Bijušo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Jezdakovu un citus VID darbiniekus tur aizdomās par vismaz 100 000 latu saņemšanu, 1.septembrī ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kā vēsta raidījums, VID vadošās amatpersonas apzināti ļāvušas no valsts izkrāpt vismaz pusmiljonu latu. Kukuļdevējs ir Liepājas uzņēmējs Andrejs Podrjadčikovs, kurš, sadarbojoties ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), cer tikt vaļā no soda par finanšu mahinācijām.

Podrjadčikovam ir 39 gadi un biznesu viņš sāka pirms septiņiem gadiem, pārstrādājot zivis. Vēlāk Podrjadčikovs izmēģināja roku nodokļu krāpšanā, ātri atrada partnerus un patlaban jau ir nodibinātas gandrīz 30 uzņēmumi. Ar viņu saistītās firmas veic savstarpēju norēķinus un sniedz pakalpojumus fiktīvi izveidotiem uzņēmumiem, kuru nominālie īpašnieki drīz pēc izveidošanas it kā tos pārdod Tadžikistānas iedzīvotājiem, kurus policija pēc tam nevar atrast, vēsta raidījums.

Pirmie Podrjadčikova shēmas sāka "apcirpt" Liepājas VID auditori, kas vairs nebija ar mieru atmaksāt simtiem tūkstošiem latu pievienotās vērtības nodokli (PVN) par šaubīgiem darījumiem. Liepājnieks auditoru lēmumu pārsūdzēja Jezdakovai. Tika nolemts, ka Podrjadčikovam ir taisnība un PVN viņam atmaksājams.

Finanšu policijas vadītājs Kaspars Čerņeckis esot regulāri informējis savu priekšnieci Jezdakovu par izmeklēšanas jaunumiem. Īsi pirms ieplānotā aresta Podrjadčikovs pazuda no Latvijas valsts.

Podrjadčikovs ilgi bēguļoja, tad atgriezies dzimtenē. Rucavas pagastā ir liepājnieka tēva mājas. Podrjadčikovs kaut kādu vielu iespaidā esot izārdījis kaimiņu mitekli, sastrīdējies ar savu ģimeni un rucavieši izsaukuši policiju. Apcietinājumā liepājnieks izmeklētājiem esot sācis lielīties ar saviem sakariem varas elitē. Esot maksājis kukuļus politiķiem, tiesnešiem un VID darbiniekiem, bet galvenais viņa aizbildnis esot VID direktore Nelija Jezdakova. Tad ar Kurzemes apgabala prokurora lēmumu lieta nodota KNAB.

Patlaban liepājnieks atzinies savos noziegumos un prokuratūra uz tiesu nosūtījusi jau pirmo krimināllietu par valsts apkrāpšanu. Tomēr Podrjadčikovam ir cerība uz mazu sodu vai pat palikšanu brīvībā, jo, palīdzot KNAB atklāt VID liela apjoma kukuļņemšanu, prokurors var lemt par atbrīvošanu no kriminālatbildības.

Reizē ar Jezdakovu KNAB ir aizturējis arī kādu viņas paziņu - uzņēmēju, kuru uzskata par kukuļdošanas starpnieku. Jezdakovas advokāts Rinalds Bušs izvirza versiju, ka blēdīgi VID darbinieki cenšas savu vainu novelt uz priekšnieci, un Podrjadčikovu bijusī VID vadītāja dzīvē neesot redzējusi.

Kā ziņots, KNAB šā gada jūnijā sācis krimināllietu saistībā ar iespējamu kukuļdošanu lielā apmērā VID amatpersonām, aģentūru LETA iepriekš informēja KNAB pārstāve Inta Šaboha.

Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka šajā kriminālprocesā ir iesaistīta bijusī VID vadītāja Nelija Jezdakova.

Likumā teikts, ka liela apmēra kukulis ir virs 10 000 latiem. KNAB izmeklētājam uzskata, ka, iespējams, ilgstošā laika posmā notikusi kukuļdošana lielā apmērā Valsts ieņēmuma dienesta amatpersonām, lai tās, rīkojoties kukuļdevēja interesēs, par pretlikumīgu atlīdzību veiktu prettiesiskas darbības nodokļu jomā. KNAB uzskata, ka kukuļošana notikusi, lai valsts amatpersonas kukuļdevēju interesēs nodrošinātu tiesībsargājošas iestādes lietvedībā esošajos kriminālprocesos arestu noņemšanu no personu kontiem, kā arī lai veiktu darbības saistībā ar valstij pārmaksātā PVN atmaksu.

Lai nodrošinātu pierādījumu iegūšanu un nostiprināšanu, kriminālprocesa ietvaros ir veiktas procesuālās darbības. Pašlaik krimināllietā ir vairāki aizdomās turamie, kuriem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Darba tiesiskās attiecības ar VID ģenerāldirektora ārštata padomnieci Jezdakovu tika pārtrauktas ar 2013.gada 20.augustu pēc viņas atlūguma saņemšanas.