Par festivālu "Liepājas dzintars" sacerēts ne viens vien rakstu darbs, bet, izrādās, vēl interesantāk pāršķirstīt šī fenomena vēstures lappuses "dzīvajā" – koncertā un sarunā.

To sestdien, 25.maijā, uzdrīkstējās koncerta "Liepājas dzintaram 55" producents Sandis Mohovikovs, koncerta scenārija autors, dalībnieks un konferansjē Igo, un, protams, pārējie trīs ar pusi stundas garā koncerta dalībnieki – festivāla laureāti Olga Rajecka, Zigfrīds Muktupāvels, Ivo Fomins, Juris Pavītols, "Credo", "The Spirit Shadows", "Double Faced Eels", kuri izdziedāja gan savas, gan mūžībā aizgājušo kolēģu dziesmas. Līdz pat 2.balkona pēdējai rindai piepildītā koncertzāle "Lielais dzintars" apliecināja, ka trāpīts mērķī – festivāla gars joprojām ir dzīvs, lai arī, kā atzina uzrunātie apmeklētāji, koncerta otrajā daļā bija mazāk jūtams.

Paklausoties diskusiju, uz kuru koncerta dienā bija aicinājis Igo un prasmīgi novadīja Valdis Skujiņš, galvenā atziņa, kas radās, – festivāla "Liepājas dzintars" nebūtu un tas nebūtu "kā svaiga vēsma istabā, kur visu laiku bijis sastāvējies gaiss" (Andžils Remess), ja nebūtu tādu cilvēku, kā pirmais brīvdabas estrādes "Pūt, vējiņi!" direktors Rihards Stankevis, ja nebūtu mūziķu, kuriem bija svarīgi uzturēt festivāla garu par spīti PSRS žņaugiem ("Lai varētu uzstāties festivālā, repertuārā iekļāvām Kalniņa "Ļeņinam"," atcerējās Juris Pavītols) un publikas trūkumam festivāla pirmsākumos ("Labākās lietas sākas ar tukšām zālēm. Vienmēr" – atzina mūzikas kritiķis Uldis Rudaks). Tikai vēlāk, 1968. – 69. gadā, kad festivālam jau bija "Liepājas dzintara" vārds (pirmoreiz – 1967.gadā),  tas piedzīvoja popularitātes sprādzienu un publika kā traka lauzās koncertdārzā "Pūt, vējiņi!", lai izjustu un ieelpotu šo svaigā gaisa vēsmu. Imanta Kalniņa dziesmas ar Māra Čaklā tekstiem, hipiji ar bērnu veikalā pirktām taurītēm – tā nebija pelēkā padomju ikdiena, tas bija zināms brīvības gars, kas piemīt ikvienam īstam festivālam.

Atmiņās par "Liepājas dzintara" peripetijām dalījās viens no festivāla vēstures aprakstniekiem Andžils Remess, mūziķi Juris Pavītols, Valdis Skujiņš, mūzikas kritiķis Uldis Rudaks, Dace Gruntmane, kura pārņēma koncertestrādes vadību deviņdesmitajos gados un bija klāt septiņiem pēdējiem festivāliem, un citi.

"Liepājas dzintars" izskanēja 2006.gadā ar lielkoncertu "Daugavas" stadionā tika svinēts trīsdesmitais "Liepājas dzintars", jo tieši tik festivālu 55 gados, kopš tas aizsākās, ir bijis. Nu jau rit trīspadsmitais gads, kopš "Liepājas dzintars" ir "apbērēts", taču, kā izskanēja diskusijā, jautājums – vai uz visiem laikiem? – joprojām ir aktuāls.