20.februārī pulksten 17 Tallinā, Igaunijas Nacionālajā mākslas muzejā "Kumu" atklās izstādi "Kustība. Visvaldis Ziediņš (1942–2007). Atklājumi Latvijas mākslā".

Kā aģentūru LETA informēja Laikmetīgās mākslas institūta direktore Ieva Kalniņa, šī ir pirmā latviešu mākslinieka personālizstāde, kas iekļauta Igaunijas Nacionālā mākslas muzeja "Kumu" izstāžu programmā.

Izstāde Igaunijas iedzīvotājus un viesus iepazīstinās ar mākslinieka Ziediņa radošajiem meklējumiem 20.gadsimta otrajā pusē. Pamatojoties uz realitātes izpēti, ko Ziediņš saprata kā ķīmisku, mehānisku un bioloģisku patiesību savijumu, viņš, jo īpaši 60.gados un 70.gados, strādāja pie konkrētu ideju attīstības mākslā. Šajā periodā viņš radīja savas parafrāzes par popārtu, opārtu, abstrakcionismu u.c. rietumu mākslas virzieniem.

Interesanti, ka Ziediņa nokļūšana līdz popārtiskajiem konservēto piena bundžiņu darbiem 1966.gadā bija saistīta ar vēlēšanos attīstīt kubisma idejas, nevis tapa kā vēršanās pret pieaugošo patērētāju sabiedrības kultūru, kā tas bija raksturīgs pasaulē.

Ziediņa radošā dzīve, kas noritēja padomju periodam paralēlā personīgajā laikā un telpā, pierāda "tīrā" nonkonformisma esamību Latvijas kultūrtelpā un ļauj apšaubīt lokālo "seminonkonformisma" teoriju, ko lieto, lai apzīmētu parādības, kas atrodamas starp oficiālo un neoficiālo mākslu, un attaisnotu mākslinieku darbību abās nometnēs. Tādu mākslinieku esamība kā Ziediņš ļauj arī Latvijas teritorijā atgriezties pie termina "nonkonformisms" tā pamatnozīmē.

Mākslinieks Ziediņš dzimis 1942.gada 4.aprīlī un miris 2007.gada 11.janvārī Liepājā. No 1959.gada līdz 1964.gadam mācījies Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļā. Studijas Latvijas Mākslas akadēmijā viņš neturpināja, jo bija pārliecināts, ka apgūtais mākslas pamats ir pietiekams, lai turpmāko dzīvi varētu veltīt patstāvīgai, no padomju oficiālās mākslas sistēmas neatkarīgai, mākslas izpratnes kopšanai.

Viņa darbu izstāde "Kumu" apmeklētājiem būs atvērta no 21.februāra līdz 15.jūnijam. Izstādes kuratore ir Kalniņa, to iekārtojusi māksliniece Sarmīte Māliņa, projekta direktore - Ivonna Veiherte.

Izstādi organizējusi "Galerija 21" sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas institūtu.

Latvijas ES prezidentūras laikā 2015.gada jūnijā Ziediņa izstāde tiks eksponēta arī Amerikas Universitātes ''Katzen'' mākslas centrā, Vašingtonā, ASV. Izstādi ASV kūrēs ievērojamā mākslas kritiķe Eleanora Hērtnija, mākslas vēsturnieks un "Katzen" mākslas centra direktors Džeks Rasmusens un latviešu mākslas vēsturniece Kalniņa.