Vai "Lielā dzintara" mākslinieciskās vadītājas ārzemju braucieni tiek apmaksāti no koncertzāles budžeta vai tie ir privāti un par pašas naudu? – šādu jautājumu uzdod portāla lasītājs.

Lasītājs jautā: "Māklsinieciskā vadītāja (Baiba Bartkeviča – irliepaja.lv) pēdējā gada laikā savā facebook profilā dalījusies ar foto, pozējot pie ievērojamām kultūras celtnēm – izstāžu un konertzālēm Venēcijā, Berlīne, Ņujorka, Brisele, Antverpene, Zviedrija, Parīze. Vai tas ietilpsts darba pienākumos, vai arī to dara brīvajā laikā? Ja darba pienākumos, cik liels ir SIA "Lielais Dzintars" komandējumu budžets?"

"Saprotam sabiedrības rūpes, diemžēl pie mums valda tik liela neuzticība valsts un pašvaldības institūcijām, ka dažkārt sazvērestības teorijas mūsu laikabiedri meklē arī tur, kur to nav," saka koncertzāles sabiedrisko attiecību speciāliste Elizabete Hartmane.

"Apzināmies, ka šobrīd mūsu nostāja un izvirzītā koncertzāles misija daļai sabiedrības varētu šķist nepopulāra, taču esam tam gatavi, jo ilgtermiņa ieguvumi noteikti runās paši par sevi.

Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars" ir viena no lielākajām Baltijas un Ziemeļeiropas mēroga koncertzālēm, kurā divu gadu laikā viesojušies mākslinieki no 60 valstīm. Koncertzālē uzņemtas vairāku desmitu valstu oficiālās delegācijas, vēstniecību pārstāvji, kā arī starptautisku organizāciju un mūzikas aģentūru menedžeri no Eiropas, Amerikas un citām pasaules vietām. Tāpat koncertzālē jau īstenotas dažādas starpvalstu sadarbības, starptautiskas izstādes, izglītības projekti u.tml.

SIA "Lielais dzintars" vadības un darbinieku komandējumi lielākoties ir bijuši uz Rīgu un citām Latvijas pilsētām, taču dažas reizes arī Liepājas koncertzāles darbinieki un vadība devušies ārvalstu braucienos. Katrs ārvalstu brauciens pirms apstiprināšanas tiek rūpīgi izvērtēts, analizējot potenciālās izmaksas un ilgtermiņa ieguvumus koncertzāles attīstībai.

Informāciju par 7 šogad realizētajiiem ārvalstu braucieniem pievienoju pielikumā. Minētie braucieni bijuši 2 – 3 dienas ilgi, vienlaikus īstenojot gan komandējumā uzstādītos plānus un mērķus, gan attālināti turpinot ar koncertu organizēšanu un koncertzāles pārvaldīšanu saistītos darbus. Pārējie bijuši privāti braucieni atvaļinājumos, nedēļas nogalēs, brīvdienās.

Vēlos arī piebilst, ka daļai braucienu izdevumus ir segusi uzņemošā puse.

2017. gada sākumā tika izveidota sērija "Pasaule Lielajā dzintarā", kuras mērķis ir iepazīstināt ar unikālām un augsti profesionālām personībām mūsdienu mūzikā un mākslā, personībām, kas nominētas augstākajiem mūzikas apbalvojumiem, sadarbojas ar prestižākajām ierakstu kompānijām, diriģentiem, kolektīviem un koncertē pasaules lielākajās koncertzālēs. Sērija tiks turpināta arī 2018. un 2019. gadā, tādēļ šobrīd notiek aktīva mākslinieku atlase.

Jau pirmajā gadā sērija pierādījusi, ka ar unikāliem, tikai Liepājā redzamiem projektiem iespējams piesaistīt auditoriju ne tikai no Kurzemes, bet 20% no pasaules projektu auditorijas veido rīdzinieki, kas Liepājā apmeklē ne tikai koncertus, bet uzturas viesnīcās, izmanto tūrisma industrijas pakalpojumus un apmeklē ēdināšanas iestādes. Kā rāda pieredze, tieši iespēja klātienē, tuvējās Eiropas valstīs vērot šo mākslinieku uzstāšanos, sniedz iespēju pēc iespējas precīzāk informēt auditoriju par sagaidāmajiem notikumiem, iepazīstināt publiku ar katra projekta specifiku un unikalitāti, kas ne vienmēr uztverama, izmantojot tikai attālinātos līdzekļus – audio un video ierakstus".

Koncertzāles valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons raksta:

"2017. gadā komandējumu izdevumu segšanai SIA "Lielais dzintars" budžetā bija ieplānoti 9742 eiro. Intensīvā darba grafika dēļ plānotie līdzekļi izlietoti tikai daļēji – šī gada 9 mēnešos izlietoti 5766 eiro jeb 59% no gadā ieplānotajiem finanšu resursiem. Lielāko daļu no komandējuma izdevumiem veidojušas tikšanās ar Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda pārstāvjiem, lielākajām koncertu organizācijām, koncertzāļu vadītājiem, māksliniekiem, mākslas izstāžu kuratoriem, galeriju pārstāvjiem, medijiem u.c. iesaistītajām pusēm Rīgā un citās Latvijas pilsētās.

