Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra fotostudija "Fotast" gadu aizvada ar kopizstādi "Mana. Pils. Sēta". Saruna ar studijas vadītāju Jāni Vecbrāli.

Izstāde, kas iekārtota Liepājas Olimpiskā centra pirmā stāva foajē, būs apskatāma līdz nākamā gada 6.janvārim, pastāsta fotostudijas vadītājs Jānis Vecbrālis.

Studijas vadītājs ir profesionāls fotogrāfs, kas ar šo nodarbi "pelna maizi", kā pats saka. Taču tādu, kam fotografēšana ir maizes darbs, no 25 studijas dalībniekiem ir tikai daži.

"Lielākajai daļai fotostudija "Fotast" ir vieta, kur aizmirst par ikdienu un ikdienas darbiem, kur satikties, parunāt ar domubiedriem, paspriest par bildēm, panākumiem, neveiksmēm, padalīties priekos, bēdās, pieredzē, palūgt padomu, sirdi izpurināt," teic Jānis Vecbrālis.

Tikšanās un sarunas parasti risinās ceturtdienu vakaros fotostudijas telpās Tautas mākslas un kultūras centrā. Reizi mēnesī studijas biedriem ir pienākums noteikti būt klāt ar kādu savu bildi, kuru pārējie tad "recenzē".

"Esam savdabīga domubiedru kopa – vienota, tajā pašā laikā katrs darbojas individuāli, katram ir savs viedoklis," spriež Vecbrālis. "Galvenais, neko otram neuzspiest, bet rosināt diskusiju."

Kas viņus vieno? "Ticība foto. Visi esam fototicīgie," smaidot saka studijas vadītājs.

Fotostudija, sākumā – fotoklubs, Liepājā darbojas kopš 1958.gada, un šogad tai apritēja 56. dzimšanas diena. Kopš fotokluba pirmās dienas joprojām darbojas nu jau par studijas Goda biedru dēvētais Gunārs Kopštāls. Goda biedru pulciņā viņš gan nav vienīgais, tādi ir arī Alfrēds Niedols, Pēteris Jaunzems, Irina Tīre, bijušais studijas vadītājs Varis Sants.

"Sants joprojām ir studijas dvēsele! Pie mums parādās reti, bet ik reize ir ļoti vērtīga. Joprojām konsultējamies ar viņu."

Viena no studijas tradīcijām ir regulāras izstādes. 2013./2014.gada sezonā tādu bijis 19 – gan kluba biedru kopizstādes, gan individuālas. "Tostarp Irinas Tīres izstāde Vitebskā, Baltkrievijā, piecu studijas dalībnieču piedalīšanās izstādē "Pasaule sieviešu acīm – vispirms Izraēlā, pēc tam – Baltkrievijā."

Izstādes – gan individuālas, gan kopā ar kādu – bijušas arī studijas biedriem Pēterim Jaunzemam, Gunāram Kopštālam, Agrim Klestrovam, Edgaram Pohevičam, Mārtiņam Sīlim, Jānim Vecbrālim pašam un citiem.

Pēdājās aizvadītajās sezonās divi studijas seniori – Kopštāls un Niedols – izdevuši arī savus fotoalbumus – "Fotast" raksturīgajā formātā.

"Draudzējamies arī ar citu pilsētu klubiem un pašvaldībām, ļoti laba sadarbība ir ar Aizputi, arī Saldu, Ventspili, Kuldīgu, Talsiem, Bausku un citiem," stāsta studijas vadītājs.

Šobrīd studijā aktīvi darbojas 25 biedri, katru sezonu klāt nāk arī kāds jaunais – pērn viens, bet šajā sezonā – pat pieci.

"Vienīgais kritērijs ir būt uzticīgam ticībai – fototicībai," joko Vecbrālis. Lai nu kā, bet dzimumam, partijas piederībai, tehniskajai varēšanai tiešām neesot nozīmes. "Galvenais, lai cilvēks mīl fotogrāfiju un ir aktīvs."

Ideju par rotējošu kopizstādi, ko varētu sarīkot trīs pilsētu fotoklubi, pirms gada izteicis Agris Klestrovs. "Mēs savu daļu izdarījām, tapa "Mana. Pils. Sēta", bet mūsu partneriem kaut kas – finansējums vai kas cits – pietrūka," ar nožēlu atzīst studijas vadītājs.

Jānis Vecbrālis priecājas, ka ar vienu šāvienu izdevies nošaut vairākus zaķus – "Mana. Pils. Sēta" reizē ir gan studijas gada pārskats, gan ieguldījums valsts svētku un gadumijas sarīkojumu klāstā. Savukārt nosaukumā ietvertā vārdu spēle – "mana pils", "mana sēta", "mana pilsēta" – apliecina, ka šīs augstās tēmas katrs autors ir tvēris personīgi.

Fotostudijas vadītājs gan atzīst, ka pilnībā tās izvērst nav izdevies, jo tad būtu vajadzīgi vismaz 150 – 200 darbi, taču tik daudz jaunu (viens no izstādes kritērijiem – darbiem jābūt tapušiem pēdējo trīs gadu laikā) un izstādīšanai atbilstošu darbu "Fotast" biedriem vieniem nodrošināt nebija pa spēkam.

Visus trīs mēnešus, kā bija iecerēts, ja izstādē piedalītos trīs klubi, "Fotast" izstāde Liepājas Olimpiskajā centrā nebūs, taču divus gan.

Studijai jau ir skaidri plāni arī nākamajai sezonai, kurā viens no galvenajiem notikumiem būs Liepājas 390 gadu jubileja, taču neko konkrētāk Jānis Vecbrālis neatklāj – runāšot, kad pienāks laiks.