Ar pastāvīgās Finanšu komitejas lēmumu studijai "Tanka", kas Liepājā uzņem filmu "1906", no pašvaldības rezerves fonda plānots piešķirt 1500 eiro.

Nauda nepieciešama, lai segtu izdevumus par elektroenerģiju bijušajā Liepājas Universitātes ēkā Baseina ielā, kur notiek filmēšana, komitejas sēdē skaidroja Finanšu pārvaldes vadītāja Evija Kalveniece. Deputāts Valērijs Agešins vēlējās zināt, vai līdzekļus nav iespējams paņemt no valsts simtgades svinību apjomīgā budžeta, kas iepriekšējā domes sēdē tika apstiprināts un ko apsaimnieko Kultūras pārvalde.

Kā skaidroja, Kalveniece, tobrīd, kad tika apstiprināts simtgades svētku budžets, nav bijis zināms, ka tāda filma tiks filmēta, un viss svētku budžets jau ir sadalīts, brīvu līdzekļu tajā neesot. Vicemērs Gunārs Ansiņš savukārt gribēja gūt pārliecību, ka "kaut kur titros parādīsies arī Liepājas vārds". Finanšu komitejas vadītājs Uldis Sesks bija pieticīgāks, un pauda gandarījumu, ka jau piecus gadus neizmantotā ēka, pateicoties filmēšanai, "vismaz mazdrusciņ tagad ir sakārtota".

Jau vēstīts, ka filmu studijā "Tanka" režisora Gata Šmita vadībā Liepājā top spēlfilma "1906", kurā galveno lomu atveido Liepājas teātra aktieris Mārtiņš Kalita.

Tiesa, filmas sižets gan nav saistīts ar Liepāju, taču filmēšanas vajadzībām ļoti piemērota izrādījās ēka Baseina ielā 9 (20.gs. sākumā būvēta Krievijas-Austrumāzijas kuģniecības sabiedrība emigrantu poliklīnikas vajadzībām), kas visprecīzāk atbilstot filmā atainotajam laika posmam.

2012.gadā Liepājas Universitātei piederošā ēka tika iekonservēta un kopš tā laika nav izmantota.

Studija "Tanka" ēkā rosās jau kopš vasaras vidus.

"Liepājā skatījāmies rajonu pie dzelzceļa stacijas, kas mums likās interesants filmas vajadzībām, un pilnīgi nejauši ieraudzījām šo ēku. Tad arī sapratām – tā ir īstā, tur var uzfilmēt pusi filmas," pastāstīja filmas producents Reinis Kalviņš.

Kopš vasaras Baseina ielas ēkas telpās notikuši sagatavošanās darbi, iekārtot tās atbilstoši cietuma, bordeļa un slimnīcas interjeriem, kas nepieciešami filmai.

Iespēja praktizēties tika piedāvāta arī Liepājas Universitātes studentiem. Ar Studentu padomes palīdzību tika meklēti asistenti dažādos darbos, bet filmas 3D efektu meistars francūzis Havjers Zahra, kura kontā ir darbs pie filmas "Troņu spēles", piedāvājis prakses vietu jauno mediju mākslas studentam.

Latvijas simtgades projekta mākslas filma "1906" pie skatītājiem nonāks 2018.gada novembrī.

Stāsts par ideālistiski noskaņotu skolotāju un dzejnieci Violetu un sociāldemokrātu kaujinieku Pelēko, kuru likteņi savijas dramatiskajā 1905. gada revolūcijas izskaņas laikā.

Sociāldemokrātu kaujinieks Pelēkais pēc neveiksmīga uzbrukuma rūpnīcas kasei uz laiku patveras Tīnūžos – sava drauga un cīņu biedra Alberta dzīvoklī. Tur Pelēkais satiek Alberta māsīcu, ideālistisko skolotāju Violetu, kas uz provinces inteliģences fona izceļas ar radikāliem uzskatiem un ambīcijām dzejā. Abus pamazām saista romantiskas jūtas, un drīz viņi dodas uz Rīgu – Pelēkais kaujas uzdevumā, Violeta – lai iekarotu vietu literātu sabiedrībā. Violeta iesaistās Pelēkā uzbrukuma plānu īstenošanā, tikmēr viņas dzeja izsauc ažiotāžu literātu - dekadentu vidū. Negaidīti tiek apcietināts un nogalināts Alberts, Violeta zaudē tuvu radinieku, bet Pelēkais – draugu un cīņu biedru. Abi nolemj atriebt Alberta nāvi un pamest Rīgu uz visiem laikiem.