Ar Karla Orfa kantātes "Carmina burana" iestudējumu savu vismaz trīs gadu garumā paredzamo "Liepājas periodu" sāks LSO jaunais galvenais diriģents Gintars Rinkēvičs.

Par to diriģents paziņoja preses konferencē, kas otrdien, 15.augustā, notika Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) rezidencē koncertzālē "Lielais dzintars".

Kāpēc tieši šis darbs? Rinkēvičs: "Tas ir profesionāļiem interesants un diletantiem interesants..."

Šo skaņdarbu Rinkēvičs Latvijā pirmo reizi diriģējis 24 gadu vecumā, un arī toreiz, tāpat kā 16.septembrī, kad paredzēta orķestra 137.sezonas atklāšana un oratorijas pirmizrāde, koncertā piedalīsies koris "Latvija".

"Carmina burana" tulkojumā no latīņu valodas nozīmē "Bavārijas dziesmas". Darba pamatā ir viduslaikos tapis laicīgas dzejas krājums, kas atrasts kādā Bavārijas klosterī 19. gs. sākumā. Paši teksti tapuši ap 11. – 12. gs.

Preses konferenci, kurā bez Rinkēviča piedalījās arī kultūras ministre Dace Melbārde un SIA "Lielais Dzintars" valdes loceklis Timurs Tomsons, atklāja LSO valdes loceklis Uldis Lipskis, atgādinot Baltijā vecākā orķestra slavas apvītās vēstures lappuses vairāk nekā 130 gadu garumā līdz pat 7,5 gadus garajam Atvara Lakstīgalas laika posmam, kas aizsākās reizē ar orķestra statusa maiņu tam kļūstot par valsts orķestri.

Šoruden orķestrim atkal sākas jauns posms, pateicoties Rinkēviča "brīnumainajai piekrišanai" (Lipskis) uzņemties tā virsvadību.

Pats Rinkēvičs preses konferencē atzina, ka viņam parādīts "liels gods" ar ministres klātbūtni un ar smaidu atvairīja orķestra direktora viņam veltīto apzīmējumu "Meistars", jo "man nav astoņdesmit gadu, meistarība vēl nāks". Rinkēvičs pauda prieku par "brīnišķīgu zāli un brīnišķīgiem mūziķiem", bet brīnumus nesolīja, tikai "godīgi darīt darbu", lai orķestra profesionālais līmenis augtu. Rinkēvičs atzina, ka vēlētos lielāku orķestra sastāvu, vairāk stīgu, lai varētu atskaņot ne tikai Bēthovenu un Mocartu, bet arī Māleru, Mesiānu, Šostakoviču...

Raksturojot jaunā diriģenta pirmo sezonu Liepājā, Lipskis norādīja, ka tā vairāk būs "uz iekšu vērsta", lai diriģents iepazītu mūsu pašu, proti, spilgtu latviešu mūziķu spēku. Sezonas gaitā plānota sadarbība ar solistiem Daņilu Bulajevu, Margaritu Vilsoni, orķestra pirmo vijoli Ilzi Zariņu un citiem, bet no starp notikumiem minams jauno pianistu konkurss, Zvaigžņu festivāls, viesizrādes Latvijas koncertzālēs. Kopumā Rinkēvičam sezonā plānots līdz 16 koncertiem.

Ministre savā uzrunā apspēlēja vārdu "Dzintars", sakot, ka Liepāja īsā laikā ieguvusi divus "lielus dzintarus" – koncertzāli un galveno diriģentu, kura vārds latviskots arī skan kā Dzintars.

"Dzintars ir stiprs, skaists akmens, tas savieno valstis un kultūras," sacīja ministre.

Viņa raksturoja Rinkēviču kā "enerģisku, vitālu diriģentu, cilvēku ar ārkārtīgi lielām darbaspējām" un norādīja, ka diriģents atgriezies Latvijā "ārkārtīgi zīmīgā laikā", kad valsts gatavojas savai simtgadei.

Arī Timurs Tomsons pateicās līdzšinējam LSO vadītājam Atvaram Lakstīgalam un apsveica orķestri ar jauno diriģentu, kurš šķietot "gaidīts". Tomsons izteica cerību, ka jaunā diriģenta ambīcijas Liepājā būs tikpat lielas kā iepriekš, strādājot ar Nacionālās operas un citiem orķestriem, un ka lietuviešu diriģenta klātbūtne veicinās lietuviešu publikas pieplūdumu "Lielajā dzintarā".

Līgums ar Rinkēviču noslēgts uz trim gadiem, ar iespēju to pagarināt, pastāstīja Lipskis. Diriģenta pirmā darba diena Liepājā būs 1.septembris.

Uzziņa
Gintars Rinkēvičs ir viens no izcilākajiem starptautisku atzinību guvušiem lietuviešu diriģentiem, kurš savulaik beidzis gan Pēterburgas, gan Maskavas konservatorijas. Lietuvas mūzikas un teātra akadēmijas profesors, Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra dibinātājs (1988), mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Vairāku starptautisku sacensību, toskait Herberta fon Karajana konkursa laureāts. Kopš 2007. gada Gintars Rinkēvičs ir Novosibirskas akadēmiskā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents.

No 1996. līdz 2003. gadam bijis Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents, no 2007. līdz 2009. gadam – galvenais viesdiriģents.

Divkārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (1996, 1999). Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks.

Gintars Rinkēvičs sadarbojies ar daudziem pasaules orķestriem. Bijis Malmes Operas un Muzikālā teātra galvenais diriģents. Stājies pie "Berlīnes simfoniķu", Veimāras Valsts kapelas, Kopenhāgenas Tivoli simfoniskā orķestra, Sanktpēterburgas filharmoniskā orķestra, Krievijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Krievijas Valsts simfoniskā orķestra diriģenta pults. Viņa vadībā notikušas operas izrādes Klaipēdas Muzikālajā teātrī, Ungārijas Nacionālajā teātrī, Amsterdamas Muzikālajā teātrī, Gēteborgas operā, Skotijas operā, Zalcburgā, Karaliskajā Alberta zālē Londonā, Elizejas lauku teātrī Parīzē, Taivānā, Honkongā. Diriģents koncertējis daudzās prestižās pasaules koncertzālēs. Bijis pastāvīgs viesis Krievijas Valsts akadēmiskajā Lielajā teātrī Maskavā kopš 2003. gada. Diriģējis visas Bēthovena, Brāmsa, Mālera, Šostakoviča simfonijas. Vadījis daudzu jaundarbu pasaules pirmatskaņojumus.

(Avots: lnso.lv)