Četras dienas ar vairāk nekā desmit notikumiem – tāda ir "Liepājas mākslas foruma" statistika. Taču daži laikmetīgās mākslas festivāla notikumi vēl nav beigušies.

Joprojām apskatāma foruma pirmajā dienā "Lielajā dzintarā" atklātā laikmetīgās mākslas izstāde "Melnais caurums", joprojām četras dienas nedēļā līdz pat 27.augustam būs atvērts svētdien skaisti atklātais Karostas ūdenstornis ar visu, kas tajā apskatāms, un "Lielajā dzintarā joprojām turpina skanēt spāņa Hosuē Moreno forumam radītā skaņu akupunktūras instalācija "Dzintara diptihs", un tas nebeigsies vesela gada garumā!

Par svētdien atklātās laikmetīgās mākslas izstādi "#KarostaWaterTowerProject" portāls lūdza pastāstīt tās rīkotāju mākslas centra "Totaldobže" vadītāju Kasparu Lielgalvi.

"Šeit skatāmo izstādi veidojām mēs, mākslas centrs "Totaldobže", bet koncepciju izstrādāt uzaicinājām holandiešu mākslinieku Edu Shautenu. Pirms gada viņš apskatīja Karostas ūdenstorni un pēc tam tapa izstādes koncepcija. Uzstādījums bija tāds, ka mūsu "Melnā cauruma" radošā darbnīca, kas pastāv kopš 2011.gada, organizē mākslinieku darbu, un pēc tam rezultāts tiek izstādīts. Visu jūliju mākslinieki dzīvoja Karostā, 3.pamatskolā, katru dienu nāca uz ūdenstorni kā uz darbu un Eda vadībā strādāja. Mākslas darbiem bija jābūt saistītiem ar pašu torni, tāpēc arī tāds nosaukums – "KarostaWaterTowerProject". Mākslinieki, izmantojot dažādus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus vienkārši vēl vairāk ir izcēluši pašu torni.

Māksliniekus – astoņus vai deviņus – izvēlējās Eds. Viņš jau divas reizes ir piedalījies "Totaldobžes" projektos, līdz ar to pazīst Latvijas māksliniekus, un vēl viņš uzaicināja vienu mākslinieci no Skotijas, arī māksliniekus no Itālijas un Krievijas. Vēl viens nosacījums bija, ka katram māksliniekam ir jāpārstāv cita disciplīna – deja, teksts, fotogrāfija, skaņa utt.

Kopš svētdienas izstāde ir atvērta, taču radošais darbs turpinās – mākslinieki te būs visu laiku uz vietas līdz izstādes noslēgumam, un turpinās strādāt pie iesāktajām idejām un darbiem. Tāpēc noteikti var nākt uz izstādi vairākas reizes, un apskatīties, kā tā veidojas un mainās. Te būs iespējams arī satikt pašus māksliniekus, kas labprāt pastāstīs par darbiem, par procesu. Vienā nedēļas nogalē būs arī koncerts, bet par to noteikti ziņosim atsevišķi. "KarostaWaterTowerProject" aktivitātēm var sekot līdzi arī sociālajos tīklos."

Ūdenstornis būs atvērts ceturtdienās, piektdienās, sestdienās un svētdienās no pulksten 12 līdz 18, līdz 27.augustam.

Dažus jautājumus portāls uzdeva koncertzāles mākslinieciskajai vadītājai un foruma rīkotājai Baibai Bartkevičai.

Kādi bija laikmetīgās mākslas festivāla "Liepājas mākslas forums" mērķi?
"Iepazīstināt ar mūsdienu laikmetīgās mākslas daudzveidību, piedāvājot visplašāko klāstu – žanriski, starpžanriski, tematiski, piedāvājot spilgtas mākslinieku personības. Iepazīstināt un tajā pašā laikā – popularizēt mūsdienu laikmetīgo mākslu."

Vai izdevās tos sasniegt?
"Es domāju, ka savus mērķus noteikti esam sasnieguši – ļoti daudzas izrādes bija izpārdotas, ļoti liela interese bija ne tikai no Liepājas iedzīvotājiem, bet arī reģiona un Rīgas. Bija daudz komplimentu – par uzdrīkstēšanos, par to, ka tieši kaut kas tāds pilsētai bija vajadzīgs.

Man prieks, ka arī mūsu pašu, Liepājas, jaunie mediji, kas skatāmi eksperimentālajā skatuvē, izrādījās tik spēcīgi.

Foruma rīkošanu uztveru kā misiju – Liepāja nevar būt atslēgta no laikmeta gara, ir tik daudz ko parādīt – tehnikas, tēmas, turklāt mums ir tāda vieta kā "Lielais dzintars", kur tas viss ir iespējams."

Kā izdevās sapulcināt tik dažādus māksliniekus no tik daudzām vietām?
"Forums jau bija saplānots pirms gada – novembrī zināju par visiem māksliniekiem, kas te būs. Neskatījos, kādas valstis būs pārstāvētas, bet, lai būtu dažāds saturs. Bija skaidrs, ka būs vizuālās mākslas izstāde, un gribējās arī piepildīt visu māju – lielo zāli, kamerzāli, eksperimentālo skatuvi, lai "Lielais dzintars" būtu kā festivāla centrs."

Foruma atklāšanas publikā bija tāda kā neizpratne par "Dzintara diptihu" – vispārējā atklāšanas burzmā un čalā tas kaut kur pazuda...
"Diptihs nav noslēdzies. Šis skaņdarbs jeb instalācija ir kā dzīvs organisms, kas visu laiku ģenerē jaunas skaņas – piano, mecoforte, forte, un katrai ir sava vieta un laiks. Trīs minūtes varbūt nav pietiekams laiks, lai sadzirdētu, vienkārši vajag aiziet vēlreiz uz koncertzāli. "Dzintara diptihs" ir ieprogrammēts uz gadu, un šajā laikā tas vienmēr būs dzirdams.

Šis skaņdarbs ir interesants ar to, ka tas visu laiku ir dzīvs, visu laiku tiek ģenerēts kaut kas jauns – nav neviena stunda, neviena sekunde, kad tas nenotiktu, un nekad nebūs dzirdams tas, kas skanēja iepriekš. Kompozīcija ir ieprogrammēta datorā, un algoritmiski sataisīta tā, ka rada pati sevi. Ir dažāda dinamika, ir dažādas skaņas katrā ēkas vietā."