Izstādes afiša. Autore: Anna Heinrihsone.


Trešdien, 30. augustā, pulksten 17 Liepājas Latviešu biedrības nama galerijā atklās izstādi "Gadsimta lieciniece. Satikšanās ar Valentīnu Freimani", portālu informēja izstādes autores.


Teātra un kino zinātnieces, mākslas zinātņu doktores Valentīnas Freimanes (1922–2018) vārds asociējams ar Latvijas kultūrvides pilnveidošanu un iekļaušanu globālās kultūras kontekstā. Par spīti politiskā režīma liktajiem šķēršļiem, kopš 20. gadsimta 60. gadiem Freimane radīja alternatīvu izglītības sistēmu, kļūstot vairākām padomju paaudzēm par "logu uz Eiropu", izplatot zināšanas un veicinot izpratni par pasaules teātra un kino procesiem, personībām un parādībām. Pēc neatkarības atjaunošanas viņa pasaulei stāstīja par Latvijas kultūru un vēsturi. Freimane visu mūžu dzīvojusi ar pārliecību – nevis apstākļi veido cilvēku, bet cilvēks pats veido savus apstākļus.


Valentīnas Freimanes foto no Liepājas Skolotāju institūta kadru anketas 1951. gads. Liepājas Universitātes arhīvs.


Izstāde "Gadsimta lieciniece Satikšanās ar Valentīnu Freimani" iepazīstinās ar izcilās kino un teātra zinātnieces dzīvesstāstu un personību, tās svarīga daļa ir audio un video materiāli. Tās ir intervijas ar Valentīnu Freimani, raidījumi un filmas par viņu, veidotas Latvijā un Vācijā. 2022. gadā izstāde bija apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, taču Liepājai tā veidota praktiski no jauna, papildinot ar maz zināmiem faktiem par Valentīnas Freimanes Liepājā pavadīto laiku no 1950. gada līdz 1963. gadam, kad