Lai veicinātu un attīstītu jaunas sadarbības, prezentētu koncertzāli un Liepājas pilsētu kopumā, paplašinātu kontaktu loku, kā arī iepazītos ar mākslas procesiem un aktuālākajiem izpildītājmāksliniekiem Eiropā, SIA "Lielais dzintars" vadība un vadošie speciālisti dodas arī ārvalstu braucienos.

2017. gadā bijuši 7 komandējumi ārpus Latvijas:

No 16. līdz 19. februārim mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča un producentu daļas vadītāja Ance Kolibere apmeklēja mūsdienu klasiskās mūzikas festivālu "Vinterfest" Morā, Zviedrijā, lai tiktos ar festivāla māksliniecisko direktoru un Deutsche Grammophon mākslinieku, pianistu Vikinguru Oulafsonu, kurš piekrita kļūt arī par minifestivāla "Islandes nedēļas nogale" mūzikas sadaļas direktoru Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" 2017. gada decembrī.

30. martā mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča devās uz mūsdienu mūzikas festivālu "Listen!" Beļģijā, Briselē, lai ar pianistu  Frančesko Tristano vienotos par dalību 2017. gada Liepājas mākslas forumā un veidotu jaunas sadarbības.

No 26. līdz 28. aprīlim valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons piedalījās Eiropas Mūzikas padomes organizētā projektā "STAMP", Kipras galvaspilsētā Nikosijā. Pasākuma laikā T. Tomsons prezentēja Liepājas koncertzāli, lasīja lekciju Kipras universitātē un piedalījās mūzikas profesionāļiem veltītā prezentācijā par digitālās izglītības platformas izveidi.

No 17. līdz 20. maijam mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča un producente Nora Sudmale piedalījās Eiropā lielākajā profesionālajai mūzikai veltītajā konferencē/gadatirgū "Classical Next 2017" Amsterdamā, Nīderlandē. Notika tikšanās ar mūzikas fondu "Logos", kas šovasar notikušajā Liepājas mākslas forumā piedāvāja Robotu orķestra lekciju un performanci.

No 1. līdz 3. jūlijam valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons devās oficiāla vizītē uz Lietuvas kultūras galvaspilsētu Klaipēdu. Komandējuma laikā notika tikšanās ar Klaipēdas muzikālā teātra un Klaipēda džeza festivāla direktoriem, tika veiktas pārrunas par sadarbības iespējām.

No 27. līdz 30. septembrim mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča apmeklēja mūsdienu mūzikas festivālu "BAZAR" Beļģijā, Briselē. Tika noslēgta vienošanās ar  mākslinieku Benu Frostu par dalību 2018. gada Liepājas mākslas forumā.

No 6. līdz 8. oktobrim valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons "Europa Cantata" organizētajā mūzikas industrijas konferencē Tallinā, Igaunijā uzstājās ar prezentāciju "Auditorijas piesaistes iespējas klasiskajā mūzikā".

Tāpat koncertzāles vadība un darbinieki arī savā brīvajā laikā un atvaļinājumos par privātajiem līdzekļiem regulāri apmeklē dažādus mūzikas un mākslas pasākumus, kas apliecina lojalitāti izvēlētajai nozarei un patiesu interesi paplašināt zināšanu apvāršņus un gūt jaunu pieredzi kultūras menedžmentā.

Šī gada nogalē plānoti šādi braucieni:

No 20. līdz 22. novembrim koncertzāles valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons apmeklēs Ziemeļbaltijas festivālu platformas tikšanos Helsingērā, Dānijā, lai prezentētu "Liepājas mākslas forumu".

No 25. līdz 26. novembrim koncertzāles mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča plāno apmeklēt jaunatklāto Elbas filharmoniju Hamburgā, divās dienās apmeklējot četrus koncertus un tiekoties ar mākslinieku aģentiem, lai pārrunātu ieplānotās sadarbības 2018. un 2019. gadā.

Daļa no līdz šim realizētajiem un nākotnē plānotajiem ārvalstu braucieniem tiek īstenoti un apmaksāti arī no Eiropas fondu līdzekļiem (piemēram, dalība konferencēs, prezentācijās un diskusijās, dalība Eiropas mūzikas padomes organizētā kultūras darbinieku apmaiņas programmā un citos projektos).

Lai iepazītos ar aktuālāko Eiropas mūzikas piedāvājumu un turpinātu piedāvāt Liepājas iedzīvotājiem un viesiem unikālus mūsdienu mūzikas projektus, arī turpmāk koncertzāles vadība un vadošie speciālisti turpinās veidot sadarbības un nest Liepājas vārdu arī ārpus valsts robežām".