Piektdien, 12. jūnijā, viesnīcas "Promenade Hotel" Hika zālē Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) prezentēja savu jaunāko kompaktdisku "Kurland Sounds".

Kompaktdisks ierakstīts "Odradek Records", ASV, kas savu izdoto disku pārdošanai izmanto arī populāro internetveikalu amazon.com.

Diska anglisko nosaukumu var tulkot divējādi – gan kā "Kurzeme skan", gan "Kurzemes skaņas", un abi šie nosaukumi būs pareizi, preses konferencē atzina orķestra pārstāvji.

Kā diska ievadvārdos izsakās LSO vadītājs Uldis Lipskis: ""Kurland Sounds" misija ir latviešu unikālā mūzikas mākslas koda atklāšana pasaulei."

Kompaktdiskā "Kurland Sounds", kā jau to apliecina nosaukums, ierakstīti īstenu kurzemnieku radīti skaņdarbi – Pētera Vaska "Otrā simfonija", Ērika Ešenvalda "Ceturtais Liepājas koncerts "Arktikas nakts vīzijas" klarnetei, orķestrim un elektronikai" un Viļņa Šmīdberga "Karuselis".

"Visi trīs simfoniskie skaņdarbi katrs savā veidā palīdz sajust latviešu mūzikas "simfonisko dvēseli" un mūsu tautas intuitīvo pasaules apjausmu, kurā sirdspukstam un galaktikas dzimšanai ir vienlīdz nozīmīga vieta," saka Lipskis.

Diska prezentācijā klātesošie komponisti visi kā viens atzina, ka viņiem ir prieks sadarboties ar Liepājas orķestri.

"12 koncertu projekts, ko uz Latvijas simtgadi sagatavojis Liepājas simfoniskais orķestris, ir apbrīnojama lieta! Kurš orķestris Latvijā vēl ko tādu izdarījis," priecājās Pēteris Vasks. Viņa teiktajam vēlāk pievienojās arī mūziķis un "Lielā dzintara" mākslinieciskās programmas veidotājs Ints Dālderis.

Runājot par 12 koncertu projektu, Vasks atgādināja, ka liepājnieki, vienmēr izcēlušies, kaut vai Sv.Trīsvienības katedrālē uzbūvējot lielākas ērģeles, nekā ir Rīgas Domā: "Brīnišķīga sacensība, kurā Liepāja ir tālu priekšā Rīgai!"

Vaskam, kā Aizputes zēnam, bērnībā Liepāja bijusi sapņu zeme.

Ventspilī dzimušais Vilnis Šmīdbergs atzina, ka Liepāja viņam raisījusi saldsērīgas noskaņas un likusi aizdomāties.

"Žēl, ka šo mirkli nepiedzīvoja mans draugs, komponists Agris Engelmanis, jo tieši viņa dēļ kādreiz sāku braukāt uz Liepāju." Ar Ventspili Šmīdbergu vairs nesaistot nekas, bet Liepāja ir ne tikai viņa drauga un kolēģa pilsēta, bet te arī ieprecējusies un dzīvo komponista meita.

Ēriks Ešenvalds uz diska prezentāciju ieradās ar nokavēšanos – braucot no Priekules nācies saukt mediķus, lai sniegtu palīdzību kādai sievietei, kura gulējusi ceļmalā, jo viņai bija iespēris zirgs. Komponists atzina, ka Liepājas simfoniskais orķestris ir "unikāla zvaigzne pie Latvijas debesjuma, katrā koncertā tas izceļas ar silto toni un emocionālo piepildījumu".

Ešenvalds priecājās, ka sadarbība ar LSO turpinājusies arī pēc 4.Liepājas koncerta, un orķestris atskaņojis un ierakstījis arī viņa multimediālo simfoniju "Ziemeļu gaisma".

Priekulnieks vēlēja LSO "lai sirds iet pa priekšu, tad arī pārējais sakārtojas!"

Galvenais diriģents Atvars Lakstīgala savukārt atzina, ka viņam ir bijis "patiess prieks un vārdos neizsakām gandarījums" strādāt pie visu trīs komponistu koncertu ieraksta, bet Dālderis neslēpa, ka "ir ārkārtīgi liels gods redzēt savu vārdu uz diska kopā ar tik cienījamu komponistu vārdiem".

Lakstīgala pauda pārliecību, ka jaunais kompaktdisks liks izskanēt tālu pasaulē gan Liepājas, gan Kurzemes vārdam, tāpat kā topošā koncertzāle "Lielais Dzintars".

Jau vēstīts, ka arī 6.jūnijā Rundāles pilī orķestris prezentēja vienu no saviem jaunākajiem diskiem – Pētera Vaska "Sala. Musica appasssionata. Credo", ko izdevusi vācu ierakstu kompānija "Wergo".

"Viss ir ierakstīts un paveikts ar mīlestību, ar sevis ziedošanu mūzikai katrā skaņā, un tādu emocionāli milzīgu atdevi, kaut arī bija visādas grūtības... Bet rezultāts ir ļoti veiksmīgs. Esmu ļoti priecīgs par šo disku," atzina Vasks.

"Man ir liels gandarījums par šo kompaktdisku. Pirmkārt, tāpēc, ka tā ir komponista Pētera Vaska mūzika, otrkārt, ka tas ir mans pirmais lielais kompaktdisks kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, treškārt, tāpēc, ka to izdod prestižā vācu ierakstu kompānija "Wergo". Tas nozīmē, ka Liepājas Simfoniskā orķestra vārds izskanēs daudz plašākam klausītāju lokam visā pasaulē. To, ka mēs savu darbu esam paveikuši kvalitatīvi, apliecina fakts, ka Pēteris Vasks un kompānija "Wergo" izteikusi vēlmi turpināt sadarbību nākotnē," tā Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Atvars Lakstīgala.

Kompaktdiskus iespējams iegādāties, sazinoties ar Liepājas Simfoniskā orķestra pārstāvi Dainu Vanagu: t. +371 26107720 vai daina@lso.lv vai internetā: www.wergo.de.