Viena no Liepājas "Kultūras balvām" šoreiz tikusi rīdziniecei – Leļļu mākslas un dizaina muzeja radītājai Inārai Liepai, kura pērn savu izloloto muzeju "ielika" galerijas "Romas dārzs" telpās.


Jaunais muzejs uzreiz iekaroja liepājnieku un pilsētas viesu simpātijas. Lielā mērā interese radās, pateicoties dažus mēnešus pirms tam galerijā skatāmajai Ināras Liepas personālizstādei "Laika spēles".


Šonedēļ jaunā muzeja vienā no izstāžu telpām jau durvis vērusi jauna ekspozīcija "Teddy lācis – no klasikas līdz avangardam". Tā ir priecīga, koša, pavasarīga izstāde ar rotaļu lāčiem un ASV dzīvojošās modeles un leļļu meistares Pašas Setrovas lielformāta portretiem, kuros Paša pozējusi ar viņas darinātajiem oriģinālajiem lāčiem. Portretu autore ir Pašas draudzene fotomāksliniece Jūlija Osina-Fridmane, un fotoprojektam dots nosaukums "Shoddy Bear" (sliktie, palaidnīgie lāči).


Izstādē īpaši izcelta atsevišķa skulpturāla lāču grupa "Totēms", kas ir daļa no mākslinieces Kristīnes Kliginas bakalaura darba Latvijas Mākslas akadēmijā. Kristīnes lācis ir izvēlēts par šīs izstādes vēstnesi.


Vislabākā gide jaunajā izstādē ir pati muzeja un lāču kolekcijas īpašniece Ināra Liepa.


Ināra Liepa, saņemot "Liepājas Kultūras balvu 2022". Foto: Valters Pelns.


"Izstāde tika komplektēta 2014.gadā, kad saņēmām ASV dzīvojošās profesionālās leļļu mākslinieces Pašas Setrovas dāvinājumu. Lai saglabātu šobrīd Liepājā izstādīto un Leļļu muzejam atdāvināto lāču kolekciju, Pašas draudzene Jūlija Osina-Fridmane īstenoja unikālu fotosesiju, kurā modeles lomā ir Paša Setrova, un katrā fotogrāfijā viņai rokās ir kāds no kolekcijas lāčiem, kas redzami arī izstādē."


Ar Pašu Ināra iepazinusies starptautiskā leļļu mākslas izstādē Lietuvā, kurā piedalījušās arī abas mākslinieces.


"Man ļoti patīk cilvēki, kuri ir drosmīgi, veidojot savu stilu, un nebaidās no apkārtējo cilvēku viedokļa.  Pašu pamanīju uzreiz – slaida auguma, koši krāsotām lūpām, apģērbā, kurš nepārptotami liecināja, ka šī interesantā persona ir māksliniece!  Viņa pamanīja arī mani, un mēs sadraudzējāmies."


Vairākkārt piedaloties dažādos kopīgos projektos Pašas dzimtenē, Inārai radās ideja uzdāvināt māksliniecei 30 gadu dzimšanas dienā iespēju sarīkot viņas personālizstādi Rīgā.


Kristīnes Kliginas veidotais "Totēms". Foto: irliepaja.lv.


"Izstāde ar Pašas autordarbiem – 30 lellēm – notika Spīķeru kvartālā, un tas bija notikums, kas piesaistīju lielu mediju un publikas uzmanību."


Pēc izstādes Paša kā pateicību uzdāvinājusi Leļļu mākslas un dizaina muzejam savu septiņos gados sakrāto Tedijlāču kolekciju, kuru daļēji var apskatīt Leļļu mākslas un dizaina muzejā galerijā "Romas dārzs".


Kā tad aizsācies rotaļlāču mākslas virziens?


"Pirmie rotaļu lāči, veidojot jaunu dizainu, tika "nostādīti uz pakaļkājām" 1910. gadā.   Arī pirmais Tedijlācis, kuru var redzēt šajā izstādē blakus ļoti senajiem 19.gadsimta lāčiem, radīts 1910.gadā. Tedija vārdu lācis ieguva no ASV prezidenta Teodora Rūzvelta, kurš autoram atļāva izmantot savu vārdu. Kopš tā laika tieši Tedijlāča piegrieztne ir visvairāk izmantotā piegrieztne rotaļlāču izgatavošanā. Starp citu, Amerikā karavīriem mazos lācīšus deva līdzi kā talismanus, lai tie viņus sargātu.


