"Sofijas laivas" izīrē kanoe un smailītes, aicina piknikot Bārtas upē, rīko ūdenstūrisma braucienus un tradicionālās laivošanas sacensības "Bārtas kartupelis", kas šogad notiks 1.oktobrī.

Pirms "Bārtas kartupeļa" neliela liepājnieku kompānija kopā ar vienu no "Sofijas laivu" īpašniekiem – Turaidu Šēferu – devās piknika braucienā pa Bārtas upi.

"Bārtas kartupelis" ir klāt
Siltā 13.septembra pievakare bija kā radīta divu stundu braucienam pa upi, vērojot gleznainos Bārtas krastus un klausoties Turaida Šēfera stāstos. Piemēram, par "Bārtas kartupeli" (pieteikuma anketu var aizpildīt, atverot facebook.com). Šīs jautrās sacensības distancē no Bārtas līdz Nīcai, iespējams, ir lielākās ūdenstūristu sacīkstes Latvijā. Vismaz skaita ziņā – pērn dalībnieku bijis vairāk par simtu, un, jādomā, šogad nebūs mazāk.

Šoreiz sacensību rīkotāji tās pakārtojuši karikatūrai – pazīstamās latviešu mākslinieces Mirdzas Ramanes darbiem. Ramane, kā zināms, ir leģendārā Hugo Diega "mamma", taču māksliniece, pati aizraudamās ar šo sporta veidu, savās karikatūrās apcerējusi arī ūdenstūrismu. Ideja radusies pēc tam, kad Nīcas pastnieka vecās būdas jumta pakšos remonta laikā atrasts un atvērts 38 gadus vecs žurnāls ar Ramanes zīmēto interpretāciju par laivošanu nesezonā.

Pateicoties Ramanes ģimenes atbalstam, sacensību dalībniekiem šogad būs iespēja skatīt unikālus mākslinieces darbu oriģinālus. Bet, lai iesildītos pirms sacīkstēm, "Sofijas laivas" savā facebook lapā aicina piedalīties konkursā – izdomāt parakstus trim Mirdzas Ramanes oriģinālzīmējumiem, kas savulaik tikuši publicēti žurnālā "Dadzis". Balvā – pašas mākslinieces parakstīts darbs. Taču laiks pārdomām tikai trīs dienas, un viena jau ir pagājusi!

Kā tas sākās
Baudot savus līdzpaņemtos našķus un dzērienus un nomēģinot to, ko sarūpējuši saimnieki (šoreiz tā ir aroniju limonāde un pankūkas, ko Šēferu vecākā meita Elīza cep turpat, uz baržas malas novietotas plītiņas), klausāmies arī stāstu, kā dzima ideja par tūristu vizināšanu pa Bārtas upi. Turaids ar draugiem – Latvijā zināmo un te arī dzīvojošo meksikāni Havjeru Garsiju un vēl vienu meksikāni, Karlosu Kruzu – mēdzot pārrunāt dažādas biznesa idejas. Tā kādā reizē izkristalizējusies šī – par baržas izmantošanu tūristu izklaidei.

Baržām ir saistība gan ar Meksiku, gan ar Latviju. Un pat Liepāju. Kravu pārvadāšanai un arī cilvēku vešanai senāk tās izmantotas gan Amerikā, gan tepat, Latvijā. Turaida draugi pastāstījuši par  košajām meksikāņu baržām, pēc tam arī parādījuši – nofilmētas, un rezultātā Pāvilostas laivu būvētāji (Ainars Zingniks ir arī Grobiņas vikingu laivu autors) uzmeistarojuši pirmo – "Bārtineru". Arī tā ir tikpat koša kā meksikāņu laivas, tikai šis ir vietējā kolorīta košums, un ņemts no Nīcas brunčiem un zeķēm.

Jaunākās platdibenes nosaukums ir "Matilde", par godu kādai reālai Liepājas Matildei, kurai vajadzējis kaut ko šikāku par vienkāršu airu laivu.

Bet kāds meksikāņu baržām sakars ar Liepāju? Tāds, ka slavenas tās padarīja divi latvieši – kinorežisors Sergejs Eizenšteins un liepājnieks, kinooperators Eduards Tisē, kuri savā filmā "Lai dzīvo Meksika" iekļāvuši kadrus ar izpriecu braucējiem tieši šādās krāsainās baržās ar jumtiņu!

Jā, un savs stāsts ir ne tikai par pašu baržu, bet arī baržas "mēbelēm" – koka taburētēm. Tās pēc saimnieku aicinājuma un solījuma izvizināt sanesuši dažādi vietējie ļaudis, arī viena otra slavenība, piemēram, uz mūsu baržas arī ir Verpakovska ķeblītis.

Par tiltu, cukurbietēm un plostošanu
Baržas saimnieks ir lietpratīgs stāstnieks, un, ja auditorija vēlēsies, pastāstīs gan notikumus iz novada vēstures, piemēram, par Bārtas tilta mīklaino dedzināšanu padomju laikos, kuras dēļ Nīcā ieradās par augsti stāvoši čekas darbinieki no Maskavas (tilts nezināmu iemeslu dēļ nosvila tieši 9.maijā), gan par cukurbiešu audzēšanu un to, kā tās no Nīcas uz Liepājas fabriku vestas tieši tādās plakandibenēs, kādās tagad "Sofijas laivas" vizina mūs un citus ziņkārīgos.

Mūsu laivošanas reizē izglītojamies arī par tēmu "Plostnieki". Starp citu, tāpat kā dzeršanas perioda apzīmējums "plosts", arī vārds "malacis" nākot tieši no šo vīru leksikas un apzīmē cilvēku, kurš uzmana plosta malas.

Vairāk par "Sofijas laivām": http://www.sofijaslaivas.lv; facebook.com; 29339677 vai info@sofijaslaivas.lv