Mākslas galerijā "Romas dārzs" top veltījums valsts simtgadei – pastāvīga ekspozīcija, kurā būs skatāma pirmo un arī ne tik sen aizsaulē aizgājušo Liepājas mākslas dzīves veidotāju darbi.

Galerija "Romas dārzs", kas nesen atzīmēja pirmo pastāvēšanas gadskārtu, nolēmusi nedaudz mainīt savu koncepciju, pastāstīja galerijas vadītāja Astra Dzērve. Turpmāk mainīgajām izstādēm būs atvēlēta tā galerijas daļa, kas atrodas dienvidu spārnā (kādreizējā naktskluba "Pablo" telpas), savukārt pārējās telpas aizņems pastāvīga ekspozīcija no galerijas krājuma.

Ekspozīciju patlaban iekārto galerijas vadītāja kopā ar mākslinieku Vilni Bulavu, kurš atzina, ka galerijas mākslas kolekcija ir iespaidīga gan apjoma, gan satura ziņā.

"Man ir interesanti plašāk iepazīt gan pirmos Liepājas mākslas dzīves veidotājus, gan tos māksliniekus, kuru aktīvais daiļrades posms bija pagājušā gadsimta astoņdesmitie, deviņdesmitie gadi, piemēram, mani pārsteidza Egila Radziņa grafiku profesionālisms. Tas viss būtu jāredz un jāpēta arī Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem," uzskata Bulavs.

Galerijas krājums ir ļoti bagātīgs, tas veidojies kopš laikiem, kad uzņēmējs Ivars Kesenfelds apsaimniekoja ēku Vecajā ostmalā 24, kur bija izveidojis savu pirmo mākslas galeriju – "Māja", saka Dzērve. Vēlāk mākslas kolekcija mērķtiecīgi papildināta, iepērkot darbus gan izsolēs, gan no māksliniekiem, darbi saņemti arī dāvinājumos.

"Mēs joprojām esam ieinteresēti turpināt veidot galerijas kolekciju," uzsver Dzērve.

Pastāvīgajai ekspozīcijai izraudzīti tikai Liepājas mākslinieku darbi – gleznas, akvareļi, grafikas, un šajā ziņā tas būs vienīgais apmeklētājiem pastāvīgi pieejamais liepājnieku mākslas darbu krājums.

"Ir gan tādi, kas Liepājā aizvadījuši visu savu apzinīgo mākslinieka mūžu, gan tādi, kas te tikai dzimuši, bet kurus dzīve aizvedusi citur. Daudzi mākslinieki galerijas kolekcijā pārstāvēti ļoti plaši, kaut vai Valters Uzticis ar vairāk nekā 300 darbiem, tāpēc virknei mākslinieku ekspozīcijā būs atvēlēta plašāka vieta, un viņu daiļrade būs pārstāvēta ar vairākiem darbiem. Tādi ir ne tikai Uzticis, bet arī Kārlis Lejnieks, Albīns Dzenis, Teodors Uldriķis, Arturs Baumanis, Staņislavs Diņģelis, Oto Tiliņš un citi," stāsta galerijas vadītāja.

Tāpat ekspozīcijā būs pārstāvēti liepājnieki, kuru mūža un daiļrades garākais posms aizvadīts trimdā. Starp viņiem ir Jānis Gailis, Augusts Annuss, Ēvalds Dajevskis, Kārlis Frīdrihs Šaumanis un citi.

Lia Mona Ģibiete, Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāja un mākslas galerijas "Māja" izstāžu kuratore, ir teikusi: "Abas galerijas – "Māju" un "Romas  dārzu" – Ivars Kesenfelds ir veidojis atšķirīgos laikos, atšķirīgās vietās, ar atšķirīgu mērķi un varbūt – ar atšķirīgu domāšanu. Bet abos gadījumos ieguvēja ir māksla, ieguvēji ir liepājnieki un Liepājas viesi, jo šī ir vieta, kādu otru es Latvijā nezinu un kuru ar lepnumu var rādīt ikvienam."

Mākslas galerija "Romas dārzs" atvērta otrdienās, trešdienā, ceturtdienās, piektdienās no pulksten 11 līdz 18. Sestdienās no pulksten 11 līdz 16. Ieejas maksa 2,50 eiro pieaugušajiem, studentiem, pensionāriem – 1,00 eiro, bērniem skolēniem – bez maksas.