Ceturtdien, 25. februārī, tika sadalītas balvas "Kilograms kultūras 2015", divas no kurām tika arī Liepājai – "Lielā dzintara" atklāšanas organizētājiem un Ešenvalda "Ziemeļu gaismai".

Balvas pavisam tika pasniegtas septiņās kategorijās – "Teātris", "Mūzika", "Vizuālā māksla", "Literatūra", "Kino", kā arī "Gada pārsteigums" un "Gada notikums".

Kategorijā "Gada notikums" balva tika koncertzāles "Lielais dzintars" atklāšanai. To saņēma SIA "Lielais Dzintars" valdes locekle Baiba Bože, Liepājas simfoniskā orķestra valdes loceklis Uldis Lipskis un galvenais diriģents Atvars Lakstīgala.

Pateicības vārdi skanēja arī koncertzāles idejas autoram diriģenta Imantam Resnim, kuram "pietika nekaunības" to izsapņot (U.Lipskis) un atklāšanas programmas veidotājam Intam Dālderim.

Kategorijā "Gada notikums" ar "Lielā dzintara" atklāšanu konkurēja arī Vijas Zariņas, Kaspara Zariņa, Paulas Zariņas un Martas Zariņas-Ģelzes projekts "Četras izstādes" Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā; Dzintaru koncertzāles restaurētās Mazās zāles atklāšana un Starptautiskais Jaunā teātra festivāls "Homo Novus".

Kategorijā "Mūzika" balvu saņēma Priekulē dzimušais komponists Ēriks Ešenvalds par savu multimediālo simfoniju "Ziemeļu gaisma", kas mūzikā un vizuālā risinājumā uzbur neparasto dabas fenomenu – Ziemeļblāzmu. Kopā ar Valsts akadēmisko kori "Latvija", virkni ziemeļu tautu teicēju ar stāstiem un ticējumiem par šo dabas parādību, simfonijas atskaņošanā piedalījās arī Liepājas simfoniskais orķestris diriģenta Māra Sirmā vadībā.

Balvas "Kilograms kultūras 2015" ziemas balsojumam bija izvirzīts arī Viestura Meikšāna iestudējums Liepājas teātrī – Aleksandrs Ostrovskis "Portreti. Vilki un avis", kas finālā netika.

Balvas "Kilograms kultūras" pretendentus gada garumā izvirzīja žūrija, kuras sastāvā ir Latvijas Televīzijas (LTV) un Latvijas Radio (LR) kultūras žurnālisti. Nozīmīgākie atlases kritēriji ir notikuma oriģinalitāte, augstais profesionālisma līmenis, kā arī rezonanse sabiedrībā.

"Kilograms kultūras" tiek pasniegts jau vairākus gadus pēc kārtas. Par balvas ieguvējiem kļūst tie kultūras notikumi, kas balsojuma rezultātā ieguvuši lielāko skatītāju atzinību. Balsojums notiek četras reizes gadā portālā lsm.lv un noslēdzas janvārī, kad no katra ceturkšņa uzvarētājiem top finālistu saraksts. Pēc skatītāju un klausītāju balsu saskaitīšanas uzvarētāji saņem balvas – mākslinieces Kristīnes Jurjānes un tēlnieka Ivara Miķelsona veidotu mākslas darbu – statuetes, kas simbolizē 1 kilogramu, un naudas prēmiju 1000 eiro apmērā, ko piešķir Rietumu banka.

Balsojums par 2015. gada laureātiem noslēdzās 16.janvārī.

"Kilograms kultūras 2015" laureāti:
Gada pārsteigums: Latvijas filmu izvietošana "Filmas.lv". Nacionālais kino centrs.
Gada notikums: Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" atklāšana.
Mūzika: Ērika Ešenvalda multimediālā simfonija "Ziemeļu gaisma". Valsts akadēmiskais koris "Latvija", Liepājas simfoniskais orķestris, diriģents Māris Sirmais, režisore Margo Zālīte.
Vizuālā māksla: Dace Lielā "Gleznas". Izstāde  galerijā "Daugava".
Literatūra: Nora Ikstena. Romāns "Mātes piens", izdevniecība "Dienas Grāmata".
Kino: dokumentālā filma "Ručs un Norie". Studija "Deviņi", režisore Ināra Kolmane.
Teātris: Niks Dīrs "Frankenšteins". Režisore Laura Groza-Ķibere, Dailes teātris.

Žūrijas balvu saņēma Hardija Lediņa gada pasākumu rīkotāji no Latvijas Laikmetīgās mākslas centra.