Jūlijas Osinas-Fridmanes fotogrāfijas ar Pašu Setrovu. Foto: irliepaja.lv.


Pašas Setrovas kolekcijas dažādu mākslinieku izgatavotie nerātnie, trakie lāči, radīti 21.gadsimtā pēc oriģinālām piegrieztnēm. Kopīgais visiem ir lāča forma. Skatoties uz jebkuru, arī pārveidoto lāča dizainu, var nojaust, ka tas nav ne zaķis, ne kaķis, ne suns, tas tomēr ir lācītis."


Mūžīgais jautājums, ko savā darbā uzdevusi arī Kristīne Kligina, ir – kāpēc visos laikos lācis cilvēkiem bijis tik ļoti mīļš?


"Dabā lācis tomēr ir visnotaļ draudīgs, varbūt tāpēc, lai radītu iespēju viņu samīļot, cilvēki ir izveidojuši rotaļlietu, kas kļuvusi par mīļu un uzticamu draugu tik daudziem."


Viens no lielākajiem retumiem ir sēru lācis melnā krāsā, ko pēc "Titānika" nogrimšanas 500 eksemplāros izgatavoja Mārgaretes Štaifas (Margarete Steiff) kompānija. Diemžēl tāda Ināras Liepas kolekcijā nav.


Izstāde "Teddy lācis – no klasikas līdz avangardam". Foto: irliepaja.lv.


"Man ļoti mīļš ir šis Francijā 20.gadsimtā ražotais ar zāģu skaidām pildītais lācītis. Mūsdienās lāčus pārsvarā pilda ar speciālām sintapona granuliņām, lai piedotu labu formu, bet tomēr zāģu skaidas ir un paliek pildījums, kas lācim piedod īpašu šarmu.


Šis ir Dinas Haičenko lācis, kura izgatavo arī burvīgas Ziemassvētku mantiņas. Viņa to veidojusi no speciālas papīra masas, ko sauc par papjēmašē. Arī lācis-lampa ir viņas darināts.


Te ir ļoti interesants Pašas izgatavots lācis, viņas pirmais darbs ASV, kuram izmantots pasta sūtījumiem paredzētais papīra maiss. Savukārt cits viņas lācis šūts kā tērpa aksesuārs.


Latviešu mākslinieces Solvitas Baudeles lācis interesants ar to, ka šūts no parasta kokvilnas auduma, bet krāsots ar tēju vai kafiju, lai panāktu vecināšanas efektu. Acu iezīmēšanai izmantotas spiedpogas, nevis klasiskās Tedijlāču stikla acis.


Vitrīna no Leļļu muzeja pastāvīgās ekspozīcijas. Dzeltenajam lācim fonā karikatūra, kurā attēlotais lācītis kļuva par pirmā Tedijlāča prototipu. Foto: irliepaja.lv.


Lāčus var veidot arī no salmiem, kā redzams vienā no vitrīnām. Un, lūk, pavisam mūsdienīgs, avangardisks lateksa lācis, kurā var nojaust lāča formu, bet kurš maz līdzinās savam priekštecim, klasiskajam Tedijlācim.


Un izstādē ir arī slavenais lācītis Padingtons, pazīstams no sirsnīgās filmiņas, kurā viņš dzer tēju ar Anglijas karalieni Elizabeti."


Protams, šeit pieminētie nebūt nav visi izstādē "Teddy lācis – no klasikas līdz avangardam" apskatāmie rotaļu lāči, un tādi ir redzami arī Leļļu muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.


"Pastāvīgajai ekspozīcijai atvēlēta viena zāle, bet trīs zāles paredzētas mainīgām izstādēm, lai muzeja apmeklētājus iepazīstinātu ar 21.gadsimta leļļu mākslu, kas ir tika bagāta un daudzveidīga. Priecājos arī par Liepājā mazāko izstāžu zāli, ko galerijas īpašnieks izveidoja speciāli mums un kas paredzēta viena mākslas darba solo izstādei, šobrīd tas ir baltais degunradzis."


Izstāde "Teddy lācis – no klasikas līdz avangardam" būs apskatāma līdz 28.maijam. Pēc tam Ināra Liepa iecerējusi aicināt radiožurnālisti Ilonu Jahimoviču izstādīt Liepājā savu seno laiku spogulīšu kolekciju.