Svinot meistaru apaļās jubilejas, pienācis laiks Imanta Kalniņa operas "Matīss, kausu bajārs" pirmatskaņojumam pēc Aleksandra Čaka poēmas motīviem. Jau svētdien, 5.decembrī, pulksten 19 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" operas pasaules pirmizrāde koncertizrādes formātā.

Aleksandrs Čaks poēmu sarakstījis 1943. gadā, taču tā publicēta krietnu laiku pēc autora nāves no nepublicētiem manuskriptiem 1972. gadā. Rakstnieks filozofiskā, vēsturiskā un psiholoģiskā savijumā apcerējis personības garīgo tapšanu, rūdīšanos un ceļu uz harmoniju sarežģītā laikā. Savukārt, Imants Kalniņš operu sācis rakstīt A. Čaka simtgadē. Līdz šim nošu partitūra glabāta komponista bibliotēkā un nu – pēc 20 gadiem – tā piedzīvos pirmizrādi. Tapis monumentāls opuss trijos cēlienos un sešās ainās par Rīgu, rīdziniekiem, godu un mīlestību. Par joprojām aktuālām tēmām – ceļu uz harmoniju un garīgu brīvību.

Autoru kopdarbu operas iestudējumā ievijuši profesionāli un Latvijā atzīti mākslinieki un mūziķi.  Koncertizrādi veido mūzikas un drāmas telpas  "OratoriO" izveidotāji – režisore Rēzija Kalniņa, diriģents un muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis sadarbībā ar dramaturģi Daci Micāni Zālīti, scenogrāfi Sandru Strēli, gaismu mākslinieku Aināru Pastaru, kostīmu mākslinieci Ilzi Vītoliņu un horeogrāfi Ingu Krasovsku.

Operas iestudējumā piedalās gan orķestra "Sinfonietta Rīga" mūziķi un Rīgas kamerkoris "Ave Sol", gan arī operas solisti – Armands Siliņš, Krišjānis Norvelis, Viktorija Pakalniece, Artjoms Safronovs, Juris Jope, Edgars Ošleja un Rihards Millers.

Režisore Rēzija Kalniņa uzsver: "Nākotne nepastāv bez pagātnes tieši tāpat kā koks neaug bez saknēm. Un ja mēs vēlamies, lai mūsu nākotne un mūsu nākotnes paaudze domā, jūt un dzird, tad Čaks un Imka ir tieši tie skolotāji, kuri ar mīlestību var to viņiem iedot."

Muzikālais vadītājs un orķestra diriģents Ainārs Rubiķis: "Šī opusa atskaņošana man ir būtiska ne tikai kā mūzikas pasaules pārstāvim, bet arī kā Latvijas kultūras daļai, kas izjūt dziļu nepieciešamību opusa atskaņošanā komponistam klāt esot, nenoliedzot arī radnieciskās saites. Un tā nu ir sanācis un sakritis, ka 2021.gads ir Imanta Kalniņa un Aleksandra Čaka laiks."

Biļetes uz operas pirmatskaņojumu iespējams iegādāties Biļešu Paradīzē. Biļetes: www.bilesuparadize.lv/lv/event/103351

Šo koncertu varēs apmeklēt pieaugušie ar "Covid-19" vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, ņemot līdzi nepilngadīgus bērnus, kuri vecāki par 12 gadiem.
Bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem, jāuzrāda "Covid-19" vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros.

Apmeklētājiem ar bērniem paredzēts atsevišķs sektors – 1.balkons labā puse. Koncertzāle nodrošinās atsevišķu ieeju (dienesta ieeja no Dubelšteina ielas puses) uz ģimeņu sektoru 1. balkonā. Pieaugušajiem ar bērniem biļetes ir jāiegādājas šeit.

Koncertizrādes rīkotājs ir Mūzikas un drāmas telpa "OratoriO". Atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds mērķprogramma "KultūrELPA", Liepājas pilsēta, "Sporta 2 kvartāls", "My Skin", SND, "Lielais Dzintars" un "Promenāde Hotel".