Ceturtdien, 23. septembrī, kinoteātrī "Cinamon Liepāja Balle" pirmizrādi un tikšanos ar radošo komandu piedzīvos Daces Pūces pilnmetrāžas debijas spēlfilma "Bedre", portālu irliepaja.lv informēja pasākuma rīkotāji.

Filma, kas papildinās Liepājas kinoteātra repertuāru, jau guvusi starptautisku atzinību un galvenās balvas vairākos kinofestivālos. Pēc Janas Egles stāstu motīviem tapusī filma ir mūsu sabiedrības šķērsgriezums, skarot vairākas mūsdienās aktuālas tēmas — bērni, kas aug bez vecākiem un saskaras ar emocionālu vardarbību, savstarpēja iecietība, atvērtība pret citādo — un apliecinot mākslas mierinošo spēku.

Pēc rakstnieces, Literatūras gada balvas laureātes Janas Egles stāstu motīviem tapusī filma stāsta par desmitgadīgo Markusu, kuram jāpielāgojas jaunai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības rezultātā Markuss patvērumu un draudzību rod pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē. Filma skar vairākas mūsdienās aktuālas tēmas — bērni, kas aug bez vecākiem un saskaras ar emocionālu vardarbību, savstarpēja iecietība, atvērtība pret citādo — un apliecina mākslas spēju mierināt un glābt dzīvības.

"Perfekts darbs sagatavošanās procesā mums palīdzēja ar tik minimāliem līdzekļiem nofilmēt kvalitatīvu kino. Tas, kas man visvairāk patīk šajā filmā, ir, ka tā aizkustina, turklāt dziļi. Tas ir ne tikai aktieru darbs, kas, protams, nenoliedzami ir augstā līmenī, bet arī režisores, mākslinieces un operatora profesionālisms. Ja mēs pēc šīs filmas varam kādam "atvērt acis" un likt aizdomāties, tad esam mērķi sasnieguši. Ceru, ka skatītājiem šī filma patiks un pēc tās noskatīšanās būs vēlme padiskutēt — ģimenē vai draugu lokā," pauž filmas roducente Kristele Pudane, pieminot, ka filma ir ļoti labs sajaukums starp "arthouse", festivālu un komerckino — tieši šādu komentāru radošā komanda saņēma Tallinā no "Black Nights" filmu festivāla žūrijas, kad par filmas "Bedre" projektu tika pasniegts "Grand Prix" kategorijā "Work in Progress"."

Filmā piedalās aktieri Dace Eversa, Indra Burkovska, Inese Kučinska, Aigars Vilims un Egons Dombrovskis, viena no lomām uzticēta godalgotajai Polijas aktrisei Agatai Buzekai. Savukārt desmitgadīgā Markusa lomā iejuties jaunais aktieris Damirs Onackis.

Filmas radošā komanda — operators Gatis Grīnbergs, māksliniece Laura Dišlere, montāžas režisors Jussi Rautaniemi, producentes Kristele Pudane un Elīna Jozauska. Filmas mūzikas autors ir Valters Pūce, mūzikas mikss — Normunds Šnē, skaņu režisors — Varis Kurmiņš. Mūzikas ierakstā piedalījušies "Sinfonietta Rīga" mūziķi un Rīgas Doma zēnu koris Māriņa Klišāna vadībā. Filmā skan arī dāņu komponistes Cecīlijas Marijas Noeras skaņdarbs "Ouvre". Filma tapusi ar Nacionālā kino centra finansiālu atbalstu. Latvijā to izplata kinoprojekts "Spektrs", izplatītājs ārvalstīs — "TVCO".

Daces Pūces debijas spēlfilma piedalījusies un guvusi atzinību vairākos prestižos starptautiskos festivālos: "Melnās naktis" (Tallinn Black Nights Film Festival/PÖFF, Igaunija), Nordische Filmtage Lubeck (Vācija, Grand Prix), XVII Starptautiskais kinofestivāls "Baltijas debijas" (Krievija, Grand Prix nominācijā "Labākā filma"), Labāko krāsu korekciju mākslinieku festivālā Maskavā (Krievija), Santabaras Starptautiskajā filmu festivālā (ASV), Jeonju Starptautiskajā filmu festivālā (Dienvidkoreja) u. c. Filma iekļauta prestižā Šanhajas filmu festivāla programmā Spectrum: Alternatives līdzās filmām no Austrijas, Beļģijas, Filipīnām, Francijas, Indijas, Irānas, Kanādas, Krievijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Polijas, Portugāles, Somijas, Spānijas un Turcijas.

Tiesības izrādīt filmu Eiropas valstīs iegādājusies starptautiskā televīzijas un interneta platformu (VOD) grupa "HBO Europe".


Filmas "Bedre" treileris