Tieši savā 80. dzimšanas dienā – piektdien, 12. novembrī, pulksten 12 pašā Rožu laukuma sirdī pandēmijas dēļ nedaudzos sveicējus sagaidīja jubilārs Ēriks Kūlis.


Spalvas brāļu vārdā rakstnieku sveica Linda Zulmane, kas nesa sveicienu arī no Kurzemes Humanitārā institūta vadošās pētnieces Benitas Laumanes, sveicēju vidū bija rakstnieka daiļrades pētniece Anda Kuduma, kolēģi Jana Egle, Gunita Lagzdiņa-Skroderēna, Ēriks Vilsons, Liepājas Universitātes profesors Edgars Lāms, kā arī aktieris Aivars Kalnarājs.


Jubilārs ne tikai saņēma ziedus un dāvanas, bet arī pats pasniedza dāvanu – tikko izdevniecībā "Jumava" klajā laisto savu "Rakstu" 1.sējumu "Rīta cēliens". To saņēma arī profesors Lāms, kurš ir krājuma ievada autors. Savā improvizētajā uzrunā jubilāram profesors atzina:


"Vispirms jau es vienmēr esmu apbrīnojis tās lielās darbaspējas un spēju sevi disciplinēt. Un ražīgums vispār ir apbrīnojams. Otrām kārtām mani pozitīvi uzrunā tava spēja būt ļoti vērīgam dzīves vērotājam un arī precīzi atspoguļot valodiskos procesus, to, kā tauta šobrīd runā – ļoti dažādiem leksikas slāņiem, ieskaitot arī slengu un ielas runu.


Arī tie tipāži, ko tu zīmē, ir ļoti ticami un dzīvē sastapti.

Esmu atļāvies te (Rakstu ievadā – irliepaja.lv) lietot tādu frāzi, ka tavi teksti zināmā mērā ir tādi etnoteksti, tie ļoti stabili nes to latviskuma kodolu, kas man šķiet ļoti svarīgi mūsdienās, kad mēs pakāpeniski tomēr to latviskumu arvien vairāk zaudējam. Lai top jauni darbi!"


Atbildot uz žurnālistu jautājumiem Rožu laukumā. Foto: Miks Ritvars Kļaviņš.


Jubilārs atzina, ka apaļo ciparu viņš nemaz neņem vērā, un savos 80 jūtas kā "sprauns piecdesmitgadnieks".


"Kādi tur 80! Tas ir tikai piecdesmit un vēl mazliet, uz magaričām". Taču, liekot jokus pie malas, Ēriks Kūlis neslēpa, ka ir priecīgs par to, ka vēl spēj "pirkstus pakustināt" un rakstīt un ka izdevniecības joprojām ir gatavas viņa grāmatas drukāt. Drīz vien dienas gaismu ieraudzīs īso stāstu krājums, ko laiž klajā apgāds "Zvaigzne ABC", un šajā pašā izdevniecībā nupat izdota grāmatiņa bērniem "Vēliesjustieskā", un drīzumā iznāks garstāsts "Uguns pēda" par Liepājas ugunsdzēsējiem, ar kuriem rakstnieks vairākkārt ticies, lai labāk izprastu viņus. Tāpat "Zvaigzne ABC" apņēmusies izdot vienā grāmatā vairākas savulaik apgāda "Enigma" atsevišķi izdotas bērnu grāmatas, bet "Jumavā" top pārējie četri "Rakstu" sējumi.


"Kas kaiš dzīvot Latvijā, Liepājā, ja tev apkārt visi ir pazīstami cilvēki, kas katrs savā jomā ir speciālists un visi ir labi cilvēki, izņemot dažus sliktos, kas vajadzīgi, lai būtu kontrasts," bez humora tomēr nespēj iztikt jubilārs.


Tikko klajā laists Ērika Kūļa "Rakstu" 1.sējums.