Šovakar, 15. oktobrī, pulksten 19 ar koncertu Olimpiskajā hallē savu rudens koncertturneju sāk Igo. Mūziķis portālam stāsta par sevi, bērniem, savām domām un darbiem.

Jau piektdien, 15. oktobrī, pulksten 19 uz Liepājas Olimpiskā centra Rožu zāles skatuves iznāks Igo, lai atklātu rudens koncertu turneju. Tā turpināsies līdz 25.novembrim, lai pēc desmit koncertiem dažādās Latvijas pilsētās noslēgtos Rīgā, Kongresu namā. Taču Igo viesojās Liepājā jau aizvadītajā sestdienā, kad bija viens no Latvijas 1. Rokkafejnīcas devītās dzimšanas dienas viesiem. Saruna ar mūziķi notika tieši tur.

Rudens – intensīvākais muzicēšanas laiks

Vai pamanīji, ka tevi publika sagaidīja ar īpaši skaļiem aplausiem? Tevi Liepājā joprojām mīl.
Ja? Mīlu, kad mani mīl. (Smejas.)

Ko tu dari šajā rudenī, kad nerīko ābolu balles?
Tas nav nekāds noslēpums, un to var redzēt manā mājaslapā. Jau tagad zinu ne tikai to, kā man beigsies šis gads, bet arī to, ko darīšu nākamā gada decembrī. Koncerttūre noslēgsies 25. novembrī, pēc tam, 2. decembrī, arēnā „Rīga” būs „Remix” koncerts, kuram sekos koncertu sērija Dievnamos. Lai šie koncerti būtu tikpat sekmīgi kā pērn un vēl sekmīgāki, nopietni strādājam. Programma būs ļoti īpaša – dziedāsim dažādu valstu un tautu ziemas un Ziemassvētku mūziku. Arī sastāvs būs īpašs: Juris Kristons, Rolands Ūdris ar Ilonu Balodi un manas bekvokālistes. Dziesmas skanēs latviešu un ne tikai latviešu valodā. Programmā būs vācu, norvēģu, īru, turku, ķīniešu dziesmas. Koncertu papildināsim ar katrai tautai raksturīgu Ziemassvētku rotājumu, ko darināsim paši, turpat uz vietas koncerta laikā. Tāpat kā iepriekš, ar draudzes un mācītāja palīdzību katrā pilsētā, kur koncertēsim, meklējam kādu, kuram būtu nepieciešama īpaša palīdzība – varbūt ir kāds, kurš vēlas sākt gleznot, vai kāds, kurš nečinkstēdams viens audzina vairākus bērnus, varbūt tās ir kādas pirmās nepieciešamības lietas daudzbērnu ģimenei vai invalīds, kuram pietrūkst cilvēciskas uzmanības.

Kur un kad Liepājā varēs dzirdēt šo programmu?
Ļoti sirsnīgu, ieinteresētu attieksmi sajutām no Svētā Jāzepa katoļu katedrāles draudzes vadītājiem, tāpēc arī 25. decembrī dziedāsim tieši tur. Pie manis uz Jūrkalni, dienā, kad tur rīkoju Ābolu balli, bija atbraucis viens no mācītājiem, un mēs vēlreiz visu pārrunājām.

Labi, bet vispirms liepājnieki dzirdēs tavu autorprogrammu, tāpēc pastāsti par to, lūdzu.
Katrā pilsētā koncerts mazliet atšķiras. Vispirms jau ar to, ka katru reizi piedalās cits bērnu kolektīvs, un Liepājā tā būs Igetas Gaiķes popgrupa „Tev un man”. Arī mūziķu sastāvs katru reizi atšķirsies. Liepājā ar mani kopā būs Jānis Strazds un Aisha (Aija Andrejeva).

