28. aprīlī pulksten 19 Liepājas Olimpiskā centra (LOC) Rožu zālē Daces Micānes-Zālītes, Jāņa Purviņa, Dāvja Stalta un Ievas Tālbergas deju izrāde „Zalkša līgava”.

To izdejos tautas deju ansamblis „Līgo”. Deju izrādes idejas un horeogrāfiju autors, Tautas deju ansambļa (TDA) „Līgo” mākslinieciskais vadītājs Jānis Purviņš teic, ka pirmizrādes laikā publikas pozitīvais novērtējums saviļņojis ikvienu, kas strādājis pie izrādes sagatavošanas un tapšanas, tāpēc ansamblis vēlas turpināt „Zalkša līgavas” ceļu ne vien pie skatītājiem Rīgā, bet pēc iespējas arī citās Latvijas pilsētās.

Pateicoties Rīgas un Valmieras skatītāju augstajam novērtējumam un lielajai interesei arī Kurzemes pusē, deju izrādes „Zalkša līgava” radošā komanda atsaukusies Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra (TMKC) aicinājumam uzstāties Liepājā.

“Zalkša līgavā” iekļautas 24 dejas, ko izdejo 60 dejotāji. „Latvijā nav plaši izplatīts jēdziens deju izrāde, taču tas ir dramaturģiski vienots uzvedums ar tēliem un vēstījumiem. Tas ritēs bez pārtraukuma vienā daļā,” stāsta Purviņš, atklājot, ka izrāde iestudēta TDA „Līgo” jauniešu pamatsastāvam.

 „Stāsts ir par jaunas ģimenes veidošanos, bērniem, kas dzimst mīlestībā, un izšķiršanos, meklējot savu piederību. Zalktim un viņa līgavai ir dažādā izcelsme un atšķirīgas pasaules – jūra un zeme,” skaidro izrādes libreta autore un režisore Dace Micāne-Zālīte. „Izrādes dzīvais nervs ir vēstījums, ka nepieņemama un sveša pasaule, kuru simbolizē Zalktis, zvejnieka meitenei – Zemes meitai, iepazīstot un iemīlot jauno vīru, nesaderību pārvērš saderībā. Dievišķais Zalktis savienībā ar Zemes meitu, divu pasauļu satikšanās – gars un matērija, viens caur otru pastāvoši – tā ir ģimene, to vēsta latviešu pasakā ievītā senču gudrība.”

Viens no izrādes mūzikas autoriem Dāvis Stalts skaidro, ka mūzikas pamatā ir tradicionālās kultūras un tradīcijas izzināšana mūsdienīgā skatījumā, atzīstot, ka mūzika nav iedalāma ne folkloras, ne postfolkloras žanrā, bet drīzāk dēvējama par „folkoperu", kas varētu emocionāli uzrunāt daudzus latviešus. „Šajā mūzikā esmu ielicis savu iekšējo sapratni par to, kā uzbūvēta mūsu pasaule. Darba pamatā ir latviešu tautas pasakas motīvi, kurā tiek runāts par pamatvērtībām – ģimeni, tikumu un godu. Šobrīd vairāk nekā nekad ir akcentējams šo vērtību nozīmīgums sabiedrībā," norāda Dāvis Stalts.

Deju izrādes „Zalkša līgava” pirmizrāde notika 2011. gada 4.decembrī Rīgas Latviešu biedrības namā.

Biļetes Liepājas Olimpiskajā centrā, „Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv, cena Ls 3.