Šovakar, 17.septembrī, pulksten 19 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē turpināsies XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivāls ar koncertu "Latvijas skices", kurā uzstāsies koklētāja Līga Griķe, saksofonists Aigars Raumanis un ērģelnieks Aigars Reinis. Vēl festivālā šonedēļ – koncerts "Mūzika debesīm" piektdien, 18.septembrī Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē un koncerts "Eiropas katedrāļu stāsti" sestdien, 19.septembrī Liepājas Lutera baznīcā, informē festivāla sabiedrisko attiecību koordinatore Anna Paula Pujēna.

Pagājušajā nedēļā ar svētku fanfarām un Bahu tika atklāts XIX Liepājas ērģeļmūzikas festivāls. Šonedēļ festivāla turpinājumā piedāvājam trīs koncertus, no kuriem pirmais – koncerts "Latvijas skices" – notiks šovakar pulksten 19 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē. Tajā ērģeļu spēks pretstatā trauslajai koklei un saksofona vientuļajai balsij savīsies vienotā skaņu ainavā. Ērģelnieks Aigars Reinis saspēlē ar saksofonistu Aigaru Raumani un kokles virtuozi Līgu Griķi atskaņos Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Pētera Plakida, Uģa Prauliņa, Romualda Jermaka un paša Aigara Raumaņa noskaņām bagātos darbus, kas tapuši iedvesmojoties no Latvijas dabas, tās rapšu pļavām, mežiem, upēm un ezeriem.


Aigars Reinis ir Rīgas Doma mūzikas direktors un katedrāles ērģelnieks, kā arī profesionāls koru un senās mūzikas ansambļu dziedātājs. Viņš daudzus gadus ir bijis Latvijas Radio kora mākslinieks un solists. Vairāk nekā desmit gadu Aigars bijis Jelgavas Sv. Annas baznīcas ērģelnieks un no 2013. līdz 2019.gadam – Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas galvenais ērģelnieks. 2019. gadā saņēmis "Lielo Mūzikas balvu" par izcilu darbu ansamblī.


Aigars Raumanis ir viens no spožākajiem latviešu jaunākās paaudzes saksofonistiem, vairāku starptautisku konkursu laureāts, Lielās Mūzikas balvas ieguvējs. Pirmatskaņojis Platona Buravicka koncertu saksofonam, Paula Dambja "Blaumanis brauc uz Brakiem" saksofonam un orķestrim un Andra Dzenīša solo saksofonam "Pierrot". Koklētāja Līga Griķe ir vairākkārtēji demonstrējusi, ka kokle nav tikai tautasdziesmu instruments un savas virtuozās spējas pierādījusi daudzos konkursos, konkurējot ar citiem stīgu instrumentiem – vijoli, čellu, arfu. Šogad Līga Griķe saņēma JVLMA Gada balvu jaunajam mūziķim. Daudzpusīgā koklētāja uzstājusies ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, JVLMA simfonisko orķestri un koklētāju anasambli "Cantata".

Piektdien, 18.septembrī, pulksten 19 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē notiks koncerts "Mūzika debesīm" ar soprāni Ilzi Grēveli-Skaraini un ērģelnieci Ilonu Birģeli. Koncerta programma veidota, apkopojot skaņdarbus balsij un ērģelēm un aicinot klausītājus sajust dievišķo klātbūtni, rast mieru, cerību un prieku. Līdzās latviešu klasiķiem – Jāzepam Vītolam, Pēterim Barisonam un Jāzepam Mediņam, koncertā dzirdēsim arī Renātes Stivriņas jaundarbu vokālo ciklu "Mūzika debesīm", kas veltīts svēto lūgšanām cauri gadsimtiem un kļuvis par šī koncerta vadmotīvu, kā arī pagājušajā gadā tapušo Agnetas Krilovas-Bērziņas opusu "Dimensija: LAIKS", kas rakstīts tieši Ilonai Birģelei.

Ērģelniece Ilona Birģele regulāri muzicē Rīgas Domā un Latvijas reģionos, atskaņojot virkni solo programmu. Viņa ir aktīva latviešu komponistu mūzikas pirmatskaņotāja, ērģeļu dueta "Riga Organum Duo" dalībniece un vairāku nozīmīgu projektu vadītāja. Ērģelniece darbojas arī pedagoģijas jomā un ir klavieru skolotāja Rīgas 45. vidusskolā. Ilze Grēvele-Skaraine studējusi Hāgas Karaliskajā konservatorijā, kā arī Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijā, vokālās prasmes papildinājusi pie pasaulē atzītiem senās mūzikas speciālistiem. Ieguvusi maģistra grādu Senās mūzikas dziedāšanā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Kopš 2012. gada Ilze Grēvele-Skaraine ir baroka kora "Collegium Choro Musici Riga" māksliniece un starptautiskā ansambļa "Le Voci delle Grazie" (Nīderlande) soliste.

Festivāla noslēguma koncertā "Eiropas katedrāļu stāsti" sestdien, 19.septembrī, pulksten 19 Liepājas Lutera baznīcā ērģelniece Larisa Carjkova kopā ar smilšu animācijas mākslinieci Tatjanu Gavriļenko aicina uz īpašu piedzīvojumu ikvienam klausītājam gan daudzveidīgās mūzikas atskaņojuma, gan arī īpašā vizuālā noformējuma dēļ. Tā kā parasti koncertos pašu ērģelnieku neredz, tad šoreiz klausītāji varēs lūkoties uz gleznām, kas paralēli mūzikai tiks radītas īpašā smilšu tehnikā, tā radot vizuālu līdzpārdzīvojumu.

Larisa Carjkova beigusi Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskola klavieru klasi. 2001. gadā iestājusies Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur studējusi klavierspēli un vēlāk ērģelspēli profesora Tālivalža Dekšņa klasē. Larisa sadarbojas ar dažādiem solistiem, koriem un orķestriem, regulāri uzstājās ar koncertiem Rīgas Domā, kā arī citviet Latvijā un ārzemēs. 2010. gadā kopā ar savu novadnieci, ērģelnieci Gunu Kisi iedibinājusi ikgadēju tradīciju dzimtajā Latgalē – labdarības festivālu "Latgales ērģeļu dienas".

Tatjana Gavriļenko ir no tiem māksliniekiem, kas spēj vienlaicīgi darboties vairākos žanros un virzienos. Viņa ieguvusi lielu atpazīstamību savā dzimtenē Ukrainā un kļuvusi slavena, pateicoties "SandShow" un "GoldenShow" koncertprogrammām. Īpašu atzinību izpelnījusies soloizrāde "Titāniks" – tajā mākslinieces veidotais smilšu kaleidoskops saplūda kopīgā mākslas simfonijā ar stīgu orķestri. Tatjana Gavriļenko piedalījusies arī starptautiskajā izstādē "From Waste to Art" Azerbaidžānā.

Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem ir 30% atlaide. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot sēdvietu, ieeja visos pasākumos ir bez maksas.

Festivāla koncerti notiek, ņemot vērā spēkā esošos pulcēšanās ierobežojumus. Festivāla organizatori aicina būt atbildīgiem un ievērot valstī noteiktos epidemioloģiskos ieteikumus, kā arī izmantot lietotni "Apturi Covid" un iegādāties biļetes iepriekšpārdšanā.

Festivāla jaunumiem var sekot līdzi fb.com/ViaCulturaLV. Festivālu rīko nodibinājums "Via Cultura" ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu.