietēm", un tā jau bija tāda pretenzija uz režiju."


Skats no iestudējuma. Lomās Ildze Matute (Anna) un Aigars Ambrēns (Georgs). Foto: Modris Helds.


Neesot režisors, bet vadi veselu teātri Priekulē?
Nu, jā, netīšam Kultūras akadēmijā esmu pabeidzis amatierteātru režisorus. Un Ināra Kalnarāja atdeva man savu Priekules teātri. Sāku tur ar lielajiem Jāņu iestudējumiem, trīs gadus pēc kārtas – "Trīnes grēki", "Skroderdienas Silmačos", "Meldermeitiņa", bet pa starpu uztaisīju izrādi "Kungam dzērvenes cukurā", kas bija mana pirmā nopietnā režija. Pēc tam jau bija Dainas piedāvājums iestudēt "Viss par sievietēm", un tagad – "Trijatā".


Priekule man ir pirmajā vietā, bet no Neatkarīgā teātra netieku vaļā!


Kā vērtē savu sadarbību ar šiem teātriem?
Esmu pārsteigts par daudz ko. Man bija ļoti nievājoša attieksme pret amatierteātri, kamēr pats nesāku strādāt ar šiem cilvēkiem. Ar viņiem strādāt ir lieliski! Strādājot profesionālā teātrī, tik daudz bija jānoklausās visādi "ai" un "vai", un "vai man tam būs laika", "cik man par to maksās". Amatierteātris mani pārsteidza ar to, ka te nekā tāda nav. Kas tad mums ir pats vērtīgākais? Laiks! Kā var nepatikt strādāt ar cilvēkiem, kas savā brīvajā laikā nāk te un darbojas? Tā ir beznosacījumu mīlestība pret teātri!


Kā tev veicas kā režisoram?
Visu mūžu sēžot blakus, esmu noskatījies, kā strādā profesionāli režisori, un tā arī es strādāju ar amatierteātra aktieriem. Vai viņiem patīk vai ne, bet es no viņiem dabūšu to, ko gribu.


Teici, ka Šņores lugu izvēlējies no "veselas čupas", ko Daina iedeva izlasīt?
Jā. Šņore bija dramaturgs arī manai diplomdarba izrādei Jaunajā Rīgas teātrī, ko iestudēja Rijnieks, un es nolēmu, kāpēc mūža nogalē atkal netaisīt Šņori? Ko es varu pateikt? Man nav kaunas par rezultātu. Šņore ir diezgan šerps, un, ja viņš man pateica, ka viss ir kārtībā, tad ir viss kārtībā.


Skats no iestudējuma. Lomās Aigars Ambrēns (Georgs), Ildze Matute (Anna) un Sentis Vierpe (Roberts). Foto: Modris Helds.


Egīla Šņores lugas Liepājā līdz šim nav bijušas iestudētas.  Autora populārākā luga ir "Uzsmēķēt zāli", ko savulaik bija iestudējis Latvijas Nacionālais teātris. Ilgu laiku uz skatuves Valmieras teātrī bija arī Šņores luga, ko ar nosaukumu "Savējie sapratīs" bija iestudējusi režisore Māra Ķimele.

Izrādes "Trijatā" iestudējums atbalstīts Liepājas Kultūras pārvaldes 2022.gada kultūras projektu  konkursā.