Atskaņosim dziesmas ar maniem vārdiem, kuras jau labi zināmas un arī tādas, kas izvilktas no sen aizmirstām nošu mapēm un piezīmju grāmatiņām. Šobrīd strādāju arī pie sava muzikālā projekta "Zeme", kurš top sadarbībā ar komponistu Valtu Pūci. Teksta materiāls šim ciklam man jau ir gatavs kopš marta, viena no dziesmām – "Zemes rīts" – arī jau tapusi, to mēs pirmatskaņojām šovasar Dzintaros un, protams, tā skanēs arī visos koncertos.

Vai ”Zeme” ir tupinājums tavam „Uguns” ciklam?
Jā, man bija doma šo programmu atskaņot jau šoruden, lai nākamgad turpinātu ar programmu „Ūdens”, taču dzīve ievieš savas korekcijas. „Zeme” mazliet „iestrēga” finansiālu problēmu dēļ. Šis projekts ir pat mazliet dārgāks, nekā bija iepriekšējais – skaņa, gaismu režija, deju iestudējumi. Taču Valts turpina rakstīt, un esam nolēmuši pirms koncertprogrammas pamazām iepazīstināt klausītājus ar visām „Zemes” dziesmām. Tas būs atšķirīgi no programmas „Uguns”, kad klausītāji iepriekš bija dzirdējuši tikai vienu kompozīciju – „Malduguns”, un visas pārējās pirmoreiz klausījās koncertā.

Tu pieminēji nākamā gada decembri. Ko jau esi iecerējis tik tālu uz priekšu?
Tas būs viens solītis tālāk Ziemassvētku programmai. Pērn šos koncertu veidojām, balstoties uz Latvijas un vispārējām Ziemassvētku tradīcijām, šogad programma top pasaules kontekstā, savukārt nākamgad, kad jau būsim skatījuši pasauli kopumā, varētu pievērsties konkrētām valstīm un to tradīcijām. Bet par to, kā tas viss savstarpēji interesanti saistīsies, vēl domāšu.

Kāpēc tev tieši Ziemassvētku tēma ir tik tuva?
Vispirms tāpēc, ka tas ir ārkārtīgi skaists un svinīgs laiks. Turklāt koncerts Dievnamā ir laba iespēja cilvēkam atnākt uz Dievnamu sakopt savu dvēseli un savas domas.

Neredzēju tavu vārdu „Bilžu” koncertu programmā?
Man ir tūre, un tieši rudens tūres līdz pat Jaunajam gadam ir mans visnopietnākais, intensīvākais muzicēšanas laiks! Arī Jaunajā gadā, Ādažu kultūras centrā, organizēsim mākslas un mūzikas kluba nakti ar uguņošanu, ar „Labvēlīgo tipu” uz vienas skatuves un savādāka rakstura mūziku uz citām, ar izstādes atklāšanu.

Līdzās mūzikai – māksla un vārds

Joprojām esi rīdzinieks?
Vasarā, protams, cenšos aizbraukt uz „Pipariem”, Jūrkalnē, bet man vasara beidzas 10. jūlijā, kad trīs vai četrās vietās atklājam plenēra izstādi. Pēc tam jau sāku skatīties uz Rīgas, uz mēģinājumu telpas pusi. Augustā man parasti ir koncerts Dzintaros, un arī nākamgad būs, jo ar pieciem vai sešiem koncertiem augustā savu jubileju svinēs Zigmars Liepiņš. Jau tagad zinu, ka „Pipariem” būs jāmāj ar roku 10. jūlijā.

Tevis organizētie plenēri Jūrkalnē sākt kļūt par tradīciju?
Nākamgad būs jau trešais, vēl nopietnāks, jo piedalīsies arī viena zināma māksliniece no ASV.

Bez robežām?
Robežas tomēr ir, un tās mēs nosakām ar attieksmi, jo plenērs nav tikai plezīrs, bet arī darbs, un daļa no tā, ko mākslinieki rada, paliek Jūrkalnē, izstāžu vietās, bagātinot Jūrkalnes vidi. Otrs kritērijs ir profesionalitāte – mākslinieki, kuri jau ir ar spēcīgu vārdu, un viens, divi, kuriem ir potenciāls vārds.

