Inta Dobrāja "Gleznotāja".


Viesnīcas "Art Hotel Roma" iekštelpu interjera akcenti ir Latvijas mākslinieku gleznas, kas rotā gan viesu numurus, gan viesnīcas publiskās telpas. Glezna, kura visvairāk piesaista un pārsteidz viesnīcas klientus, ir mākslinieces Intas Dobrājas 2010. gadā radītais darbs "Gleznotāja". Viesnīcas viesi ne reizi vien izteikuši vēlmi iegūt savā īpašumā tieši šo gleznu, tomēr Intas Dobrājas"Gleznotāja" savu īsto mājvietu ir atradusi viesnīcā un kļuvusi par tās centrālo tēlu, lieliski iekļaujoties interjerā.


Lielformāta eļļas gleznā attēlots jaunas mākslinieces akts, viņa ar otu rokā stāv pie molberta. Jaunā sieviete uzgleznota no mugurpuses, augums pagriezts trīs ceturtdaļu rakursā, tā, ka sieviete veras acīs gleznas aplūkotājam ar jautājošu skatienu, pārsteigta aizrautīgas gleznošanas brīdī.


Kā stāsta mākslinieces dzīvesbiedrs Kārlis Dobrājs, ideja un sižets ir viens no tiem, ko viņš ieraudzījis un piedāvājis Intai, saprotot, ka tā ir viņas tēma, un to vislabāk spēs atklāt tieši viņa. Gleznas modele ir jauna māksliniece, kura aicinājusi Kārli Dobrāju radīt fotosesiju, sevi piedāvājot kā modeli.


Kad fotogrāfijas bijušas gatavas, Kārlis Dobrājs ierosinājis Intai šo tēmu izvērst gleznā.

Māksliniece gleznojusi gan no fotogrāfijas, gan aicinājusi modeli pozēt.


Inta Dobrāja dzimusi 1940. gada 14. janvārī Rīgā, pirmās piecas klases mācījusies Nogales septiņgadīgajā skolā. Pabeigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu (1959) un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu (1967). Kopā ar savu vīru gleznotāju Kārli Dobrāju 1970. gados bijusi aktīva Daugavpils reģionālās Mākslinieku savienības organizācijas un mākslas dzīves dalībniece.


Māksliniece izstādēs piedalījusies kopš 1968. gada. Personālizstādes un grupas izstādes norisinājušās Latvijā – Rīgā, Daugavpilī, Valmierā, Krāslavā, Talsos, kā arī ārzemēs – Maskavā (Krievija), Ņujorkā, Čikāgā (ASV), Parīzē, Lionā (Francija), Diseldorfā (Vācija), Kobē (Japāna).


Intas Dobrājas darbi atrodas LMS muzejā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas Ceļu muzejā, Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā, Talsu novada muzejā, Valsts Tretjakova galerijā (Maskava, Krievija), citos muzejos un privātkolekcijās.


Radošajā daiļradē


gleznotāja attīstījusi un saglabājusi uzticību pašas izvēlētajai idealizētajai, sievišķīga reālisma stilistikai un zemes toņu kolorītam.

Mākslinieces atstātais mantojums ir klusās dabas un aktu motīvi eļļas gleznās.


Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne par Intu Dobrāju sacījusi: "Mākslinieces glezniecība ir tuva klasiskajai tradīcijai – tajā skatāma smalki izkopta meistarība, tēmu un satura vienkāršība, harmonija. I. Dobrājas daiļrade ir reālistiska, balstīta latviešu klasiskajai mākslai raksturīgajā tonāli telpiskajā glezniecībā. Māksliniece glezno galvenokārt ziedus, klusās dabas, aktus un figurālas kompozīcijas. Tajās dominē mājas interjeros, virtuvē, lauku darbos vai kopā ar bērniem atainotas sievietes, kuru ārējo veidolu raksturo spēcīgas, noapaļotas formas."


Māksliniece Inta Dobrāja devās mūžībā šajā vasarā, 4. jūnijā.


Galerijas "Romas dārzs" kolekcijā ir četras Intas Dobrājas gleznas, kas sniedz ieskatu mākslinieces daiļradē no pagājušāgadsimta septiņdesmitajiem gadiem līdz mūsu dienām. Gleznas atrodas gan viesnīcā "Promenāde", gan "Art hotel Roma".