Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē skatāma neparasta, videoinstalāciju izstāde, kuras autore Gita Straustiņa veidojusi arī vizuālo koncepciju blakus zālē esošajai izstādei par Liepājas ostas vēsturi.

Lai taptu šī izstāde, kurai dots nosaukums "Ceļā uz mirkli apstājies", ieguldīts ļoti liels darbs, saka muzeja direktore Dace Kārkla. Taču tas darīts, lai apmeklētājiem dotu iespēju apskatīt pavisam cita žanra ekspozīciju, izstādi, kādas līdz šim muzeja lielajā izstāžu zālē nav bijis.

Māksliniece Gita Straustiņa, Mākslas Akadēmijas asociētā profesore, izstādes atklāšanā atzina, ka sadarbība ar Liepājas muzeju izveidojusies veiksmīga, par ko paldies arī muzeja darbiniekiem, kas izstādi palīdzēja iekārtot.

Lielajā zālē skatāmā videoperformance, kā to nosauca pati autore, kur darbojas ne tikai attēls, bet visa telpa, "viss kopums". Tajā ietilpst gaisma, attēls un visdažādākās skaņas, kas ierakstītas gan pie jūras, gan ceļa malā un citur. Tā, pēc mākslinieces sacītā, ir telpiska scenogrāfija, kas simbolizē ceļu, "kas mūs savieno, ko mēs visu laiku veicam no viena punkta uz otru, atgriežamies, ceļš, kurā mēs bagātināmies un izjūtam dažādas pieredzes".

Straustiņas radītais ceļš ved no autores mājām Mežaparkā (objekts, kurā redzama vēja locīta egle) līdz nezināmajai tālei kaut kur pāri jūrai, iespējams, tur, kur devās Dullais Dauka. Pastāvīgi redzamais saulrieta attēls uz izstāžu zāles gala sienas, tehniski veidots visai sarežģīti, liekot vienu attēlu uz otra.

Ar šo izstādi māksliniece mudina steidzīgajā dienas ritmā atrast brīdi, lai apstātos un padomātu, kurp savā dzīvē traucamies. To var darīt arī tieši izstādē – apsēžoties uz soliņa "jūras malā".

"Esam dzimuši, lai celtos un ietu, tomēr krītam, jo neprātīgi steidzamies, līdz apjaušam, ka laiks no saullēkta līdz rietam par mums vēl ātrāk skrien" – šīs, nejauši uzietās, Igo dzejoļa "Ceļā" rindas veiksmīgi sasaukušās ar izstādes ideju un pat kļuvušas performances sastāvdaļu, jo uz simboliskās gaismas ceļa aizzib gar acīm kā šosejas sadalošā baltā josla.

Jau vēstīts, ka Gita Straustiņa beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionālā dizaina, kā arī Scenogrāfijas nodaļu, strādā par asociēto profesori Latvijas Mākslas akadēmijā, mācot 3D datorgrafiku un vadot diplomdarbus Dizaina nodaļā. Veido foto darbus, videoprojekcijas, trīsdimensiju datorgrafikas projektus.

Māksliniece veidojusi foto personālizstādes, kā arī piedalījusies grupu izstādēs. Ar projektu "Z-I-M-E: Zen of Interconnected ME" sadarbībā ar Simonu Orinsku, Modri Tenisonu, Skaidru Jančaiti ir bijušas viesizrādes Armēnijā, Krievijā, Taizemē, Malaizijā.

Vairāku gadu garumā sadarbojas ar Buto studiju projektos "Cilvēka projekts", "Vilcene", "Nakts svētās dejas", kā arī Ģertrūdes ielas teātrī multimediālā projektā "Cilvēks uz trepēm". Māksliniece sadarbojas arī ar pasākumu aģentūrām "Skudras metropole" un "Komunikāciju aģentūra".

Izstāde apskatāma līdz 3.decembrim.

Ieejas maksa pieaugušajiem – 2 eiro, skolēniem, studentiem un pensionāriem – 1 eiro.