Atceros, ka Valdis Atāls bija sajūsmā par pirmo Jūrkalnes plenēru.
Tāpēc, ka tur ir iespēja izjust visu plenēra burvību, sākot ar brīnišķīgu ēdienu, par kuru es gādāju, beidzot ar ekskursijām, kurās vedu māksliniekus, lai viņi saņemtu vēl papildu emocijas.

Bez mūzikas tu allaž esi nodarbināts vēl ar kaut ko. Vai šobrīd arī kas padomā?
Man Rīgā top studija, kuru pirmkārt mēģinu pakārtot savu raidījumu turpināšanai. Gan „Izvēlies un stāsti”, gan „Domāts, darīts” top ierakstā. Līdz ar to mēs apzināti strādājam ar sentēvu metodēm, proti, montējam. Ilgas, garas stundas tīram ierakstu, lai raidījums skanētu kā pērlīte – bez pārteikšanās, klepošanas, stostīšanās. Visi iepriekš veidotie raidījumi dzirdami manā mājaslapā igo-mm.lv. Tur ir gan Latvijas Radio 1. programmā veidotie „Izvēlies un stāsti”, gan mūzikas raidījums „Domāts, darīts”, ko iesāku šogad.

Studija top, uzklausot ļoti nopietnu profesionāļu ieteikumus un padomus, jo vēlos attīstīt un popularizēt tādu Latvijā aizmirstu un nepelnīti novārtā atstātu žanru kā runa. To var redzēt kaut vai ieejot grāmatnīcā, kur gan pasakas, gan mani ierakstītie „Zoščenko stāti” atrodas plauktā starp mūzikas diskiem. Ja citur Eiropā ir audio grāmatu veikali, tad mums pat nav atsevišķa plauktiņa! Bet auditorija ir ļoti plaša, sākot ar cilvēkiem, kuri nevar lasīt, beidzot ar tālbraucējiem šoferiem. Vēlos veidot savu ierakstu līniju: ieskaņošu rakstnieku darbus, kuri man pašam ir tuvi un interesanti.

Vēl viena tēma ir demo jeb demonstrācijas ieraksti. Nepretendēju uz glaunākās mūzikas studijas statusu, bet pie manis varēs veidot šos demo ierakstus, kas ir mazāk laikietilpīgs un arī mazāk finansiāli ietilpīgs, taču svarīgs process, lai ar materiālu, pirmkārt, varētu iepazīties paši mūziķi, un visbeidzot, lai būtu ko dot producentam, radio programmu direktoriem un tamlīdzīgi.

Bet visumā studijā varēs darīt visu, ko vien var darīt ar mikrofonu, pulti un datoru.

Kā klājas taviem bērniem?
Vecākais, Mikus, jau trešo nedēļu atrodas Parīzē, Iemesls tāds pats kā lielai daļai no mums – esam pārstrādājušies, bet neizjūtam gandarījumu, jo ar to, ka tev uzsit uz plecu vai paspiež roku, nepietiek, lai nomaksātu rēķinus. Šī jau ir trešā reize, kad Mikus meklē iespēju darboties ārpus Latvijas, un šoreiz tā ir Francija.

Jaunākais, Vidvuds, mācās metālapstrādes nodaļā, daudz zīmē. Ir kaut kas, kas man viņā ļoti, ļoti patīk. Ir lietas, par kurām gribētos ar viņu vairāk parunāt, bet, atceroties arī sevi tajā vecumā, redzu, ka viņš pratīs eleganti palaist gar ausīm. Bet visumā Vidvuds veidojas par cilvēku, kuru interesē gan māksla, gan mūzika.

Paldies par sarunu, un uz tikšanos koncertā!