Policija sestdien sākusi vairākus administratīvā pārkāpuma procesus pret nesankcionētā brauciena un pulcēšanās dalībniekiem Liepājā, ko paši rīkotāji nodēvējuši par "Brīvības braucienu uz Liepāju".

Tiešraidē no brauciena un sapulces bija redzams, ka starp pasākuma rīkotājiem un dalībniekiem bija SIA "Memory Water" dibinātājs Jānis Pļaviņš un AS "Brīvais vilnis" valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris. Viņi abi jau iepriekš piedalījušies un aicinājuši piedalīties pasākumos, kuros pausta neapmierinātība ar ieviestajiem drošības pasākumiem "Covid-19" izplatības ierobežošanai.

Valsts policijā aģentūrai LETA skaidroja, ka tā ir informēta un visu šo laiku uzmanīgi seko līdzi notiekošajai situācijai, kad dažādas personas un biedrības publiski aicinājušas un devušās nesankcionētā braucienā uz Liepāju vienā kolonnā ar auto, karogiem un plakātiem, kā arī plāno tur organizēt ārkārtējās situācijā aizliegtu pulcēšanos. Policija strādājot pēc plāna, esot gatava dažādiem scenārijiem un gatava nodrošināt sabiedrisko kārtību, kā arī preventīvi reaģēt, lai nepieļautu pulcēšanos Liepājā.

Personas, kas apzināti iesaistās šādās aktivitātēs, gan klātienē, gan izmantojot policijas skaļruņus, tika brīdinātas par administratīvo atbildību, kas paredzēta, ja netiks ievēroti noteikumi. "Ir skaidrs, ka šie cilvēki, neskatoties uz brīdinājumiem, nevēlas saprast un pārtraukt likumpārkāpumus," norāda VP.

Policija jau ir sākusi vairākus administratīvā pārkāpuma procesus, tostarp par nepakļaušos policijas likumīgajām prasībām, par epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu, piemēram, pulcēšanos un sejas masku nelietošanu, kā arī ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem - agresīvu braukšanu, transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa pārkāpumiem.

Vienā gadījumā autobusa vadītājs ar savām darbībām apzināti traucēja ceļu satiksmi, bez nepieciešamības braucot ar pārāk mazu ātrumu, kā rezultātā aiz transportlīdzekļa bija izveidojusies apmēram kilometru gara rinda. "Tādējādi ar šādu darbību, kas traktējama kā agresīva braukšana, ne tikai tika ignorēta citu ceļu satiksmes dalībnieku intereses, bet būtiski traucēta satiksme un radīts satiksmei bīstama situācija," norādīja VP, piebilstot, ka pārkāpumi tiek fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem, un identificētām personām sods par tiem būs neizbēgams.

"Likuma un dažādu drošības pasākumu pārkāpšana nav varenība, kā pauž paši aktīvisti. VP vērš uzmanību, ka demokrātiskā valstī ikvienam ir tiesības uz vārda un pulcēšanās brīvību, vienlaikus šīs tiesības nav neierobežotas un tas nedod pamatu klaji ignorēt sabiedrisko kārtību un drošību," uzsver likumsargi.

Vienlaikus VP norāda, ka noteikto ierobežojumu apzināta pārkāpšana ir klaja un rupja necieņa pret visiem, kas cenšas situāciju uzlabot un mazināt infekcijas izplatību. Policija aicina ikvienu rūpīgi pārdomāt savas darbības, neļauties provokācijām un izvērtēt riskus un situāciju saistībā ar dalību dažādās aizliegtās aktivitātēs.

Arī Liepājas Pašvaldības policijā aģentūrai LETA apliecināja, ka pasākums nav ticis saskaņots. Pašvaldības policija sniedz atbalstu VP kārtības nodrošināšanā.

Pilsētā brauciena dalībnieki bija sapulcējušies kāda stāvlaukumā. Likumsargi notikuma vietā atskaņoja aicinājumus ievērot epidemioloģiskās drošības noteikumus un nepulcēties.