Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls "Patriarha rudens" norisināsies no 30.septembra līdz 9.otkobrim un piedāvās skatītājiem 2021.gada absolventu diplomdarbu izrāžu izlasi un godinās režisoru Oļģertu Kroderu simtajā jubilejā.


Kā aģentūru LETA informēja LKA pārstāve Aija Lūse, šajā vasarā LKA absolvēja aktieri, režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi bakalaura studiju programmās, kā arī teātra un filmu režisori un dramaturgi maģistra studiju programmā, kopumā radot 40 diplomdarba izrādes. Festivāla "Patriarha rudens" desmit dienu laikā notiks 17 izrādes, piecas teorētiskas lekcijas, trīs filmu skates un izstādes atklāšana.


Festivāla atklāšana notiks 30.septembrī pulksten16 LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, kur, pulcējoties festivāla dalībniekiem, kultūras un mākslas nozares pārstāvjiem, kā arī ikvienam interesentam, tiks pacelts svinīgais festivāla karogs. Apmeklētājiem būs iespēja bez maksas apskatīt izstādi "Tīnai Hercbergai 100" un baudīt pirmos festivāla notikumus.


"Patriarha rudens" programmā piecas izrādes piedāvās jaunie režisori, kuri izrādes veidojuši sadarbībā ar dažādiem Latvijas profesionālajiem teātriem. Savukārt laikmetīgās dejas horeogrāfi aicinās uz desmit izrādēm. Tāpat LKA Teātra mājā "Zirgu pasts" būs iespēja noskatīties divu jauno aktieru kursu – Valmieras un Liepājas – diplomdarba izrādes.


4.oktobrī pulksten 13 un plkst.19 būs iespēja noskatīties Liepājas teātra viesizrādi "Cietsirdīgās spēles", kuras režisors ir Dmitrijs Petrenko. Tā tapusi pēc Alekseja Arbuzova darba motīviem un vēsta par bērnu attiecībām ar vecākiem, norādīja LKA pārstāve.


Savukārt 5.okotbrī un 6.oktobrī pulksten 18 "Zirgu pastā" tiks spēlēta LKA aktiermākslas programmas absolventu izrāde "Blanša. Baltais mežs", ko iestudējis režisors Mihails Gruzdovs. Pēc Lūses paustā, izrāde piedāvā variācijas par Tenesija Viljamsa lugu "Ilgu tramvajs", kurā galvenā varone Blanša, visu zaudējusi, dodas meklēt mieru pie savas māsas ticībā, ka laime vēl ir iespējama.


Divpadsmitajā festivālā "Patriarha rudens" LKA Nacionālā filmu skola pirmo reizi skatītājiem piedāvās trīs studentu filmu skates, ko veidojuši dažādu kursu studējošie. 5.oktobrī pulksten 20 skatē "Veiksmes slepenais kods" tiks rādītas 1.kursa veidotās žanra filmas. 6.oktobrī skatē "Sausie miljonāri" – 2.kursa žanra filmu izlase. Savukārt maģistra studijās tapušās īsfilmas skatē "Atgadījums Debesbraukšanas dienā" būs iespējams redzēt 7.oktobrī pulksten 20. Visas filmu skates notiks LKA Nacionālās filmu skolas telpās Elijas ielā 17, Rīgā.


Godinot režisoru Kroderu viņa simtgades jubilejas gadā, no 4.oktobra līdz 7.oktobrim pulksten 10.45 līdz 12.15 Ludzas ielas 24, Rīgā, Lielajā zālē notiks režisoram veltīts lekciju-sarunu cikls. Tajā piedalīsies Valda Čakare, Edīte Tišheizere, Evita Sniedze un Juris Bartkevičs, apskatot Krodera saikni ar Liepājas teātri un Valmieras drāmas teātri, vērtējot, kāds ir Krodera aktieris un reflektējot par Krodera vietu Latvijas teātrī, atzīmēja LKA pārstāve.


Viņa piebilda, ka lekciju ciklu 8.oktobrī noslēgs Krodera izrāžu rekonstrukcijas. LKA "Audiovizuālās mākslas" teorijas specializācijas studenti ir sagatavojuši trīs Krodera izrāžu rekonstrukcijas, par pamatu izmantojot trīs dažādās desmitgadēs iestudētas Krodera izrādes, kurām nav pieejams pilns videoieraksts – "Romeo un Džuljeta" Valmieras drāmas teātrī, "Traģisks stāsts par Hamletu, Dānijas princi" Valmieras drāmas teātrī un "Hamlets" Latvijas Nacionālajā teātrī.


Savukārt 3.oktobrī pulksten 15.30 LKA Teātra mājas "Zirgu pasts" 2.stāvā tiks atklāta mākslinieku apvienības "4K" veidotā izstāde. Četri mākslinieki – jaunie scenogrāfi Andris Kaļiņins, Katrīna Ieva, Madara Mela un Ieva Stalšene turpina jau pagājušajā gadā iesākto sadarbību ar festivālu. Savukārt 5.okotbrī, 6.oktobrī un 9.oktobrī pulksten 16 skatītājiem būs iespēja iepazīt Eduarda Smiļģa ielu no cita skatupunkta, dodoties audiostāstu pastaigā "Fantāzijas intervences Smiļģa ielā", ko veidos LKA Audiovizuālās un skatuves mākslas maģistrantūras 2.kursa studenti kopā ar pasniedzēju Ivo Briedi.


Festivāla noslēguma pasākums un apbalvošana notiks 8.oktobrī pulksten 21 LKA Teātra mājā "Zirgu pasts".