Ne tikai krāšņums, košums, krāsas un ziedēšana, bet arī suitu raksturs un spēks ir saskatāms Daces Dēliņas-Lipskas gleznās izstādē "Sauceejas" Liepājas muzeja lielajā zālē.

Vai satikšanās ar suitu sievām un viņu gleznošana bija nejaušība?
Dace Dēliņa-Lipska: "Droši vien tas bija likumsakarīgi. Satikāmies Jūrkalnes mākslas plenēra noslēgumā, kad suitu sievas mūs apdziedāja. Es iespaidojos, iedvesmojos no šīm krāsām. Otrajā gadā man jau bija radusies vēlēšanās pietuvoties un gleznot viņas. Tas viss tiešām tā abpusēji saslēdzās, izveidojās draudzība, un tā nu viņas dzīvo manās gleznās".

Sajutāt dvēseļu radniecību?
Dace Dēliņa-Lipska: "Acīmredzot. Suitu izcelsmes man nav, bet Kurzemes gan. Esmu dzimusi Rīgā, bet vecāki un vecvecāki nāk no Kurzemes puses".

Suitu sievas dzīvo ne tikai tavās gleznās, bet arī lakatos. Kā tie radās?
Dace Dēliņa-Lipska: "Lakati tapa kā vainagojums visam šim ciklam, jo tas, kas mani pirmoreiz piesaistīja, bija tieši krāšņie lakati – tas laikam bija pirmais, kur acis pieķērās.  Tad izgāju visu lielo ciklu ar ceļojumiem, savām ekspedīcijām, gleznošanu, un noslēgumā radās doma, kā tādu punktu uz "i" izveidot šo lakatu kolekciju, kas ir veltījums suitenēm. Tur viņas pašas arī mājo – šajos rakstos, krāsās. Tas ir šis dzīvais kopā būšanas process, kas lakatos ir parādījies. Ceru, ka lakati viņām patiks, un dāmas tos nēsās, tie nonāks viņu pūrā un papildinās tautastērpu".

Manuprāt gleznās redzams katras sievas atšķirīgais raksturs. Vai tas parādīts apzināti?
Dace Dēliņa-Lipska: "Protams! Krāsas varbūt ir pirmais, kas piesaista uzmanību, bet skaidrs, ka ne jau tāpēc šis cikls tapa. Man gribējās, lai ir ne tikai medaļas viena puse, bet starp rindām ielikt arī to otru, ko mēs ne vienmēr rādām, – sievietes sīkstumu, arī skarbumu, raksturu, noskaņas, ko arī es dzīvē sastapu. Latvijas vēsture vispār ir bijusi tik skarba... Pie zāles durvīm redzama vecāka dāma ar baltu lakatiņu, kas man asociēcijas ar manu vecmāmiņu, kura izgāja cauri visam: karā pazaudēja vīru, savu jaunsaimniecību nācās ziedot kolhozam, kad mājā lauzās iekšā krievu zaldāti, savus piecus bērnus vajadzēja aizstāvēt ar cirvi, un viņa visu paveica, bērni bija paēduši. Visu viņa uz saviem pleciem bija iznesusi, un astoņdesmit gadu vecumā ar baltu lakatiņu galvā vecmāmiņa sēdēja pilnīgā mierā.

Katrā gleznā ir uzgleznots kaut kas konkrēts, un par katru gleznu es varētu stāstīt".

Saucēju izstādes darbos ir daudz, jo māksliniece atainojusi gan Alsungas suitus, gan maģos suitus, gan setu un kihniešu sievas no Igaunijas, tomēr  lielāko mīlestību saņēmušas Jūrkalnes maģo suitu sievas, kuras ir tikai sešas un septītā – vadītāja.

"Dace mūs laikam iemīlēja no pirmās plenēra dienas, un mēs viņu atceramies melnā ķitelītī, nosētā ar cūku rozā rozēm. Teicām: "Baigā rožu meitene", un apdziedājām. Šo trīs gadu laikā esam pamanījušas, ka cūku rozā viņai ir topā," irliepaja.lv pastāstīja maģio suitu Taiga un Kristīne.

Jautāta, vai atpazina sevi mākslinieces gleznā, Taiga neslēpa: "Ja godīgi, – nē. Teicu, ka tā ir kaut kāda ragana no dziļiem tundras mežiem (smejas)." Pārējās dziedātājas gan esot uzpazinusi.

Izstādes skaņu celiņu, kas mākslinieces ieskatā ir būtiska ekspozīcijas daļa, ar Daces Dēliņas-Lipskas ierakstītajām suitu, setu un kihniešu balsīm kopā salicis Dzintars Vītols.

Liepājniekiem atliek tikai paklausīt suitu sievu vēlējumam: "kam nav slinkums, nāk un skatās, tās gar sienu karājāse".

Izstāde Liepājas muzejā skatāma līdz 3. septembrim.