Skumjš, bāls daiļums, kas neglābjami zudis, un spilgts jaunības dzīvesprieks – tik atšķirīgi un vienlaikus saistīti ir Irinas Tīres un viņas mazdēla Dāvida Vidvuda Fomina foto darbi, kas kopīgā izstādē ar nosaukumu "Kontrasti" līdz 3.martam skatāmi Liepājas Latviešu biedrības namā.


Irina Tīre pērnruden atzīmēja apaļu jubileju, un "Kontrasti" ir turpinājums jubilejas izstāžu ciklam. Pirmā tajā bija foto un zīmējumu izstāde "Liepājas lielie koki un liepājnieki", ko māksliniece atklāja Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas telpās tieši savā dzimšanas dienā – 29.oktobrī, sagādājot prieku gan pati sev, gan skolas saimniekiem un jebkuram izstādes apmeklētājam. Šobrīd par "Liepājas lielajiem kokiem un liepājniekiem", ko Irina sauc par savu "spīts darbu", jo grūti bijis atrast telpas izstādei, jau priecājas ventspilnieki.


Savukārt "Kontrastu" atklāšana 6.februārī izvērtās par kopīgiem izstādes autoru un viņu ģimenes, fotokluba "Fotast", kuras dalībniece Irina joprojām ir, un visu klātesošo svētkiem.


"Kontrastiem" abi ar mazdēlu sākuši gatavoties pagājušajā vasarā, bet fragmenti no skaistajiem sienu un griestu gleznojumiem Republikas ielas, Kuršu ielas, Palmu ielas namos fotografēti vēl senāk. Paula Maksa Berči projektētajā namā Republikas ielā 13, kurā Tīru ģimene nodzīvoja pusgadsimtu, Irina smalko gleznojumu atblāzmas fotografējusi pirms vairāk nekā desmit gadiem. Aigara Hibnera darbnīcā pārvērstas lielformāta izstāžu darbos, tās vēlreiz ieraudzījušas dienasgaismu. Diemžēl Republikas ielas namā gleznojumu vairs nav.  


Izstādes atklāšanā daloties atmiņās, cik sarežģīts un ilgs bija ceļš līdz publikācijai viņas pirmajai fotogrāfijai ar skaistas modeles siluetu, Irina atklāja vēl vienu kontrastu – milzīgās laikmetu atšķirības, kuras zināmā mērā iemieso arī abi izstādes autori.


28 gadus vecais Dāvids Vidvuds portālam irliepaja.lv pastāstīja, ka nu jau gadus trīs pēc klejojumiem pasaulē, atgriezies Latvijā, dzīvo un strādā Rīgā.


"Nodarbojos ar mākslu – gleznoju, tetovēju, fotografēju."


Vaicāts par fotogrāfijās skatāmajām modelēm, Dāvids Vidvuds teic, ka to vidū ir gan viņa paziņas un mākslinieces, gan arī profesionālas modeles.


"Konkrēti šīs fotogrāfijas tapa ar domu, lai tās rezonētu ar omes naratīvu. Ir bildes, kas fotografētas jau pirms četriem gadiem, un, kad viņa tās ieraudzīja, teica, ka būtu ļoti saistoši tās parādīt. Tas bija pavērsiena brīdis, kad sapratām, ka ir jāveido kopizstāde. Saliekot šīs divas pasaules kopā, radās nosaukums "Kontrasti"."


Dāvids Vidvuds piekrīt, ka ar omi vienmēr labi sapratušies: "Mūs vienojusi māksla."


Kopš atgriešanās Latvijā Dāvida Vidvuda ceļi bieži ved arī uz Liepāju.


"Ar draudzeni diezgan bieži braucam pie manas mammas ciemos, ciemojamies pie Mika, mana brāļa, pie omes."


Jaunais fotomākslinieks novērtē savu dzimto pilsētu.


"Šeit ir tāda smeldze, kas liek radīt mākslu citā līmenī. Tiem māksliniekiem, kas ir no Liepājas, izveidojies ļoti nolasāms rokraksts."


Saprotamu iemeslu dēļ vienai no izstādes autoriem, Irinai Tīrei, sveicēju bija krietni vairāk nekā Dāvidam Vidvudam Fominam.